שתף קטע נבחר

בן 17 נותר נכה לאחר שאכל מנת שווארמה - תובע חצי מיליון שקלים

על פי כתב התביעה הנער אכל מנת שווארמה במהלך פעילות בית ספרית, במסגרתה לא קיבלו התלמידים אוכל, וכתוצאה מכך אושפז במשך כחודשיים בטיפול נמרץ ואח"כ בשיקום במשך חצי שנה. לאחר שחרורו נקבע כי הוא סובל מנכות נוירולוגית ונפשית קשה והוא תובע את חברת כלל המבטחת את תלמידי בית הספר. החברה: "נגיב כמקובל בערכאות"

מנת שווארמה כמעט עלתה לבן 17 בחייו: ד' שהגיע לאשפוז בטיפול נמרץ וסובל מנכות קשה לאחר שהורעל ממנת שווארמה שאכל, נאלץ להתמודד גם עם הבירוקרטיה. עכשיו הוא נאבק בבית המשפט בחברת הביטוח כלל, המסרבת לפצות אותו, במסגרת הפוליסה בה היא מבטחת את כל תלמידי מדינת ישראל.

 

לפי כתב התביעה, שהוגש באחרונה לבית משפט השלום בתל-אביב באמצעות עו"ד אהובה טיכו, חברת כלל צריכה לפצות את ד' בחצי מיליון שקלים. זאת לאחר שאכל מנת שווארמה שקנה לעצמו במסגרת פעילות בית ספרית בה התנדב במוסד לילדים יתומים לפני כחמש שנים, לאחר שבית הספר לא סיפק מזון באותה פעילות.

 

ד', היום בן 22, קנה לעצמו מנת שווארמה שלדבריו הייתה טעימה, אך למחרת היום החל לסבול מכאבי בטן, שלשולים וחולשה. ההרגשה הרעה לא הרפתה מד', במשך חמישה ימים. מצבו הלך והחמיר והוא החל לסבול גם מחום גבוה, בחילות והקאות.

 

אושפז חודשיים בטיפול נמרץ. נכות נוירולוגית קשה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אושפז חודשיים בטיפול נמרץ. נכות נוירולוגית קשה(צילום: shutterstock)

 

ביום השישי חלה הידרדרות קשה במצבו של ד'. הוא התעורר באמצע לילה עם הרגשת צמרמורת קשה וזמן קצר אחר כך איבד את ההכרה. הוא הובהל לבית החולים מאיר. נלקחו ממנו תרביות דם בהן בודד חיידק E-COLI ומייד עלה חשד, כי ד' סובל מזיהום שמקורו במזון.

 

בבדיקה נוספת של משרד הבריאות התברר, כי החיידק נמצא חיובי עבור הרעלן SHIGA-1 אשר אופייני לזיהומים שמקורם במזון.

 

פגיעה נוירולוגית ונפשית קשה

ד' היה מאושפז, במשך חודשיים בטיפול נמרץ כשהוא סובל מדימומים בדרכי העיכול ובמוח במספר מוקדים, וכן מאי ספיקת כליות חריפה. אחר כך הוא הועבר למחלקת ילדים שם היה מטופל במשך חצי שנה.

 

לאחר שהשתחרר מבית החולים נקבע כי הוא סובל מפגיעה נוירולוגית הכוללת הפרעה קוגניטיבית ונפשית חמורה. לפי התביעה, מאז האירוע ד' אינו מסגול לדאוג לענייניו והוא תלוי בעזרת הוריו.

 

בהמשך המוסד לביטוח לאומי הכיר בד' כנכה של מאה אחוזים לצמיתות, בגין פגיעה נוירולוגית ונפשית קשה. בחוות דעת רפואית של ד"ר סילביו פיטליק, בעבר מנהל מחלקה פנימית בבית החולים בילינסון וראש האיגוד למחלות זיהומיות, נאמר כי לאור התמונה הקלינית הסוערת והדרמטית, החיידק והרעלן, שנמצאו אצל ד', במעל מחצית מהמקרים האלו הזיהום הקשה נגרם על ידי אכילת מזון מזוהם.

 

"מוצרי בשר מבושלים בצורה חלקית או בשר חתוך לחלקים קטנים שמתבשלים על האש הם הנשאים האופייניים לחיידקים מהסוג הזה. השווארמה הינו בסבירות גבוהה ביותר מקור לזיהום וזאת לאור ההרכב הבשרי של המזון ואופן הכנתו עם אש שאינה חודרת בצורה אחידה לכל שכבות הבשר", נאמר על ידי ד"ר פיטליק.

 

כאשר פנו הוריו של ד' בבקשה להפעיל את הפוליסה המבטחת את כל תלמיד ישראל על ידי חברת כלל, "פוליסה לתאונות אישיות לתלמידים", הם נדחו על ידי החברה בטענה כי חלפו מעל שלוש שנים מאז המקרה ולפי הפוליסה חלה עליו התיישנות.

 

פרקליטתו של ד', עו"ד אהובה טיכו טוענת לעומת זאת, כי חוק ההתיישנות לא חל כאשר התובע סובל מבעיה נפשית ונוירולוגית.

 

כלל ביטוח נמסר בתגובה: "קיבלנו את כתב התביעה, ואנו נגיב כמקובל בערכאות המתאימות".


 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הורעל ממנת שווארמה והפך לנכה
צילום: shutterstock
צילום: אביעד נידם
עו"ד אהובה טיכו
צילום: אביעד נידם
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים