שתף קטע נבחר

מלחמת השבת באשדוד: "תחזרו לפוטין שלכם"

הקשחת מדיניות האכיפה של עיריית אשדוד נגד עסקים שפתוחים בשבת הוציאה רבים להפגנה ברחבת העירייה. מולם הופיעו עשרות חרדים ודתיים שקראו קריאות נגדם ובשבחו של השר אריה דרעי

 

 

 

כ-2,000 תושבי אשדוד יצאו אתמול (שבת) מבתיהם והפגינו ברחבת העירייה נגד מדיניות הגברת האכיפה נגד בתי עסק הפועלים בשבת. מולם התייצבו כ-20 צעירים ונערים חרדים ודתיים שקראו קריאות בעד שר הפנים אריה דרעי, יוזם חוק המרכולים. המפגינים קראו להם להתגייס לצבא, ואלו צעקו מנגד: "תחזרו לרוסיה ולפוטין שלכם. אתם לא תשנו את העיר. אשדוד תישאר סגורה בשבת".

  

מי שעמד מאחורי מחאת התושבים היא אינה פורמן, מורה שפרסמה פוסט בפייסבוק בעקבות תוצאות ההצבעה של חוק המרכולים. היא הביעה חשש מסגירת העסקים שפועלים בשבת, והחשש התממש. בשבת הגיעו פקחים למתחם "ביג פאשן", תיעדו עסקים שפעלו שם וחילקו דו"חות. "בעקבות הפוסט נפתחה קבוצת וואטסאפ של חמישה תושבים. מחמישה הפכנו לעשרה, מעשרה למאה - וככה הוצאנו יותר מאלפיים תושבים לרחובות", אמרה. גם בקבוצות תושבים נוספות עלו דיונים של תושבים שהביעו את מורת רוחם מההנחיה.

ההפגנה ברחבת עיריית אשדוד ()
ההפגנה ברחבת עיריית אשדוד

אינה פורמן שכתבה פוסט שהצית את המחאה (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
אינה פורמן שכתבה פוסט שהצית את המחאה(צילום: רועי עידן)
 

פורמן וחבריה אספו תרומות מהתושבים שהתנגדו להקשחת מדיניות האכיפה של העירייה בשבת ורכשו מערכת הגברה לטובת ההפגנה. "נסענו בשיירות ברחבי העיר, ובבוקר הגיעו אלפי מפגינים לשטח ה'ביג' ועודדו את התושבים החילונים לצאת לקניות בשבת". היא אמרה במקום ההפגנה כי "זה מאבק חברתי ועממי. אנחנו רוצים שיקשיבו לנו. די. חברי כנסת במדינת ישראל לא יכולים לחוקק חוק שהוא נגד האזרחים, וגם לא בעיריית אשדוד. לכן אספנו חתימות נגד הכפייה הדתית. אנחנו רוצים שיקשיבו לנו". 

 

מנכ"ל מתחם ביג, איתן בר זאב, אמר כי "הסטטוס-קוו שהבטיחו לנו שיישמר לא נשמר. זה המשך ישיר של כפייה דתית. השלב הבא יהיה כנראה לחייב שני כיורים כדי לקבל היתר בנייה".

 

 
ערב של מחאה נגד כפייה דתית באשדוד ()
ערב של מחאה נגד כפייה דתית באשדוד
אחד הדו"חות שחולקו בשבת האחרונה ()
אחד הדו"חות שחולקו בשבת האחרונה

 

לדברי פורמן, המחאה אינה בלעדית לציבור דוברי הרוסית באשדוד. "כל הנאומים שהיו בהפגנה הוקראו בעברית וברוסית וכך גם השלטים. היו כאן דוברי צרפתית, דוברי ספרדית, וגם דוברי רוסית. אין לנו שום כוונה להשאיר את ציבור המבוגרים והעולים החדשים מאחור".

 

מארגני המחאה נגד הכפייה הדתית טענו כי כמה מחברי מועצת העיר, בהם מתמודדים לראשות העיר, ביקשו לנאום בהפגנה אך סורבו. "זו המחאה של התושבים, ולא של הפוליטיקאים. אנחנו קוראים לראש העיר יחיאל לסרי להתעשת ולבטל את ההנחיה על סגירת העסקים בשבת".

 

"לאנשים נשבר ממה שקורה בעיר", אמר דן סופר שהגיע להפגנה. "אני חי באשדוד 27 שנה. את מה שקורה לאחרונה אני לא הכרתי מעולם. כולם באים אלינו, אל הרחוב החילוני, ברגע שהם צריכים את הקולות שלנו בבחירות, אבל אף אחד לא רוצה להקשיב לנו אחרי הבחירות. אנחנו הרוב", אמר סופר. מנגד אמר נתנאל אלמקייס, שהגיע להפגנת הנגד: "אנחנו שומרים על העיר שלנו ועל המורשת שלנו, שהכול יהיה סגור ולא יעזור כלום לאף אחד – אנחנו רוצים להצליח. אנחנו מדינה יהודית והשבת היא הסמל היחיד שלנו, ולא יקעקעו לנו את הסמל הזה".

 

זו אינה הפעם הראשונה שעסקים באשדוד מקבלים דו"חות על פתיחה בשבת, אך היא לא נאכפה באופן עקבי בעבר. עם פתיחת "ביג פאשן" לפני כשלוש שנים פנו בעלי העסקים הקטנים שפתוחים באשדוד לעירייה וביקשו לאכוף את האיסור גם על הרשתות הגדולות שפועלות בו.

 

ההנחיה על סגירת העסקים ברחבי העיר, ובמתחם הביג בפרט, היא תולדה של לחץ כבד שהפעילו מנהיגי החסידויות בעיר. בשבוע האחרון נפגשו האדמו"ר מפיטסבורג והאדמו"ר מגור (שמחה על עבודות הרכבת בשבת) יחד עם רבנים נוספים בעיר ושלחו מכתב בהול לראש העיר בדרישה לסגור את כל 230 החנויות שפועלות בשבת בעיר.

פורסם לראשונה 13/01/2018 23:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים