שתף קטע נבחר

צה"ל: חוסר התגובה של חמאס מוכיח שההרתעה עובדת

יממה אחרי השמדת המנהרה ליד מעבר הסחורות שוחח מפקד החטיבה עם תושבי קיבוץ כרם שלום: "חמאס ספג מכה קשה, הרסנו להם נכס משמעותי וזהו הישג גדול". לדבריו המכשול שיושלם תוך כשנה יסיר את איום המנהרות, "ובעתיד חמאס ינסה להוציא פיגועים מהאוויר"

  

 

מפקד החטיבה הדרומית, אלוף-משנה קובי הלר, נפגש אמש (יום א') עם חברי קיבוץ כרם שלום, ושוחח עמם על תקיפת המנהרה שלשום במעבר הסחורות הסמוך ליישוב. לדבריו, המנהרה הושמדה כליל ולא מהווה עוד איום.

 

המפגש עם אל"מ הלר התקיים כחלק משיחות עדכון ושמירת קשר בין צה"ל לתושבי עוטף עזה. "העובדה שחמאס לא הגיב בירי לאחר הפצצת המנהרה מוכיחה שיש לנו הרתעה מולו", אמר. "חוסר תגובה שלהם אל מול פעולה שלנו זו הרתעה. אם יהיו עוד מנהרות, נאתר אותן באמצעות הטכנולוגיה. מבחינתנו צה"ל נמצא במוכנות טובה הרבה יותר בהשוואה לתקופה לפני צוק איתן. גם ברמה הטכנולוגית וגם מבחינת סדר הכוחות בעוטף עזה. אני רואה ב-2018 שנה של התפתחות וצמיחה ולא רואה בשלב זה עימות באופק. חמאס ספג מכה קשה, הרסנו להם נכס משמעותי וזהו הישג גדול".

תוואי המנהרה שהושמדה (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
תוואי המנהרה שהושמדה(צילום: דובר צה"ל)


מפקד החטיבה, אלוף-משנה קובי הלר (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
מפקד החטיבה, אלוף-משנה קובי הלר(צילום: דובר צה"ל)

אורכה של המנהרה היה כקילומטר וחצי. היא נחפרה מרפיח עד לצד המצרי ומתחת למעבר הסחורות היחיד מישראל לרצועה. אמש סמוך ל-23:00 הפציצו מטוסי קרב את הפתח שלה בצידה העזתי, בעיר רפיח, כ-900 מטרים מהגבול עם ישראל. בשטח הישראלי היא עברה לאורך 180 מטרים, מתחת לאתרים מרכזיים במעבר כרם שלום - מתחת לצינורות הגז והסולר דרכם מוזרמת האנרגיה לתושבי הרצועה ומתחת לאנטנה של מתחם המעבר.

 

המח"ט התייחס גם לבניית המכשול: "אני מאמין שסיום הקמת המכשול יביא קץ למנהרות. ההערכה היא שנסיים לבנות אותו עד סוף 2018 או תחילת 2019. בניית המכשול נותנת מוטיבציה שלא להיכנס לעימות עם עזה. המטרה היא להימנע מעימות ככל שניתן, לפחות עד השלמת הקמת מכשול".

 

תושבי הקיבוץ שאלו את אל"מ הלר מה צפוי להם ביום שלאחר הקמת המכשול, והמח"ט ענה שחמאס ינסה להוציא פיגועים מהאוויר. "גם לכך אנחנו ערוכים ויש לכך מענה", אמר.

 

הוא הוסיף ש"חמאס לא מעוניין בעימות, בין השאר על רקע הסכם הפיוס הפנים פלסטיני. הוא לא רוצה להיתפס כגורם שהרס את ההסכם על ידי הסלמה".  

נתניהו בהודו: "שהחמאס והג'יהאד האיסלאמי לא יתעסקו איתנו" (צילום: אבי אוחיון/לע"מ) (צילום: אבי אוחיון/לע
נתניהו בהודו: "שהחמאס והג'יהאד האיסלאמי לא יתעסקו איתנו"(צילום: אבי אוחיון/לע"מ)

השיטה שבאמצעותה טופלה המנהרה, רביעית במספר שצה"ל זיהה והשמיד בשלושת החודשים האחרונים, היא שונה מהפעמים הקודמות, והיא חלק מהמערכת הכללית של ישראל נגד האיום המנהרות. דובר צה"ל תת אלוף רונן מנליס דחה את הטענות של חמאס, שלפיהן מדובר במנהרת הברחה: "זו מנהרה טרור ראשונה מסוגה שנחפרה בשנה האחרונה ועדיין הייתה בבנייה. ייתכן ונחפרה בצד המצרי כדי לתקוף בעתיד את מעבר כרם שלום גם מצידו המצרי באופן משולב ולהעביר פעילים או אמל"ח לסיני".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס להשמדת המנהרה בפתח פגישתו עם שרת החוץ של הודו סושמה סוואראג'. "אנחנו מחסלים באופן שיטתי את תשתית המנהרות של חמאס ושל הג'יהאד האיסלאמי - שלא יתעסקו איתנו", אמר נתניהו.

 

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, התייחס אף הוא להשמדת המנהרה בריאיון לערוץ הטלויזיה הערבי "אל-חורה". "הגאונות הישראלית והמוח היהודי מצאו פתרון לכל מנהרות הטרור", הכריז מרדכי והבהיר: "כפי שיש 'כיפת ברזל' לאוויר, יש כיפה טכנולוגית מפלדה מתחת לאדמה".

 

אלוף מרדכי הוסיף: "אני רוצה לשלוח מסר לכל מי שחופר ומתקרב למנהרות: כמו שראיתם בחודשיים האחרונים, במנהרות האלה יש רק מוות. אני גם מתפלא מכיוון שאלה ימים של פיוס, ואילו את המנהרה הזאת חפרו לכיוון ישראל ומשם למצרים. איזה מסר זה למצרים החשובה שחמאס חופר מנהרה לכיוונה? מצרים! מצרים, שהייתה אחראית לפיוס ותמכה בו?".


פורסם לראשונה 14/01/2018 23:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
המנהרה שהותקפה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים