שתף קטע נבחר

הריקוד המשותף של הרב והקצין שמצאו את מותם בפיגועים

לפני 13 שנה למדו הרב רזיאל שבח ורס"ן אליאב גלמן בישיבת "תורת החיים" בגוש קטיף ותועדו רוקדים במסיבת חנוכה בימים שלפני ההתנתקות. שבח נרצח בפיגוע הירי בחוות גלעד, וגלמן נהרג מירי בשוגג כשניסה לסכל פיגוע בגוש עציון

 

דצמבר 2004, גוש קטיף. תלמידי ישיבת "תורת החיים" בנווה דקלים, מסמלי המאבק בתוכנית ההתנתקות, מתנתקים לערב אחד מהאווירה הקשה המלווה בחודשים האחרונים את חייהם ומתמסרים לשמחת החנוכה. חדר האוכל הופך לרחבת הריקודים של מסיבת החג, ובמרכזה - כמו בעולם משל עצמו - התלמיד רזיאל שבח, שיחד עם חבר נוסף משלהב את המשתתפים בשמחה פורצת גבולות.

 

במעגל החיצוני תלמידים נוספים, בהם אליאב גלמן, המקיפים את השניים, נושאים אליהם את עיניהם, מעודדים אותם להמשיך, לרקוד ולהרקיד. ברקע מתנגן "כלייזמר" חסידי מקפיץ וסוחף – ואין שום רמז לפינוי הממשמש ובא. 13 שנים חלפו, אליאב ורזיאל כבר אינם - והתיעוד ממסיבת חנוכה ההיא מקבל משמעות מיוחדת: רב-סרן גלמן נהרג לפני כשנתיים מירי תועה במהלך ניסיון פיגוע בצומת גוש עציון, ושבח נרצח לפני יומיים סמוך לביתו בחוות גלעד שבשומרון.

 

הרב שבח במסיבת החנוכה לפני 13 שנה (צילום: הרב זאביק הראל) (צילום: הרב זאביק הראל)
הרב שבח במסיבת החנוכה לפני 13 שנה(צילום: הרב זאביק הראל)

 (צילום: הרב זאביק הראל) (צילום: הרב זאביק הראל)
(צילום: הרב זאביק הראל)

 

רס"ן אליאב גלמן ז"ל ()
רס"ן אליאב גלמן ז"ל

מנכ"ל מוסדות "תורת החיים" איתן אלפרט ()
מנכ"ל מוסדות "תורת החיים" איתן אלפרט
 

אחד מתלמידי הישיבה, הפועלת כיום ביישוב יד בנימין שבמועצה האזורית נחל שורק, שמע שרזיאל למד ובלט בה בעבר, נבר בארכיון הצילומים ומצא את התיעוד המרגש. "הצפייה בסרטון מייסרת", אמר מנכ"ל מוסדות "תורת החיים", איתן אלפרט. "כל כך קשה לראות את שני בוגרי ישיבתנו שמחים ורוקדים בקדושה ובטהרה, ולדעת שבני עוולה גדעו את חייהם המופלאים. כל מי שהכיר את הרב רזיאל זוכר את החיוך הענק שלו. הוא השרה המון שמחה ורוגע בישיבה ובקהילתנו כולה. מי ייתן לנו תמורתו?"

 

בסרטון נוסף שצולם בתקופה האחרונה נראה הרב שבח רוקד ומשתעשע עם ילדיו על מנת לשמח אותם. היום יצאה אלמנתו של שבח, יעל, בהצהרה ופנתה לראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו רוצים לגור פה כמו יהודים גאים, זקופי קומה. להרגיש גאווה שאנחנו גרים בארץ ישראל. אנחנו לא רוצים להילחם על כל פיסת קרקע. אני קוראת לכל מי שתפקידו בשטח, לממשלת ישראל ולראש הממשלה – אנו לא רוצים להרגיש כמו גנבים בשטח כי אנחנו לא".

 

האלמנה סיפרה על היממה האחרונה של בעלה המנוח. "הוא נרצח כשהוא היה בדרך חזרה מברית, ממצווה, כדי לעשות עוד מצווה. אף אחד לא שאל אותו אם הוא רוצה למות. גם לא הרוצח. בחרנו לקבור אותו כאן כי באמת הרגשנו שזו האמירה הנכונה ביותר. זו המשימה האחרונה שלו בעולם הזה – להשאיר את היתד ושאי אפשר יהיה להזיז אותה יותר", אמרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים