שתף קטע נבחר

היסטוריה בסעודיה: נשים הורשו לצפות במשחק כדורגל

הממלכה השמרנית, שמחילה חוקי הפרדה מגדרית נוקשים בציבור, מתחילה לשנות גישה. מאות נשים הגיעו לאצטדיון בריאד לצפות במשחק בין אל אהלי לאל באטין

נשים מגיעות לאצטדיון בריאד (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נשים מגיעות לאצטדיון בריאד(צילום: AFP)

 

היסטוריה בסעודיה : נשים צפו במשחק כדורגל. כן, זו לא טעות. אחת המדינות השמרניות בעולם התירה היום (שישי) לנשים להיכנס לאצטדיוני ספורט. מאות הגיעו לצפות במשחק בריאד בין סגנית המוליכה אל אהלי לאל באטין.

 

הממלכה השמרנית, שמחילה חוקי הפרדה מגדרית נוקשים בציבור, אסרה עד כה על נשים להיכנס לאצטדיונים. מרגע הסרת האיסור יכולות כעת משפחות להגיע לאירועי ספורט, ולא רק גברים.

 

מי שאחראי לביטול האיסור הוא יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, האיש החזק בממלכה כיום. הוא מנסה להצעיד את סעודיה לעידן של פתיחות רבה יותר במסגרת חזונו "סעודיה 2030". החזון הזה כולל גם שילוב נשים בשוק והעבודה וקידום של זכויות האישה הסעודית.

 

בתוך האצטדיון בריאד הוקמו במיוחד מסעדות, בתי קפה ומסכי וידאו ל"אזור הנשי" בלבד. כזכור, עוד בשנה שעברה התירו הרשויות בממלכה באופן חד פעמי למאות נשים להיכנס לאצטדיון בכדורגל בריאד, אך זה היה כחלק מחגיגות יום השנה ה-87 להקמת סעודיה.

 

נשים ביציעים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נשים ביציעים(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

בספטמבר האחרון מלך סעודיה, סלמאן בן עבד אל-עזיז, החליט כי מעתה גם נשים יוכלו להוציא רישיון. לפני שנתיים נרשמה היסטוריה נשית בסעודיה כשלנשים התאפשר לבחור ולהיבחר לראשונה בבחירות המקומיות בממלכה - וארבע מ-980 הנשים שנרשמו כמועמדות אף נבחרו.

 

סעודיה היא אמנם בת בריתן של מדינות רבות במערב, ובראשן ארצות הברית, אולם היא עדיין אחת המדינות השמרניות ביותר בעולם. היא מוסיפה להתנהל לפי חוקי השריעה, ההלכה האיסלאמית, ובמעשים שעשויים לשלוח אדם לכלא הסעודי נכללים המעשים הבאים: התרועעות עם בני המין השני, דיבור בפומבי על סקס, שתיית אלכוהול, קיום יחסים הומוסקסואליים וריקוד ריקודים הנחשבים "מערביים" - למשל מקרנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הנשים באצטדיון בריאד
צילום: AFP
מומלצים