שתף קטע נבחר

אבו מאזן על טראמפ: "ייחרב ביתכּ"; על היהודים: "הגיעו בגלל אינטרס אירופי"

הנשיא הפלסטיני הסיר כפפות בנאום במועצה המרכזית של אש"ף. הוא תקף בחריפות את נשיא ארצות הברית שאיים לקצץ את הסיוע: "אנחנו אומרים לטראמפ: לא נקבל את התוכנית שלו. עסקת המאה הפכה לסטירת המאה". עוד אמר כי "ישראל היא פרויקט קולוניאליסטי שאין לו קשר ליהודים"

 

אבו מאזן, הערב ברמאללה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אבו מאזן, הערב ברמאללה(צילום: רויטרס)

בנאום חריף בן כשעתיים במועצה המרכזית של אש"ף אמר הערב (יום א') הנשיא הפלסטיני אבו מאזן כי "רצו להביא את היהודים מאירופה לכאן כדי לשמור על האינטרסים של האירופים באזור. הם ביקשו מהולנד, שהיה לה הצי הגדול בעולם, להעביר את היהודים". הוא ציטט פילוסוף מצרי שהתייחס להצהרת בלפור: "ישראל היא פרויקט קולוניאליסטי שאין לו קשר ליהודים".

 

אבו מאזן גם תקף את נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, שטען שהוא מתכוון לקצץ בסיוע לפלסטינים על רקע סירובם כביכול לשתף פעולה בתהליך המדיני. "ראיתי בטוויטר ציוץ", אמר יו"ר הרשות וציטט: "אנחנו לא מביאים לפלסטינים כסף מפני שהם מסרבים למשא ומתן". על כך הוא הוסיף בערבית "יח'רב ביתכּ. איפה הצעת לי את זה? בטלפון? בטלוויזיה?".

 

הוא הוסיף באותו נושא: "המועצה המרכזית אחראית על דיון מחדש בהסכמים שחתמו אש"ף וממשלת ישראל. עליה לבחון מחדש את ההסכמים. לא נקבל את העסקאות שתציג לנו ארה"ב, וגם לא את התיווך שלה אחרי הפשע שביצעה נגד ירושלים. לא נסכים להיות רשות ללא סמכויות".

 

הערב התכנסה ברמאללה המועצה המרכזית של אש"ף, הגוף השני בחשיבותו בארגון, לאירוע שיימשך יומיים. ההחלטה על הכינוס התקבלה בעקבות ההכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל. בתחילה היו אמורים להשתתף גם חמאס והג'יהאד האיסלאמי - אשר אינם חברים באש"ף - אולם הם החליטו להחרימו בשל אי רצונם "להפוך לעלה תאנה", ובשל המבוי הסתום שבו נמצא הפיוס הפנים פלסטיני.

 

יו"ר הרשות נוהג להתייחס להצהרת בלפור ולהגדיר אותה כשורש "הפשע" נגד הפלסטינים. לפני כשנה וחצי הוא קרא למדינות הליגה הערבית לסייע לפלסטינים להגיש תביעה נגד בריטניה בגין ההצהרה, שתמכה בהקמת בית לאומי ליהודים, ולדבריו הובילה למעשה לנכבה ב-1948.

  

 

הצהרת בלפור מ-1917 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הצהרת בלפור מ-1917(צילום: AFP)
 

שגריר ארה"ב פרידמן. "לא אקבל אותו" (צילום: הקרן למורשת הכותל) (צילום: הקרן למורשת הכותל)
שגריר ארה"ב פרידמן. "לא אקבל אותו"(צילום: הקרן למורשת הכותל)

חלק מרכזי מנאום הפתיחה הקדיש אבו מאזן לירושלים: "נכון שבירושלים אין את הכעבה, אך היא כיוון התפילה הראשון והמקום השלישי הקדוש למוסלמים. האמריקנים התערבו ולחצו על הישראלים, ובסוף נערכו בחירות בירושלים (מזרח ירושלים). ירושלים היא הבירה הנצחית שלנו - יהיה מה שיהיה.

 

"לשם כך, אנו נפגשים כאן - להגן על ירושלים. אנחנו נמצאים במצב רגיש. על מה נתפשר אחר כך? על המדינה? על אבו דיס כבירה? סיימנו. אנחנו נשארים כאן. לא נשוב על השגיאות של העבר - של 48' ו-67'. ירושלים ואל-אקצא שעליה דיבר מוחמד היא אחד המקומות הקדושים אחרי מכה ומדינה.

 

"ירושלים הוסרה מהשולחן בציוץ טוויטר מצד האדון טראמפ. למרות הכול אנחנו נשארים כאן. לא נלך מהכפרים שלנו. זוהי ארצנו. אנו לא מקבלים הוראות מאף אחד. אנו דבקים בעמנו, באדמתנו. אנחנו אומרים לטראמפ: לא נקבל את התוכנית שלו. עסקת המאה הפכה לסטירת המאה.

 

"דייוויד פרידמן, השגריר האמריקני כיום בתל אביב, אומר שאין כיבוש. שישראל בונה באדמתה. הוא ביקש ממחלקת המדינה שלא תשתמש במילה 'כיבוש'. ביקשו ממני לקבל אותו. אמרתי להם: 'אותו? לא. לא אקבל אותו, לא כאן, לא בעמאן ולא בוושינגטון'".

  

הרקע לכינוס הוא כאמור נאומו מתחילת דצמבר של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, שבו הודיע: "הממשל האמריקני מכיר בירושלים כבירת מדינת ישראל". טראמפ הצהיר כי הממשל יתמוך בפתרון שתי מדינות אם גם הצדדים יסכימו על כך. בנאומו עדכן כי הנחה את מחלקת המדינה להיערך לקראת העברת השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים. 

 

אבו מאזן התייחס בנאומו גם למגעים בעשור שעבר עם ראש הממשלה דאז אהוד אולמרט: "אמרו לי שהם רוצים לשבת עוד 40 שנים בגבולות המזרחיים. אני זקן אז חשבתי שלא שמעתי נכון, שאלתי: 'מה ארבע שנים?'. אז אמר לי 40. אמרתי לו 'להתראות'.

 

"אנחנו נמשיך בדיאלוג עם ישראלים כי יש לכך תועלת. יש בציבור הישראלי מי שבעד השלום ויש מי שנגד. תמיד דגלתי בכך, כולל בשנת 77' במועצה הלאומית הפלסטינית בקהיר. עם מי אנחנו מעוניינים לעשות שלום? עם ישראל. גם אם נתניהו לא מעוניין בשלום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אבו מאזן, הערב ברמאללה
צילום: רויטרס
מומלצים