שתף קטע נבחר

חשיפה: זהו אדריכל הפיגועים של חמאס ביהודה ושומרון

אחרי שהקודם בתפקיד, סאלח אל-עארורי, מונה למספר 2 בארגון ובכיר אחר, מאזן פוקהא, חוסל, בחמאס מילאו את החלל. מקור ביטחוני פלסטיני מספר ל-ynet כי האיש הוא מאהר עובייד, שממקום מושבו בחו"ל מכווין את פיגועי חמאס בשטחים ונעזר בקשריו עם איראן. שלושה משוחררי עסקת שליט אחראים לגזרות ומקבלים הוראות

 

אדריכל הפיגועים של חמאס בשטחים. מאהר עובייד ()
אדריכל הפיגועים של חמאס בשטחים. מאהר עובייד

כך מנהל חמאס את הפיגועים ביהודה ושומרון: באוקטובר האחרון מונה סאלח אל-עארורי לסגן מנהיג חמאס, לאחר שהיה ראש מערך הפיגועים בחמאס. שבעה חודשים קודם לכן חוסל בעזה מאזן פוקהא, שהיה מראשי "מטה הגדה המערבית". כעת נחשף האיש שנחשב ליד המכוונת של פיגועי חמאס בשטחים.

 

מקור במנגנוני הביטחון הפלסטיניים מסר ל-ynet כי האיש שהחליף את אל-עארורי ואחראי כיום על הכוונת הפיגועים של חמאס בגדה המערבית הוא מאהר עובייד, יליד ירדן בן 59. ב-1992 הוא היה אחד מ-400 מגורשי חמאס למרג' א-זוהור בלבנון, והוא חבר הנהגת חמאס מאז 2010.

 

 

במרוצת השנים הוא נעצר כמה פעמים בידי כוחות הביטחון והושם בחלק מהפעמים במעצר מנהלי. עובייד נמצא כיום בחו"ל, ייתכן שבלבנון. הוא נחשב למקורבו של קודמו בתפקיד אל-עארורי וכמוהו מחזיק בקשרים טובים גם עם המשטר האיראני. עובייד ביקר באיראן במסגרת משלחות רשמיות של חמאס בשנים האחרונות.

 

עובייד למעשה עומד בראש "מטה הגדה" ומנחה את הכפופים אליו ברצועת עזה. "מטה הגדה" בעזה, כך על פי המקור הביטחוני הפלסטיני, חילק את אנשיו לשלוש גזרות שונות: דרום הגדה, מרכז הגדה וצפון הגדה. בראש כל אחת מהגזרות הללו עומד כיום אסיר ממשוחררי עסקת שליט שגורש לרצועת עזה.

 

החלוקה מתבססת על היכרות אישית של כל אחד מאחראי הגזרות עם השטח משום שבאזורים אלה הם נולדו, גדלו והתברגו בפעילות הצבאית של חמאס:

 

האחראי על אזור דרום הגדה (אזור חברון ובית לחם): עבד אל-רחמן רנימאת. הוא היה מפקד חוליית צוריף של חמאס, שהיתה אחראית לכמה מהפיגועים הקשים בישראל, בהם הפיגוע בקפה אפרופו בתל אביב ב-1997. מקורו כאמור בכפר צוריף שנמצא צפונית לחברון. רנימאת הוא משוחרר עסקת שליט והיה שותפו הבכיר של מאזן פוקהא ב''מטה הגדה'' בעזה.

עבד אל-רחמן ע'נימאת ()
עבד אל-רחמן ע'נימאת

האחראי על אזור מרכז הגדה (מזרח ירושלים ואזור רמאללה): עבדאללה עראר, מחברי החוליה שחטפה ורצחה את ששון נוריאל ב-2004. הוא נעצר ב-2005 ושוחרר בעסקת שליט.

עבדאללה עראר ()
עבדאללה עראר

האחראי על צפון הגדה (ג'נין, שכם, טול כרם, טובאס וקלקיליה): על פי הערכות, מדובר בפורסאן חליפה. הוא תושב טול כרם וישב בכלא על ניסיון לרצח על רקע לאומני. חליפה שוחרר גם הוא בעסקת שליט וגורש לעזה.

פורסאן חליפה ()
פורסאן חליפה

השלושה אחראים להקים תשתיות צבאיות של חמאס בגדה המערבית ולהכווין פיגועים, כל אחד בגזרתו, לפי הוראותיו של עובייד .

סאלח אל עארורי  ()
ניהל ביד רמה את מערך הפיגועים וקודם למספר 2 בחמאס. סלאח אל-עארורי

הגורם הביטחוני מסר עוד כי גם בתקופה המדינית הנוכחית פועלים המנגנונים הפלסטינים לסיכול פיגועים קשים נגד יעדים ישראלים. לדוגמה חשף כי לפני שבועיים סיכלו המנגנונים ברגע האחרון פיגוע ירי נגד יעד ישראלי שתוכנן להתבצע בתוך הקו הירוק: שני צעירים פלסטינים ממחנות הפליטים עסכר ובלאטה בשכם הצליחו לרכוש רובי קרלו (הגרסה המאולתרת של הרובה קרל גוסטב). ביום הפיגוע המתוכנן הם הגיעו לכפר הפלסטיני שוויכה ליד טול כרם, שנמצא סמוך לגדר ההפרדה ולקו הירוק. הם התחבאו בבית הקברות בכפר ותכננו לצאת משם לביצוע פיגוע הירי, ככל הנראה עם עלות השחר.

 

המנגנונים הפלסטיניים קיבלו מידע על מקום הימצאם ופשטו על בית הקברות בלילה ועצרו אותם. השניים מוחזקים עד עתה בחקירה באחד ממתקני המעצר של המנגנונים הפלסטיניים. לפי המקור, השניים תכננו את הפיגוע לבדם ללא הכוונה מבחוץ.

 

יש להזכיר כי אתמול הגיבה באופן חריג הזרוע הצבאית של חמאס לפיגוע שבו נרצח הרב רזיאל שבח סמוך לחוות גלעד. "הפיגוע הוא התגובה המעשית הראשונה באש כדי להזכיר למנהיגי האויב שמי שמאחוריהם (ההנהגה הישראלית) מגיע", נאמר בהודעה. זו אינה לקיחת אחריות, אך הדבר הכי קרוב לכך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש מערך הפיגועים. מאהר עובייד
מומלצים