שתף קטע נבחר

שני נערים פלסטינים נהרגו בעימותים בגבול הרצועה וליד שכם

עשרות השתתפו בעימותים סמוך לגדר ליד מחנה הפליטים אל-בורייג' שבמרכז רצועת עזה. הפלסטינים דיווחו על נער בן 16 שנורה בחזהו ועל עוד שני פצועים. מצה"ל נמסר כי אש נורתה לעבר שלושה מסיתים מרכזיים וזוהו פגיעות. גם בעימותים בעראק בורין ליד שכם נהרג פלסטיני בן 16

 

 

שני נערים פלסטינים נהרגו בעימותים בגבול הרצועה וליד שכם: אמיר אבו מוסאעד, בן 16, נהרג אחר הצהריים (יום ה') סמוך לגדר המערכת ברצועת עזה. בתקרית נפצעו עוד שני בני אדם. לדברי הפלסטינים, ההרוג נורה בחזהו ממזרח למחנה הפליטים אל-בורייג' שבמרכז הרצועה. במקביל, בעימותים בעראק בורין ליד שכם נהרג הנער הפלסטיני עלי קינו, אף הוא בן 16.

 

מצה"ל נמסר בנוגע לתקרית ברצועה כי אש נורתה לעבר שלושה מסיתים מרכזיים וזוהו פגיעות. כ-50 פלסטינים הפגינו בשני מוקדים בגבול הרצועה, יידו אבנים לעבר גדר המערכת והבעירו צמיגים.

עלי קינו. ההרוג בעראק בורין ()
עלי קינו. ההרוג בעראק בורין

העימותים ליד שכם פרצו במהלך סריקות שערכו כוחות צה"ל בכפר תל מערבית לעראק בורין, כחלק מהמצוד אחרי המחבלים שרצחו שלשום את הרב רזיאל שבח ז"ל בחוות גלעד הסמוכה.

 

כעבור זמן קצר התפתחה הפרת סדר אלימה שכללה יידוי אבנים מסיבי לעבר החיילים מצד עשרות פלסטינים. הכוחות פתחו באש חיה לעבר מסיתים מרכזיים. בצה"ל בודקים את הטענה הפלסטינית להרוג וארבעה פצועים בתקרית מקרב המתפרעים.

חסימת צירים באזור שכם, היום (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חסימת צירים באזור שכם, היום(צילום: AFP)

מחסומים ליד שכם (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מחסומים ליד שכם(צילום: AFP)

חיילים שהשתתפו בחסימת צירים ליד שכם (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חיילים שהשתתפו בחסימת צירים ליד שכם(צילום: AFP)

התקרית ליד שכם מתרחשת שבוע לאחר שצעיר פלסטיני בשם מסעב תמימי נהרג בעימותים בכפר דיר ניזאם צפונית לרמאללה. הלילה ביצע שם צה"ל שורת מעצרים. לטענת הפלסטינים, חיילים שהיו בדיר ניזאם כתבו קללות על כרזת האבל שנתלתה לכבוד ההרוג תמימי בכפר. תליית כרזות לזכר "שהידים" שנהרגים מירי של כוחות הביטחון היא דבר שגרתי ברחבי הגדה.

 

כרזת ההרוג תמימי שלטענת הפלסטינים הושחתה על ידי חיילי צה"ל ()
כרזת ההרוג תמימי שלטענת הפלסטינים הושחתה על ידי חיילי צה"ל

 

שלוש אחיות עם סכינים 

ליד מערת המכפלה בחברון נתפסו שלוש אחיות פלסטיניות שהיו לפי החשד בדרכן לבצע פיגוע דקירה ונשאו שלוש סכינים. לוחמי משמר הגבול תפסו את השלוש באחת מעמדות הבידוק.  

 

במשמר הגבול ציינו כי "כל השלוש העלו את חשדם של הלוחמים בהתנהגותם, מה שהביא לחיפוש שבמהלכו אותרה סכין מוסלקת על אחת מהן. בתחקור מהיר וראשוני עלה כי שלושתן הגיעו לבצע פיגוע דקירה וכי שתי החשודות הנוספות השליכו את הסכינים טרם הגעתן לחסם מתוך מה שנראה כחרטה ברגע האחרון. בסריקה שביצעו הכוחות בהכוונת החשודות, אכן נמצאה סכין אחת נוספת שהושלכה וככל הנראה הסכין השלישית נלקחה על ידי תושבים מקומיים".

 

שלוש האחיות, בנות 15, 18 ו-23 מאל ערוב, נעצרו להמשך חקירה של ארגוני הביטחון. בהודעת דובר מג"ב נמסר עוד כי "במשמר הגבול שוב משבחים את מקצועיות הלוחמים שבפעילותם מנעו פיגוע במקום. כוחות הביטחון לרבות מג"ב וצה"ל הפועלים במקום ימשיכו בפעילותם הנחושה למען ביטחון המתפללים והמבקרים במערת המכפלה".

שתיים מהסכינים שנמצאו בבידוק ליד מערת המכפלה (צילום: דוברות המשטרה) (צילום: דוברות המשטרה)
שתיים מהסכינים שנמצאו בבידוק ליד מערת המכפלה(צילום: דוברות המשטרה)

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, התייחס הבוקר בוועידת ישראל לעסקים של "גלובס" למצב בעזה. לדבריו,  "הרצועה היא אזור כושל. 90 אחוזים ממי השתייה לא ראויים לשתייה, אבטלה בקרב הצעירים של 60 אחוזים, ואני יכול לתת פה עוד הרבה נתונים. הבעיה היא בעיקרה של חמאס והרשות הפלסטינית אבל מדינת ישראל מאוד מושפעת מכך".

 

לדברי אלוף מרדכי, המתווה המדיני ולא רק הביטחוני הוא ש"אם בעזה היה פירוז של חמאס מהנשק שלו, מהמנהרות שלו, מהברחות האמל"ח, ופתרון לסוגיית השבויים והנעדרים - אפשר להפוך את עזה להזדמנות כלכלית מאוד גדולה. אפשר להשקיע שמה בתשתיות, חיפושי גז ולהפוך אותה לנורא מצליחה. כלכלה כושלת באזורים חסרי משילות יכולים לייצר טרור ולייצר מלחמה, כלכלה יציבה יכולה לדחות ולא מחייבת הגעה למלחמה ולעימותים, וזה מרכיב ונדבך נוסף לתפישת הביטחון של צה"ל".

 

התקריות אחר הצהריים סמוך לגדר המערכת בעזה ובאזור שכם אירעו בתקופה של מתיחות גדולה באזור. לפני שבוע תקפו מטוסי קרב של חיל האוויר תשתית טרור מרכזית בעזה בתגובה לשלוש פצצות מרגמה שנורו יום קודם לכן לשטח ישראל. בניגוד למקרים קודמים, הפעם לא פירטו בישראל על סוג היעד שהותקף, אך ההערכה היא שמדובר במנהרת טרור.

 

בהודעה של דובר צה"ל על התקיפה בשבוע שעבר נעדר שמו של הארגון השולט ברצועה - חמאס. בעבר, יש לציין, התייחס צה"ל לחמאס באופן אוטומטי לאחר תקיפות ברצועה בהיותו הארגון השולט בה - וככזה ישראל רואה בו אחראי לנעשה בשטחה.

 

מאז הכרזת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על הכרת ארצו בירושלים כבירת ישראל אירעו מקרים נוספים של שיגורי רקטות לעבר יישובי עוטף עזה. בכל המקרים לא היו נפגעים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים