שתף קטע נבחר

הצוות לצמצום צריכת הזנות מסתייג מהפללת הצרכן: "מוצא אחרון"

הצוות הבין-משרדי קבע כי לפני שפונים למישור הפלילי "יש לעשות שימוש באמצעים חינוכיים כדי להביא לשינוי תודעתי של הציבור". הצוות הציע לקיים הדרכות לבני נוער וחיילים וכן לגבש תוכנית התערבות לגברים צרכני זנות. כמו כן הומלץ על הרחבת הסיוע לנשים שרוצות לצאת ממעגל הזנות

הצוות הבין-משרדי לבחינת הכלים לצמצום צריכת הזנות בישראל מסתיג מהפללת הלקוחות וקבע כי "השימוש בכלי הפלילי צריך להיעשות כמוצא אחרון". בדו"ח המסכם של הצוות, שהוגש אתמול (ב') לשרת המשפטים איילת שקד, נכתב כי לפני אכיפה פלילית יש לעשות שימוש באמצעים חינוכיים כדי לשנות את תודעת הציבור.

אילוסטרציה. הסתייגות מהפללת צרכנים, עדיפות לחינוך והסברה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אילוסטרציה. הסתייגות מהפללת צרכנים, עדיפות לחינוך והסברה(צילום: AFP)

 

"הצוות סבור כי בטרם פתיחה באכיפת עבירה פלילית של צריכת שירותי זנות, יש לעשות שימוש באמצעים חינוכיים כדי להביא לשינוי תודעתי של הציבור ביחס ללגיטימיות של התופעה הזאת. בראש ובראשונה להתמקד בחינוך והסברה לציבור הרחב ולקהלי היעד הנוגעים בתחום הזנות ובשיקום העוסקים בכך", נכתב בדו"ח.

 

הצוות ציין כי מסקנתו בקשר לסוגיית ההפללה היא שהנזקים השקים שנגרמים לנשים במעגל הזנות והגורמים שבגינן הן נקלעות לזנות מעידים על עמידה בתנאי בסיסי שמצדיק שימוש במשפט הפלילי. כמו כן מציין הצוות כי נבחנו האפשרויות למסלול אכיפה פלילי או מנהלי, אך הדגש בהמלצות ניתן בעיקר למישור התודעה והחינוך ולמישור השיקום והטיפול.

 

בין היתר הציעו חברי הצוות לקיים הדרכות שמטרתן להעלות את המודעות באופן שיוביל צמצום צריכה או מניעת כניסה למעגל הזנות בקרב נוער, חיילים סטודנטים וצוותים חינוכיים. בנוסף מוצע לצאת בקמפיינים ציבוריים להעלאת המודעות בכל הנוגע לזנות והשלכותיה על העוסקים בה ועל החברה בכלל.

 

ביממה האחרונה עלתה סוגיית הזנות לכותרות בעקבות ההקלטות של יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה, בשיחה עם חברים אחרי בילוי במועדון חשפנות. בשיחה הם משוחחים על חשפניות, זונות ומתבטאים בצורה שמבזה נשים. בין היתר הציע נתניהו הבן לסרסר בחברתו באותה התקופה: "אני צריך לסדר לכולם את ***. אני סוגר את כל החובות".

 

"לגבש תוכנית התערבות לצרכני זנות"

לפי הסקר הלאומי שבחן את תופעת הזנות בישראל, מספר העוסקות והעוסקים בזנות במדינה מוערך בכ-11,500 בני אדם, מהם כאלף קטינות וכ-40 קטינים. מספר הלקוחות הממוצע ביום הוא 5.5 והתשלום הממוצע עבור פגישה הוא 288 שקלים. מהסקר עלה כי הרוב המוחלט של הנשים שעוסקות בשזנות רוצות להספיק לעסוק בכך, אך הסיבה המרכזית שהן ממשיכות בכך נובעות מאילוץ כלכלי.

 

הצוות הציע בדו"ח להרחיב את השירותים המוצעים לעוסקים בזנות ולמבקשים לצאת ממעגל הזנות, לבנות תוכנית מניעה לנשים ולגברים בגירים מלהיכנס לעיסוק בזנות, להכשיר אנשי מקצוע, סטודנטים ומתנדברים בהיבטים השונים של הזנות ולגבש תוכנית התערבות עבור גברים צרכני זנות.


 

הדו"ח מתייחס גם לקושי באכיפת תופעת הזנות בקרב קטינים וממליץ על הגברת איסוף מודיעין, לרבות במרחב המקוון, הקמת צוותים ייעודיים במחוזות השונים שייתמחו באכיפת העבירות הללו וקביעת נוהל עבודה אחיד שיחול על פעילות המחוזות השונים.

יושבת ראש הצוות הבין-משרדי, שכלל 24 איש, היא מנכ"לית משרד המשפטים, עו"ד אמי פלמור, וחברים בו גורמים מקצועיים ממשרד המשפטים, המשרד לביטחון פנים, משטרת ישראל, משרד החינוך, משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, משרד האוצר, משרד הבריאות והמשרד לשוויון חברתי.

 

"זנות אינה גזירת גורל", כתבה יו"ר הצוות, מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור, בדברי הפתיחה לדו"ח. "בידיה של המדינה היכולת והחובה לפעול בכל הכלים החינוכיים, הטיפוליים והרווחתיים העומדים לרשותה על מנת למנוע את כניסתם של נערות ונערים, נשים וגברים למעגל הזנות".

 

הכדור עובר למגרש הפוליטי

הצוות הבין-משרדי, שהחל לפעול ביוני 2016, מתנגד בהמלצותיו להצעת החוק להפללת לקוחות בזנות שמקודמת בכנסת, שקובעת כי צריכת זנות תהיה אסורה והעבריין ייקנס ב-1,250 שקלים או יעבור קורס הדרכה מונעת. עם זאת, מדובר בהמלצה של דרג מקצועי וההחלטה תתקבל בסוף על ידי הדרג הפוליטי.

 

את הצעת החוק הגישו יושבת ראש מרצ, ח"כ לשעבר זהבה גלאון, ח"כ שולי מועלם רפאלי (הבית היהודי) ויו"ר ועדת המשנה למאבק בסחר בנשים ובזנות, ח"כ עליזה לביא (יש עתיד). חתמו עליה יותר מ-70 חברי כנסת. היא אושרה בקריאה טרומית, ובימים אלה היא נדונה בוועדה שבראשות ח"כ לביא.

  

יו"ר נעמת, גליה וולוך, אמרה בתגובה להמלצות הוועדה הבין-משרדית: "אני סבורה כי יש לתמוך בהצעת החוק להפללת צרכני הזנות על אף הקושי שיתעורר באכיפה ולמרות כל ההסתייגויות מפנייה לאפיק הפלילי. בחקיקת חוק כזה יש משום אמירה ערכית ומוסרית חזקה וחשוב שייאמר על ידי המדינה באופן שאינו משתמע לשתי פנים שהזנות אינה גזירת גורל שצריך להשלים איתה. צרכני הזנות צריכים להבין את המשמעות של המעשים שלהם ולדעת שבצד השני נמצאות נשים מוחלשות אשר ברוב המוחלט של המקרים אינן עוסקות בזנות מרצונן החופשי.

 

"החוק אינו בא להחליף את כל הפעולות האחרות שהמדינה צריכה לנקוט בו זמנית ובהן בראש ובראשונה חינוך ערכי, מניעה וכן טיפול בקורבנות המתדרדרות לעולם האפל והנצלני הזה. החוק אף מציע הקמת מערך שיקום וסיוע לקורבנות הזנות והסחר בנשים וכל זאת כמובן מבלי להפסיק לרדוף את סוחרי האדם באשר הם".

 

יו"ר ועדת המשנה של הכנסת למאבק בסחר בנשים ובזנות, ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) אמרה: "הדו"ח חשוב ומסמן את הדרך להשלמתו של תיקון חברתי דרמטי במדינת ישראל. יש בו אמירות נחרצות באשר להכרח שבהרחבת המענים החינוכיים, השיקומיים והמשפטיים הנדרשים להתמודדות עם התעשייה האכזרית הזו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
זנות. אילוסטרציה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים