שתף קטע נבחר

טבע תשלם קנס של 75 מיליון שקל ולא תעמוד לדין על מתן שוחד לעובדי ציבור זרים

הפרקליטות, על דעתו של פרקליט המדינה שי ניצן, חתמה עם חברת טבע על הסדר המותנה בתנאים להפסקת הליכים, שלפיו תודה החברה במעורבותה במתן שוחד לעובדי ציבור רוסיה, אוקראינה ומקסיקו. במסגרת ההסדר המותנה תשלם טבע קנס בסך 75 מיליון שקלים ולא תעמוד לדין

חברת טבע תשלם קנס של 75 מיליון שקלים ולא תעמוד לדין בישראל על מתן שוחד לעובדי ציבור זרים ברוסיה, אוקראינה ומקסיקו. כך עולה מהסדר מותנה להפסקת הליכים שעליו חתמה אתמול (א') החברה מול הפרקליטות.

 

טבע תשלם 75 מיליון שקל (צילום: AP) (צילום: AP)
טבע תשלם 75 מיליון שקל(צילום: AP)

 

טבע משאפים ייסגר ב-2019 - העבודה במפעל תחודש מחר

עובדי מטה טבע בפ"ת יוכלו לפרוש מרצון ולקבל מענקים

 

כזכור, לפי ממצאי חקירה שנערכה בארה"ב, חברת טבע שילמה תשלומים מושחתים לעובדי ציבור ברוסיה ובאוקראינה, וכן ביצעה תשלומים לא נאותים במקסיקו ובכך יצרה לעצמה רווח בסך כ-220 מיליון דולר. חלק מתשלומים אלה, ששולמו על ידי חברות בנות זרות בבעלות מלאה של החברה, לא תוארו כהווייתם ברישומי החברות, אלא הוצגו כהוצאות לגיטימיות, בעוד שרישומי החברות הבנות הזרות אוחדו לדוחותיה של טבע. בשנת 2016 נקשרה החברה בהסדר מול רשויות אכיפת החוק בארצות הברית, במסגרתו שילמה בגין מעשיה אלה, קנס והחזר הכנסות אשר הסתכמו בסך של כחמש מאות מיליון דולר.

 

בעקבות ממצאי החקירה בארה"ב הוחלט לפתוח בחקירה גם בישראל שתבחן את השלכות הפרשה בישראל. לפי ההסדר שנחתם, המהווה לפי החוק תחליף אפשרי להעמדה לדין, חברת טבע מודה במעורבותה בפרשה, כפי שהודתה בארה"ב, ומתחייבת לשלם סכום בסך של 75 מיליון שקל כעיצום כספי. תשלום זה ימצה את ההליכים הפליליים נגד החברה או כל חברה קשורה אליה.

 

התיק נוהל בידי עוה"ד יהונתן תדמור ונועה זיו מפרקליטות מיסוי וכלכלה ועוה"ד ציפי גז מרשות ניירות ערך.

 

תגובת טבע: "בעקבות ההסדר אליו הגיעה החברה עם הרשויות בארצות הברית בעניין ה-FCPA בדצמבר 2016 בהקשר לתשלומים לא נאותים שאירעו בתקופה שהסתיימה בשנת 2012, הודיעו רשויות החוק בישראל על פתיחת חקירה הנוגעת לאותן סוגיות. היום אנו מודיעים כי החברה הגיעה להסדר עם הרשויות בישראל המסיים את החקירה נגד החברה.

 

"יצוין כי בעקבות החקירה בארה"ב, החברה יישמה תוכנית ציות ואכיפה, אשר נועדה להגן על החברה וחברות הבת שלה מפני הפרות עתידיות. יודגש כי כל העובדים אשר היו מעורבים ביודעין במעשה הפסול אינם עובדים עוד בחברה. החקירה וההסדר אינם בעקבות עובדות חדשות, הם מתייחסים לעובדות אשר נכללו בעקבות ההסדר אליו הגיעה החברה עם הרשויות בארצות הברית ב-2016.

 

תגובת ב"כ טבע תעשיות פרמצבטיות בע"מ, עוה"ד נתי שמחוני ממשרד הרצוג פוקס נאמן ועו"ד ירון ליפשס: "שמחים אנו כי פרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה), ראתה עמנו את הדברים עין בעין. מדובר בהסדר נכון וראוי, המשרת אף את האינטרס הציבורי בכללותו. בכך, מתייתר ההליך הפלילי וניתן לברך על המוגמר"

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים