שתף קטע נבחר

תביעה: המעיים נוקבו פעמיים ברציפות בקולונוסקופיה

לאחר שרופא קופ"ח ניקב בטעות את מעיה של אישה במהלך קולונוסקופיה, היא הובהלה לניתוח תיקון דחוף בביה"ח. חודש בלבד לאחר מכן בוצעה הבדיקה בשנית, הפעם בבית חולים, ושוב ניקב רופא את מעיה בטעות. בתביעה על סך 2.5 מיליון שקלים שהגישה נגד "מכבי" ו"אסף הרופא" טוענת האישה ששתי הפגיעות נבעו משימוש לא מידתי בכוח

תושבת ראשון לציון בת 62 הגישה בימים האחרונים תביעה בגין רשלנות רפואית נגד קופת חולים מכבי ובית החולים אסף הרופא, לאחר שבשני מקרים רצופים נוקבו מעיה בבדיקות קולונוסקופיה. בתביעה טוענת האישה כי עברה "שרשרת מחדלים שהותירו אותה נכה".

 

הפרשה החלה לפני כעשור, אז סבלה האישה מאנמיה בגלל מחסור בברזל. כדי לבדוק אם הגורם לאנמיה הוא מחלה אפשרית במעי הגס הפנה אותה הרופא המטפל בקופת חולים מכבי לקולונוסקופיה, בדיקה רקטלית פולשנית שבה בוחנים את מערכת העיכול התחתונה בהחדרת סיב אופטי.

 

על פי כתב התביעה, במהלך בדיקת הקולונוסקופיה זיהה הרופא הבודק פיתול חד במעי ובניסיון לעבור אותו הוא ניקב את דופן המעי, ככל הנראה עקב הפעלת כוח לא מידתי. הבדיקה הופסקה מייד, והאישה הובהלה לבית חולים אסף הרופא, שם עברה ניתוח דחוף.

 

"המעי נוקב בעקבות הפעלת כוח שאינה מידתית". קולונוסקופיה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
"המעי נוקב בעקבות הפעלת כוח שאינה מידתית". קולונוסקופיה(צילום: shutterstock)
 

כחודש בלבד לאחר ניתוח התיקון ביצעו הרופאים בבית החולים בדיקת קולונוסקופיה נוספת, ובמהלכה נוקב המעי של האישה בשנית. בבדיקות ההדמיה שעברה התובעת בחדר המיון נמצא אוויר חופשי מתחת לסרעפת ימין. התובעת הועברה לניתוח דחוף באבחנה של התנקבות חוזרת במעי.

 

בעקבות שני מקרי הניקוב והניתוחים שעברה בגינם החלה האישה לסבול מבקע גדול בצלקת הניתוחית, שגרר חמישה ניתוחים שלא הביאו מזור לסבלה, ובהמשך גם לזיהום. ניתוחי התיקון במעי נמשכים עד ימים אלה – והאישה צפויה לעבור בקרוב ניתוח שמיני בניסיון לשפר את מצבה.

 

עוד כתבות בנושא:

הצוואה של עובדיה: "אל תחזרו על הטעות שלי, לכו להיבדק"

עברתי קולונוסקופיה ונשארתי בחיים. טור אישי

דווקא לא כואב: 10 מיתוסים על קולונוסקופיה

 

במהלך הניתוחים קוצרו מעיה של האישה בעשרות סנטימטרים. בנוסף, בעקבות התפתחות בקע גדול בצלקות הניתוחיות הוחדרה לבטנה רשת הבולטת החוצה מגופה, והיא החלה סובלת מכאבים עזים בבטנה וממגבלות תפקוד רבות. לדבריה, בליטת הרשת מחוץ לגופה גורמת לה לא רק לסבל רב, אלא גם לירידה קשה בדימוי העצמי ולהידרדרות במצב הנפשי.

 

"הופעל כוח לא מידתי"

פרופ' דניאל רחמילביץ, מומחה לרפואה פנימית ולמחלות דרכי העיכול מבית החולים הדסה, קבע בחוות דעת כי בשל ההיסטוריה הרפואית של האישה היה על הצוות הרפואי בבית החולים לנהוג בזהירות המתבקשת ולבצע בה בדיקת קולונוסקופיה וירטואלית חודש לאחר ניתוח השיקום שעברה.

 

לדבריו, הרופאים שערכו את הבדיקה הפעילו כוח לא מידתי על מעי האישה, ולכן הוא נוקב פעמיים. להערכת פרופ' רחמילביץ, האישה סובלת מנכות בשיעור של 60%. רופא תעסוקתי שבדק את האישה קבע כי מצבה לא מאפשר לה לעסוק במלאכות הכרוכות במאמץ – והיא אינה עובדת כיום למחייתה.

 

בתביעה, שהוגשה לבית משפט השלום בתל אביב יפו באמצעות עורכי הדין דוד פייל וליהיא גולדמן, תובעת האישה פיצויים בגין נזקי גוף עקב רשלנות רפואית. התביעה, על סך 2.5 מיליון שקלים, הוגשה כנגד קופת חולים מכבי ומשרד הבריאות, המפעיל את בית החולים אסף הרופא, ובימים אלו היא נידונה בבית המשפט. 

 

מבית החולים אסף הרופא נמסר: "נגיב במקום הראוי לכך ולא בתקשורת מפני חיסיון מטופל".

 

ממכבי שירותי בריאות נמסר: "ניקוב במעי במהלך בדיקת קולונוסקופיה הוא סיבוך מצער אך שכיח ומוכר. הסיכונים והיתרונות מובאים בפני המטופלים בטרם ביצוע הבדיקה. למרות הסיכונים האלו, עמדת המומחים הרפואיים והאיגודים המקצועיים היא שכאשר הבדיקה נדרשת מבחינה רפואית, יש לבצעה. מפאת חיסיון המטופלת, נמסור את ההתייחסות המלאה בבית המשפט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
בודקים את המעי בעזרת סיב אופטי. קולונוסקופיה
צילום: shutterstock
צילום: רן כליף
עורך הדין דוד פייל
צילום: רן כליף
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים