שתף קטע נבחר

לא רק הגננת: 7 דברים חשובים לבחירת גן

כשמגיעים לראות גן חדש בודקים בדרך כלל את יחסה של הגננת, מספר הילדים ושעות הפעילות, אבל מתברר שיש עוד הרבה דברים חשובים שכדאי לשים לב אליהם. לקראת פתיחת הרישום לגני הילדים - מדריך מקוצר שיעזור לכם לבחור נכון

בכל שבוע אני רואה עשרות גנים שגורמים לי לחשוב - לו רק היו מקדישים חמש דקות למחשבה על עיצוב הגן, הילדים היו יוצאים נשכרים הרבה יותר מהחוויה שהוא מציע. הרי מדובר בבית השני של הילד, שבו הוא מבלה כמעט את רב שעות היום, ולכן עליו להיות חם, מזמין, אוהב ואינטימי. מצד שני, מדובר בסביבה לימודית עבורו והוא לא משתמש בה לבדו. הוא חולק אותה עם עוד ילדים, לפעמים אפילו יותר מ-20 ילדים בחלל אחד. לקראת פתיחת הרישום לגני הילדים לשנת הלימודים הקרובה ב-17 בינואר (ד') יש כמה דגשים חשובים שברצוני לתת להורים שמגיעים בפעם הראשונה לראות גנים - על מה להתעכב ולמה לשים לב.

 

1. מרחבי משחק עצמאיים לילדים

בדקו אם יש בגן מרחבי משחק חופשיים שבהם הילד יכול לבחור פינה משלו למשחק. מרבים מהגנים החדשים מעצבים פינות בנושאים שונים, כגון פינת מטבח, פינת ספרייה, פינת מכוניות ועוד, וכך הילד יכול לנדוד בין הפינות וחללי המשחק ולבחור לעצמו את נושא המשחק. החלוקה לסביבות משחק נפרדות חשובה גם למניעת ריבים (למשל כשילדים רבים על אותו הצעצוע). כך ניתן לכל ילד מרחב משחק משלו ולהשרות אווירה נוחה וזורמת בגן.

 

 (צילום: מלכי לוין) (צילום: מלכי לוין)
(צילום: מלכי לוין)

האם יש פינת רגיעה לילדים שזקוקים לזה? זו לא חייבת להיות פינה גדולה, היא יכולה להיות חלק מפינת ספר או רק פוף או כל אזור רגוע בצד, העיקר שתיתן לילד מרחב נשימה ורגיעה בזמנים נחוצים.

 

2. בטיחות

שימו לב לבטיחות בגן - למשל שיש הפרדה ברורה בין חלל הילדים ואזור הבישול והמטבח, או שיש שערי בטיחות שמעוגנים נכונה לקיר, במקרה שבגן יש תינוקות זוחלים. ומה עוד? דלתות שנסגרות בקלות ולא דורשות שימוש בכוח, מגיני אצבעות על כל הדלתות והשערים, שחלל החצר מאובטח בגדר או מעקה בטיחות בגובה הנכון, שיש הצללה מותאמת מהשמש ושעמדות המשחק הגדולות (מגלשות ונדנדות, למשל) מעוגנות בצורה בטוחה לקרקע. חשובים לא פחות גלאי עשן ואש, מטפי כיבוי בהתאם לגודל ושטח הגן וגלגלון בחצר לפי דרישות כיבוי אש. בנוסף, בדקו אם יש באזור השינה חלון ומערכת מיזוג לחימום וקירור.

 

קראו עוד:

הורים, השינוי שיעשה לכם חיים קלים יותר

הפיתרון לכל הציורים שהילדים מביאים מהגן

אימא ל-3: "בכל גן יש הורה ששולח ילד חולה"

 

3. אקוסטיקה

"למה אתה מדבר בקול רם כל כך? אני שומעת אותך", זהו משפט ששומעים הרבה מהורים לילדים. אחת מהסיבות היא, שהילד רגיל לצעוק. ולמה הוא רגיל לצעוק? כי האקוסטיקה בגן מאלצת אותו לעשות זאת - בסביבה שבה יש הרבה ילדים וקולות רבים של משחק, הנאה ולעיתים בכי או כעס. לצד גננות וצוות חינוכי, שצריכים לפעמים לאמץ את קולם על מנת שישמעו אותו, חשובה האקוסטיקה שבחלל עד מאוד. לעיתים גננת תיאלץ להרים את קולה רק על מנת שישמעו אותה כי האקוסטיקה בגן לא טובה.

 

כשאתם מגיעים לגן החדש עמדו במרכז החלל שבו הילדים מתכנסים למפגשי הבוקר ובדקו את האקוסטיקה. כיצד הקולות נשמעים לכם? 

 

4. האם יש גינה או מרפסת?

ברב הגנים מחוץ לערים הגדולות יש מרחבים חיצוניים של משחק - גינות, חצרות או מרפסות הנמצאות מחוץ לחלל הגן. אם יש ארגז חול בגן, ודאו שהוא מוצלל מפני השמש ושאלו מה תכיפות הניקיון שלו, ואם הוא מכוסה בסוף היום. בחלק מהגנים העירוניים אין מרחבים חיצוניים מפאת חוסר מקום, וחשוב לשים לב ולשאול את הגננת מה כן עושים בגן במהלך היום כשהילדים רוצים לצאת ולשחק. בחלק מהגנים יוצאים עם עגלולים לגינה הקרובה, לדוגמה.

 

 (צילום: מלכי לוין) (צילום: מלכי לוין)
(צילום: מלכי לוין)

 

5. פינת המשחקים

פינת המשחקים צריכה להיות מאורגנת יפה מבחינה ויזואלית כדי לגרום לילד לרצות להוציא משחק ולשחק בו. חשוב גם שהמשחקים יהיו נגישים עבורו וגם שיהיה לו נוח לסדר אותם בתום המשחק, ולכן המשחקים צריכים להיות בגובה הילדים.

 

כמו כן בדקו אם יש מגוון המתאים לכמות הילדים בגן, אם הם מסודרים בגובה העיניים לילדים ונוח להם להוציא ולהשתמש בצעצועים, ואם הספרייה או מעמד המשחקים מעוגנים בצורה בטיחותית לקיר.

 

6. צבע הקירות

צבע הקיר משפיע על הרוגע ויכולת ההקשבה של הילדים. קירות מקושקשים מדי יכולים להסיח את דעתם של הילדים ולהקשות עליהם להתרכז במפגשים ובחוגים. מומלץ לצבוע קיר אחד בצבע ולהשאיר את שאר הקירות בלבן, ועליהם לתלות יצירות של הילדים, קירות פעילים ואזורי יצירה.

 

7. בחירת תאורה נכונה

תאורה נכונה יכולה להשפיע גם היא על יכולת הריכוז של הילדים, על נינוחותם ועל הרוגע הנפשי שלהם. מצד אחד, שלא יהיה חשוך מדי, ומצד שני - שהאור לא יהיה חזק מדי ומציק. חשוב שהחלל יהיה מואר כולו, באחידות, בייחוד היכן שהילדים משחקים, לומדים ועוסקים באינטראקציה חברתית מסוג כזה או אחר.

 

הכותבת היא אדריכלית ומעצבת פנים המתמחה בסביבות חינוכיות לילדים ולנוער

 

מה עוד חשוב לבדוק?

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מלכי לוין
האם יש הפרדה ברורה בין חלל הילדים למטבח?
צילום: מלכי לוין
מומלצים