שתף קטע נבחר

הנכים יוצאים בקמפיין: "נתניהו לא עמד במילה"

ההסכמות שהושגו בסוף הקיץ בין הממשלה לארגוני הנכים קרסו, והנכים חוזרים למחות בקמפיין חוצות: "כחלון לא חברתי, השר כץ פגע בנכים". יו"ר הארגון "נכה, לא חצי בן אדם": "יש מלחמת קרדיטים בממשלה, אנחנו חוזרים למחאה בכוחות גדולים, נמאס משקרנים"

הממשלה תתחיל היום (ה') לדון בתקציב המדינה לשנת 2019, שכולל גם את המתווה להעלאת קצבאות הנכים. רק בשבוע שעבר הוצג המתווה במסיבת עיתונאים חגיגית בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר העבודה והרווחה חיים כץ ומנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, והוגדר על ידי נתניהו כ"מהלך היסטורי". כעת נראה כי ההסכמות שהושגו בין הממשלה לארגוני הנכים ובין משרד האוצר למשרד הרווחה מתפרקות לחלוטין.

מתוך הקמפיין החדש של הנכים, שעולה היום ()
מתוך הקמפיין החדש של הנכים, שעולה היום

בחודשים האחרונים נחלקו הנכים בנוגע לשאלה אם לתמוך במתווה שהושג בתיווך ההסתדרות, ואילו כיום אין שום ארגון שתומך בתוכנית שהוצגה בשבוע שעבר. שני ארגוני הנכים שהובילו את ההסכמות – "נכה, לא חצי בן אדם" ו"מטה מאבק הנכים" - הודיעו כי התוכנית מפירה מבחינתם את שסוכם ומאיימים לחזור למאבק. אפילו שר הרווחה כץ, שרק בשבוע שעבר בירך את האוצר על ההסכמות בנוגע להעלאת קצבאות הנכות, הודיע אמש כי יצביע נגד התקציב, מאחר שלדבריו אגף התקציבים מסרב לאשר את התוכנית שהוצגה.

הקמפיין כבר נראה ברחובות ()
הקמפיין כבר נראה ברחובות

נכים חוסמים את צומת אל על בשנה שעברה (צילום: "הנכים הופכים לפנתרים") (צילום:
נכים חוסמים את צומת אל על בשנה שעברה(צילום: "הנכים הופכים לפנתרים")

לקראת ישיבת הממשלה יצא הבוקר ארגון ''נכה, לא חצי בן אדם'' לקמפיין ברחבי הארץ וברשתות החברתיות תחת הכותרת ''מפקירים את הנכים – לא נסכים לחצי הסכם''. הארגון טוען כי המתווה שהוצג בשבוע שעבר מתייחס רק לחצי מהתקציב שאליו התחייבה הממשלה במסגרת ההסכמות בחודש ספטמבר בהסתדרות ואף משמיט חלק מהסעיפים בהן.

 

השלב הראשון בקמפיין כולל שלטי חוצות ברחבי הארץ, שבהם מופיעים נתניהו תחת הכיתוב ''לא עומד במילה'', שר האוצר משה כחלון תחת הכיתוב ''נטו לא חברתי'' ושר העבודה והרווחה חיים כץ תחת הסלוגן ''פוגע בנכים''.

"נתניהו וכחלון מתנערים מהמחויבות להסכם". מחאת הנכים בשנה שעברה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
"נתניהו וכחלון מתנערים מהמחויבות להסכם". מחאת הנכים בשנה שעברה(צילום: עידו ארז)

יו''ר הארגון, אלכס פרידמן, אמר: ''לא נסכים לחצי הסכם, חצי תקציב וחצי תוספת לקצבה. השר כץ, שעיכב את חקיקת ההסכם חודשים ארוכים ואף עצר את חקיקתו במהלך חודש דצמבר, ממשיך במלחמת הקרדיטים ואתמול הודיע שהוא מתנגד למתווה של עצמו. מנגד, נתניהו וכחלון מנצלים כל אפשרות להתנער מהתחייבותם להסכם. אנו חוזרים היום למחאה בכוחות גדולים ובגיבוי הציבור, שמאס בשקרים ובשקרנים".

 

אמש הודיע כאמור שר הרווחה כי יצביע נגד תקציב המדינה בשל המחלוקת עם משרד האוצר סביב קצבאות הנכים. השר כץ טוען כי האוצר מסרב לאשר את הצעת החוק הממשלתית שהוצגה להעלאת קצבאות הנכות מכיוון שהיא כוללת את הצמדת קצבאות הנכות לשכר הממוצע במשק וכן בשל העובדה שהיא מעגנת את הפעימות השלישית והרביעית להעלאת הקצבאות לשנים הבאות. הוא הוסיף כי בשל המחלוקת, ייתכן שההצעה לא תועלה לאישור הממשלה היום.

הפגנת נכים מול משרד ראש הממשלה. "חששותינו התאמתו" (צילום: יואב דודקביץ') (צילום: יואב דודקביץ')
הפגנת נכים מול משרד ראש הממשלה. "חששותינו התאמתו"(צילום: יואב דודקביץ')

מלשכת שר הרווחה נמסר: "השר כץ אינו מוכן לקחת חלק ברמייה של הנכים, שכן הובטח כי תהיה הצמדה של הקצבה לשכר הממוצע במשק והגדרת הפעימות בחוק. כל דבר אחר הוא בגדר זריית חול בעיניי הנכים". גורמים בסביבתו של השר כץ הוסיפו כי שר האוצר דואג למעמד הביניים אבל בדרך שוכח לחלוטין את האוכלוסיות הנזקקות. הם הביאו בין היתר כדוגמה את דרישותיו של כץ לתוספת תקציב בסך 60 אגורות ליום על מנת להפיג את בדידותם של הקשישים, ושל 5.48 שקלים ליום לטיפול בזנות מבוגרים, שלא נענות על ידי האוצר.

 

נוסף על כך, יצוין כי כץ וכחלון שוחחו על הצעת החוק הממשלתית להעלאת קצבאות הנכות וצרכי משרד העבודה והרווחה לתקציב 2019, וקבעו להיפגש בפתח ישיבת הממשלה לקראת אישור התקציב. מלשכת שר הרווחה נמסר עוד כי נראה שמתגבשות הבנות, לאחר שהשר כץ הכריז אתמול כי יצביע נגד התקציב.

 

גם ארגון "מטה מאבק הנכים", שתמך במתווה, הצטרף להתנגדות לתוכנית שהוצגה בשבוע שעבר. יו"ר הארגון, נעמי מורביה, אמרה כי "לאחר שיחה אישית עם שר הרווחה התאמתו חששותינו מהגרועים שבתרחישים. למרות ועל אף השתדלותו הכנה של השר כץ, האוצר מחק וגימד כמעט כל הישג שהושג בהסכם בבית ההסתדרות תחת הובלתו של יושב ראש ההסתדרות אבי ניסנקורן. את האצבע המאשימה אני מפנה חד משמעית אל שני גורמים - ראש הממשלה ומנכ"ל משרד האוצר המקמצים אגרופם אל מול אחת מהחוליות החלשות ביותר בחברה הישראלית. גיבורים על גבם של אנשים עם מוגבלות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"המהלך ההיסטורי" מתפוגג. קמפיין הנכים
מומלצים