שתף קטע נבחר

אלפים הפגינו ליד הבניין שבו מתגורר קובי מימון: "הון, שלטון, קובי מימון"

מוקדם יותר התייצבו בכיכר הבימה ומולם התייצבו תומכי נתניהו. "לכו לפוסיקט עם יאיר", קראו לעברם המפגינים נגד השחיתות. עימותים קלים נרשמו בין הצדדים שביניהם חצצה המשטרה

 

  

   

ההפגנה ה-60: אלפי מפגינים התייצבו אמש (שבת) בכיכר הבימה בתל אביב למחאה נגד מה שהגדירו כ"שחיתות השלטונית". אחר כך צעדו לשדרות רוטשילד 30, שם מתגורר קובי מימון. בנו של קובי מימון, ניר, תועד בקלטת עם יאיר נתניהו, שבה אמר נתניהו הבן: "אבא שלי סידר לך עכשיו 20 מיליארד דולר. הצגה, אתה לא יכול לפרגן לי ב-400 שקל?".

 

המפגינים שחסמו את הכניסה לחניון הבניין קראו: "הון, שלטון, קובי מימון", "קובי מימון לכלא איילון" וגם "ביבי נתניהו לכלא מעשיהו".

 

בשולי ההפגנה התפתחו מוקדם יותר עימותים עם תומכי נתניהו, שנשאו שלטים "ניסיון הפיכה", "חביבי אין כמו ביבי", ו"שמאל - אסון". כמה מהמפגינים קראו לעבר תומכי ראש הממשלה: "לכו לפוסיקט עם יאיר". תומכי נתניהו השיבו: "חמוצים גזענים". המשטרה חצצה בין הצדדים.

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

 (צילום: אסף זגריזק) (צילום: אסף זגריזק)
(צילום: אסף זגריזק)
 

גם מפגיני נתניהו התייצבו בכיכר הבימה (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
גם מפגיני נתניהו התייצבו בכיכר הבימה(צילום: ירון ברנר)

 

אלדד יניב, מיוזמי המחאה, אמר כי "בעוד שבועות ינסו לכדרר את זה כי חושבים שנתעייף אבל זה ייקח עוד שבועות ואנחנו רק נתחזק. תהיה פה רעידת אדמה. נשלח אותם הביתה. תהיו אנשים עם תקווה ולא להסתפק בהליכה של נתניהו, אלא חוזה חדש עם הפוליטיקאים. אנחנו אומרים לבנט וכחלון - תתביישו על הימים האלה שאתם שותקים. כחלון שיקר ואנחנו זוכרים שרק בגלל שיצאנו עשרות אלפים לרחובות הוא התקפל. אם נבוא מאות אלפים, יבינו שרוצים חוזה חדש".

 

רונית צרפתי, נציגת מאבק הנכים, אמרה: "לא נשתוק. אנחנו מבקשים את שכר המינימום. עבדנו כל החיים וברגע האמת, כשאנו צריכים קצת עזרה, אנחנו מבקשים צדק. זה דיני נפשות. 340 שקלים, זו התוספת. בממשלת שרון, נתניהו היה שר האוצר וביקש לעצור את ההצמדה לשכר המינימום ואמר שזה לשנתיים. מאז עברו 15 שנה. מילה זאת מילה. צריך לקיים את מה שהובטח. זה יכול לקרות לכל אחד. אל תעמדו מנגד".

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

מנכ"לית שדולת הנשים מיכל מרגליות התייחסה להקלטה של יאיר נתניהו: "יש כאן מישהו שלא שמע את הקלטת הדוחה של בנו של ראש הממשלה מנסה לסרסר בחברתו לשעבר? זה הבן של ראש הממשלה. זה אותו ראש ממשלה שנותן גיבוי ציבורי למטרידן נתן אשל. אותו ראש ממשלה שכבר תשע שנים שלא טרח להגיד שום דבר לקידום נשים, שלא פעל, שלא מחזיק סביבו אף אישה בכירה. אפילו לא אחת. אותו ראש ממשלה שמעולם לא קידם חוקים עבור 51 אחוזים מהאזרחים".

 

"חיכינו שתגיד שזה חמור ואסור, שנשים הן בנות אדם ולא מוצר צריכה ושתתנגד לסחר בנשים. חיכינו אבל לא אמרת. החוק להפללת צרכני זנות - במקום לתמוך בו ולקדם אתה רוצה להעביר חוק שיאסור על פרסום הקלטת הבאה. אבל המציאות חזקה ממך. זאת השנה שמיליוני נשים הפסיקו לשתוק בה. כמו שפעם יחסי מין בין גברים היו עבירת מין. בעוד כמה שנים אף בחור לא יילך למועדון חשפנות ויצחק על זה עם חבריו. מגיע לנו יותר, שיהיה ראש ממשלה שרואה אותנו ויהיה מחויב לביטחוננו".

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

המשטרה הפרידה בין הצדדים (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
המשטרה הפרידה בין הצדדים(צילום: ירון ברנר)

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

מפגינים צעקו לעבר תומכי נתניהו: "הון, שלטון, עולם תחתון" ו"העם החליט לביבי אין תכלית". עוד קראו: "המדינה שלנו ולא של נתניהו", "זאת שחיתות, תצא לנבצרות", "גזענים מושחתים מכרתם את האזרחים", "ממשלה של מושחתים של טייקונים מושחתים". על השלטים נכתב "אחים במלחמה במושחתים", "הוי ארצי מולדתי, את הולכת פייפן" וגם "עוד יועמ"ש כזה ואבדנו". מהומה פרצה בשולי ההפגנה כאשר אחד ממפגיני הנגד ניסה להתקרב והורחק על ידי השוטרים.

 

"מהפגנה קטנה הפכנו לצונאמי ארצי", כתבו המארגנים בפייסבוק לפני ההפגנה, "בואו להפגין איתנו כל מוצ"ש נגד השחיתות שמאיימת על המדינה, נגד חוקי המאפיה שמנסים להעביר בכנסת כדי להמשיך בשחיתות השלטונית. ההפגנות למען מדינה נקיה משחיתות ומשתתפים בהם כל מוצ"ש אנשים מכל הקשת הפוליטית. קומו מהכורסה, צאו מהבית ובואו להפגין למען עתיד המדינה ועתיד ילדינו!".  

 

פרקליט המדינה שי ניצן התייחס ביום חמישי לחקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו והדף את הטענות על עיכובים: "כל הטענות המופרכות לפיהן כאילו מעכבים את החקירה בכוונה - זו טענת סרק. אני מקווה שהמשטרה תגיש את המלצותיה בשבועות הקרובים". עוד אמר: "אנו פועלים ללא הרף למגר את השחיתות ולהביא לדין הן את מקבלי השוחד והן את נותני השוחד. לטעמנו, יש להשית עונשים חמורים על מקבלי שוחד וגם על נותני השוחד. בגמרא אפילו נאמר ש'תיפח נפשם של מקבלי שוחד', כך שהיחס המחמיר לשוחד הינו חלק בלתי נפרד ממורשת עמנו". הוא העביר גם מסר לקראת הבחירות המקומיות: "ייזהרו המושחתים".

 

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט התייחס באותו כנס למלחמה בשחיתות: "לשיטתי, מדינת ישראל לא רק שצריכה לעמוד בסטנדרטים העולמיים בתחום המאבק בשחיתות, אלא גם צריכה לשאוף להתייצב בשורה הראשונה של מדינות שיש בהן נורמות של שלטון חוק ושקיפות. אבקש לנצל את ההזדמנות ואת הבמה כאן כדי לומר פעם נוספת: ישראל איננה מדינה מושחתת. ישראל היא מדינה שנלחמת בשחיתות. מנגנוני ההגנה של מדינת ישראל חיים וקיימים. יש כאן רשויות אכיפה ומשפט עצמאיות וחזקות, וגם יעילות. אין איש חסין מהחוק. אין איש מעל החוק". 


פורסם לראשונה 13/01/2018 19:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
המחאה בתל אביב
צילום: ירון ברנר
מומלצים