שתף קטע נבחר

שגריר ארה"ב תוקף בעקבות הפיגוע: הרשות הפלסטינית מממנת מחבלים

מתקפה חריפה של השגריר האמריקני דייוויד פרידמן על הרשות הפלסטינית בעקבות הפיגוע שבו נרצח הרב רזיאל שבח: "חמאס הילל את הרוצחים, וחוקי הרשות הפלסטינית יספקו להם תגמול כספי. אל תחפשו יותר מדוע אין שלום". בצהריים ייטמן רזיאל שבח בחוות גלעד, הראשון שנקבר שם

 

 

שגריר ארצות הברית בישראל דייוויד פרידמן תוקף היום (ד') בחריפות את הרשות הפלסטינית לאחר הפיגוע שבו נרצח הרב רזיאל שבח, בגלל מימון מחבלים: "אב ישראלי לשישה נרצח אמש בדם קר בידי מחבלים פלסטינים. חמאס הילל את הרוצחים, וחוקי הרשות הפלסטינית יספקו להם תגמול כספי. אל תחפשו יותר מדוע אין שלום", צייץ השגריר, "מתפללים עבור משפחת שבח האבלה".

 

 
 (צילום: מאיר לביא/TPS) (צילום: מאיר לביא/TPS)
(צילום: מאיר לביא/TPS)
רזיאל ויעל שבח ()
רזיאל ויעל שבח
חבריו של הרב שבח בחלקת הקבר הראשון בחוות גלעד  (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
חבריו של הרב שבח בחלקת הקבר הראשון בחוות גלעד (צילום: אלי מנדלבאום)
השגריר האמריקני דייוויד פרידמן (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
השגריר האמריקני דייוויד פרידמן(צילום: אלכס קולומויסקי)
 
 
ניקולאי מלדנוב, המתאם המיוחד מטעם האו"ם לתהליך השלום במזרח התיכון אמר כי "אין הצדקה לטרור ולאלה שמשלימים איתו או משבחים ומהללים אותו. זו אינה הדרך לשלום! יש להביא את מבצעי הפיגוע של אתמול לדין".  
 
 
 

 

הבוקר הגיע הרמטכ"ל גדי איזנקוט לזירת פיגוע הירי סמוך לחוות גלעד. אלוף פיקוד המרכז, אלוף רוני נומה, מפקד אוגדת יהודה ושומרון תא"ל ערן ניב, ראש המנהל האזרחי תא"ל אחוות בן חור ומח"ט שומרון גלעד עמית הציגו לאיזנקוט סקירה על הפיגוע יחד עם גורמי שב"כ, ופירטו על הפעולות שנערכו במהלך הלילה, בהן כתר על העיר שכם וכפרים נוספים באזור.

 

איזנקוט ציין כי "העיסוק העיקרי כרגע הוא איתור ומעצר החוליה ומניעת אירועים נוספים לצד היערכות להמשך הפעילות במרחב". שר הביטחון אביגדור ליברמן הביע את תנחומיו ואמר: "אני כואב את אבלה הכבד של יעל וששת ילדיו של רזיאל. הוריתי לראשי משרד הביטחון להעניק סיוע למשפחה ולתושבי חוות גלעד". ליברמן ציין כי הנחה לבחון את הסדרת המאחז והפיכתו ליישוב מן המניין.

 

אתמול חשף משרד הביטחון את הסכומים שמעבירה הרשות הפלסטינית למחבלים שמרצים מאסר בבתי הכלא בישראל. לשם המחשה, מחבל תושב ישראל, נשוי ואב לשלושה ילדים, שמרצה מאסר עולם - מקבל בכל חודש 10,950 שקלים. ב-2017 שילמה הרשות הפלסטינית לאסירים ולאסירים משוחררים יותר מ-550 מיליון שקלים - ולמשפחות מחבלים מתאבדים ולפצועים כ-687 מיליון שקלים. מדובר כשבעה אחוזים מהתקציב הכללי של הרשות הפלסטינית.

 
לפי נתוני הרשות, מחבל שנגזר עליו מאסר של 5-3 שנים מקבל אלפיים שקלים בחודש, ואילו מחבל שנגזרו עליו 35-20 שנים מקבל 10,000 שקלים בחודש עד סוף חייו. מחבל נשוי מקבל תוספת של 300 שקלים בחודש, ואם יש לו ילדים הוא מקבל בעבור כל ילד תוספת של 50 שקלים. מחבלים תושבי ירושלים מקבלים מהרשות הפלסטינית תוספת של 300 שקלים, ואילו מחבלים ישראלים מקבלים תוספת של 500 שקלים בכל חודש. לשם המחשה, השכר הממוצע ביהודה ושומרון עומד כיום על קצת יותר מאלפיים שקלים בחודש.

  

תושבי חוות גלעד נחושים לקיים את צוואתו של רזיאל שבח ועמלים על קבורתו בשעות אלה. אנשי היישוב איתרו קרקע בחווה והחלו להקים חלקת קבר עבור שבח, שיהיה הראשון שייקבר בשטח המאחז. למקום הגיעו טרקטורים וציוד כבד נוסף. עשרות צעירים מהחווה בונים משעות הבוקר את המתחם.  

 

 

 

איתי זר, ממקימי חוות גלעד, שנקראה על שם אחיו המנוח, סיפר בריאיון לאולפן ynet כי רזיאל הביע בעבר את רצונו להיקבר במאחז. "אשתו יעל החליטה חד-משמעית שהיא רוצה שהוא ייקבר פה. פה הם חיים, זה המקום שלהם. רזיאל היה חלק מאוד חשוב בקהילה והכניס פה הרבה רוח. חבר, רב, מוהל שהעביר שיעורים לילדים בכל שבת, העביר פה דף יומי. הוא יחסר לנו מאוד".

 

האם הפיגוע החזיר אותך 17 שנה אחורה, לאירוע שהוביל להקמת המאחז? 

"כן. לפני 17 שנה אחי הבכור גלעד זר היה קצין הביטחון של מועצה אזורית שומרון. הוא נרצח 200-100 מטר מאיפה שרזיאל נרצח. זאת הנקמה שלנו, להקים יישובים, לעשות ציונות. רזיאל לא נרצח לשווא. אנחנו לא נשב שבעה ונגמר הסיפור. אנחנו דורשים פה מראש הממשלה ומשר הביטחון לאשר את חוות גלעד בלי סיפורים. יהודי נרצח? אנחנו נאשר את חוות גלעד. אין שום סיבה שתוך חמש שנים לא יהיו פה 200 משפחות". 

 

אנשי המועצה האזורית שומרון מנסים לקדם תוכנית בינוי (תב"ע) מוסדרת ליישוב חוות גלעד. ראש המועצה יוסי דגן ניהל מגעים לצורך העניין עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. סגן ראש המועצה שומרון דוידי בן ציון אמר: "נשפך פה דם יהודי, וזה הזמן להגיב בהרחבת ההתיישבות. צריך להסדיר את התב"ע עבור החווה כמה שיותר מהר". גם השרים נפתלי בנט ואיילת שקד צייצו בעניין וטענו שיקדמו את ההסדרה מול ראש הממשלה.

 

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אמר על פיגוע הירי כי "כוחות הביטחון עסוקים במצוד אחר המחבלים שרצחו את הרב שבח". ליברמן הוסיף: "הוריתי לראשי משרד הביטחון להעניק סיוע למשפחה ולתושבי חוות גלעד. במקביל הנחיתי לבחון את הסדרת המאחז חוות גלעד ואת הפיכתו לישוב מן המניין ביהודה ושומרון".

 

סגן שר הביטחון אלי בן דהן אמר בריאיון לאולפן ynet: "אני ביקרתי לאחרונה בחוות גלעד במגמה להסדיר את המקום. יש אפשרות להסדיר אותו, כפי שלאחרונה ניתנה חוות דעת של היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט בעניין הסדרת היישוב חרשה, שגם שם הייתה טענה שדרך הגישה עוברת באדמות פלסטיניות פרטיות. באותה דרך אפשר למצוא דרך להכשיר את דרך הגישה מהכביש לאדמות הפרטיות ולאדמות המדינה של חוות גלעד ובדרך הזו להכשיר את היישוב ולתת לו מעמד חוקי. מדובר באדמות מדינה, באדמות פרטיות רבות של מאות דונמים שאין שום היגיון שלא נמצא להן חיבור לכביש הראשי ודרך הגישה אליו".

 

מוקדם יותר אמרה יעל, אלמנתו של רזיאל, כי זו הייתה צוואתו. "החלטנו לקבור את רזיאל במקום שהוא כל כך אהב. זו צוואתו ואנחנו נקיים אותה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גל ארבל
השגריר דייוויד פרידמן
צילום: גל ארבל
מומלצים