שתף קטע נבחר

23 מיליון ספרות: אותר המספר הראשוני הכי גדול

2 בחזקת 77,232,917 פחות 1: מספר מרסן ה-50 התגלה, המוצא המאושר יקבל 3,000 דולר. צפו במספר העצום

 

 

2, 3, 5, 7, 11, 13, 17, 19, 23 – ועכשיו גם M77232917. מתמטיקאים זיהו את המספר הראשוני הגדול ביותר שנמצא עד כה, והוא מורכב מיותר מ-23 מיליון ספרות. צפו בסרטון המציג את המספר העצום.

 

המספר מחושב כך - 2 בחזקת 77,232,917 פחות 1. כך נוצר מספר שמורכב מלא פחות מ-23,249,425 ספרות. מספר זה גבוה ביותר ממיליון ספרות מהמספר הראשוני שהחזיק בשיא הגודל עד כה, שנמצא בינואר 2016.

 

המספר הראשוני הענקי החדש שייך לקבוצת מספרים ראשוניים נדירה המכונה "מספרי מרסן", על שם הנזיר הצרפתי בן המאה ה-17 מרין מרסן. כמו כל מספר ראשוני, גם מספר מרסן אפשר לחלק ללא שארית רק בעצמו ובאחת, אבל בניגוד למספרים ראשוניים אחרים הוא נוצר באמצעות הכפלת המספר שתיים שוב ושוב, ואז החסרת אחת. המחזיק הקודם בשיא היה מספר מרסן הראשוני ה-49 שנמצא, והחדש הוא לפיכך מספר 50.

אילוסטרציה (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: Shutterstock)

"אני מאוד מופתע שהוא נמצא כל כך מהר, ציפינו שזה ייקח זמן רב יותר", אמר כריס קלדוול, פרופ' למתמטיקה מאוניברסיטת טנסי אט מרטין, שמפעיל אתר לזיהוי מספרים ראשוניים גדולים. בשיחה עם ה"גרדיאן" המחיש את הגילוי בדוגמה מוזרה: "זה כמו למצוא חתולים מתים בכביש. אתה לא מצפה למצוא שניים בסמיכות כה רבה".

 

המספר הראשוני החדש נמצא לפני כשבועיים, יום לאחר חג המולד, ובימים שלאחר מכן קיבלו ארבעה מחשבים אחרים את המשימה לאשר את התגלית. זה לקח להם בין 34 ל-82 שעות – והמספר הראשוני הכי גדול הפך למציאות.

 

המספר נמצא במקור במחשב בבעלות ג'ונתן פייס, מהנדס חשמל בן 51 מטנסי. זו הפעם הראשונה ב-14 שנות הפעלת פרויקט "גימפס" (שיתוף פעולה בין-מחשבי לאיתור מספרי מרסן ראשוניים) שמחשבו של פייס אחראי לתגלית, ולכן הוא יוכל לקבל את הפרס - 3,000 דולר.

 

כשנשאל מה פשר המשיכה של מתמטיקאים למספרים העצומים האלה, ענה קלדוול: "הם מרגשים את מי מאיתנו שמתעניין בהם. זה כמו לשאול למה אתה מטפס על הר". המספרים הראשוניים חשובים במיוחד בעולם הצפנת המחשבים - למשל, הם עוזרים לוודא שבנקאות, שופינג והודעות ברשת מאובטחים כראוי. עם זאת, הצפנה משתמשת על פי רוב במספרים ראשוניים שמונים "רק" מאות ספרות, לא מיליונים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
נמצא המספר הראשוני הכי גדול. בינתיים
צילום: shutterstock
מומלצים