שתף קטע נבחר

פקחים גויים לאכיפת חוק המרכולים? "פייק ניוז שנועד לקושש קולות"

יו"ר השלטון המקומי חיים ביבס התייחס בביטול להקלטה שבה תועד ח"כ משה גפני טוען לסיכום מול נתניהו על אכיפה מוגברת בשבתות: "הפיקוח - בידי הרשות המקומית". ברשות האוכלוסין וההגירה טוענים כי אין מאות פקחים, בטח שלא גויים. גם שר הפנים דרעי לא ידע במה מדובר

 

ראש עיריית מודיעין חיים ביבס, המכהן גם כיו"ר מרכז השלטון המקומי, מסרב להתרגש מההקלטה שבה תועד ח"כ משה גפני (יהדות התורה) מתייחס לחוק המרכולים וטוען שיגויסו פקחים לא יהודים שיחלו תוך חודשים לאכוף אותו ולמנוע מסחר בערים בשבתות. "מדובר בפייק ניוז של מישהו שכנראה בישל את העסק כדי להשמיע", אמר היום (ג') ביבס בראיון לאולפן ynet. "זה מס שפתיים כדי לקושש קולות. עם כל הכבוד, נושא האכיפה הוא בסמכות של הרשויות המקומיות בלבד".

 

דבריו של ביבס מקבלים חיזוק מברק סרי, דוברו של שר הפנים אריה דרעי, שאמר הבוקר כי הוא לא מכיר את הסיכום שח"כ גפני דיבר עליו. "תפנו לגפני", הציע.

 

- חיים ביבס, משהו לא מסתדר. שר הפנים אריה דרעי התראיין בסוף השבוע ל"ידיעות אחרונות" ואמר שאין לו שום כוונה לאכוף את החוק. מגיע גפני יומיים אחר כך ואומר ההיפך הגמור. למי אתה מאמין בתוך הממשלה הזאת?

"לדרעי, משום שהוא דיבר על עובדות. הפיקוח נתון בידי הרשויות המקומיות ואי אפשר להפעיל אותו בשבת משום שמדובר ביהודים. אני מסתכל על זה אחרת. זה רצון לעורר איזושהי שנאה בתוך החברה הישראלית, לפגיעה במרקם".

 

- אבל ישראל זה לא רק מודיעין, תל אביב ורמת גן. הנה, עיריית אשדוד כבר שולחת פקחים לאכוף את החוק הזה.

"אני מציע לבדוק מה האינטרסים הפוליטיים שיש, גם באשדוד. אין פה שום עניין שקשור לאכיפה של השלטון המרכזי. אלה עניינים פוליטיים פנימיים. כל רשות תקבע ותכתיב את הדברים בעצמה ולא דרך שר כזה או אחר. הגיע הזמן שיעצרו את זה רגע לפני שבסוף זה יאבד שליטה".

ביבס נגד גפני. "לכל עיר את האופי והסגנון שלה" (צילום: גיל יוחנן, אלכס קולומויסקי) (צילום: גיל יוחנן, אלכס קולומויסקי)
ביבס נגד גפני. "לכל עיר את האופי והסגנון שלה"(צילום: גיל יוחנן, אלכס קולומויסקי)

- אז באשדוד מותר לעירייה להשפיע, גם אם זה מאינטרסים פוליטיים? מה זה משנה בעצם מה הסיבה?

"לעיר יש את האופי שלה והסגנון שלה. בעיר יש שליש עולים מברה"מ, שליש חרדים וכל השאר אנשים כמוני וכמוך".

 

- אני תושבת אשדוד, וראש העירייה מחליט, לא התושבים.

"את צריכה לדאוג שראש העיר שלך ידאג לך, עם כל הכבוד".

 

- אתה יו"ר מרכז השלטון המקומי, מה אתה יכול לעשות?

"ההחלטה היא קודם כל של המקום, של המרקם היחסים הפנימיים בתוך אותה רשות, לא בשום מקום אחר. לא אני אקבע לאשדוד, ולא אחד שיושב במקום כזה או אחר יקבע לנו".

 

משרד הפנים: לא מכירים את הסיכום

חוק המרכולים מעניק לשר הפנים את הסמכות לפסול חוק עזר של רשות מקומית המתיר הפעלת מרכולים בשבת. בהקלטה שפורסמה אתמול ב"כיכר השבת" נשמע יו"ר ועדת הכספים גפני אומר בכינוס של ארגון "איחוד הצלה": "היה סיכום אצל ראש הממשלה... יש בעיה גדולה של אכיפת החוקים. "הסיכום היה, היות שבמשרד הפנים יש מאות, אולי אפילו יותר מזה, פקחים שמטפלים במסתננים, והם פקחים גויים... האכיפה תיכנס תוך חודשיים למסלול, והמסלול הזה חיובי וחיוני".

 

במשרד הפנים וברשות האוכלוסין וההגירה הופתעו לשמוע את דבריו של ח"כ גפני (יהדות התורה) על הפניית פקחים לא-יהודים לאכיפת חוק המרכולים. "זה נשמע לי הזוי, אבל במדינה הזאת הכול יכול להיות", אמר גורם במשרד.

גפני ונתניהו בכנסת. "במדינה הזאת הכל יכול להיות" (צילום: יואב דודקביץ', עמית קוטלר, אלי סגל) (צילום: יואב דודקביץ', עמית קוטלר, אלי סגל)
גפני ונתניהו בכנסת. "במדינה הזאת הכל יכול להיות"(צילום: יואב דודקביץ', עמית קוטלר, אלי סגל)

כיום אין לפקחי רשות האוכלוסין וההגירה סמכות לאכוף עבירה על חוק שעות עבודה ומנוחה ולהטיל קנסות על עסקים הפועלים בשבת בניגוד לחוק, אלא רק לפקחי משרד העבודה והרווחה. לפני כחודשיים כבר התנהלו בנושא מגעים בין ראשי הסיעות החרדיות לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו, בעקבות דרישה מצדם להגביר את האכיפה נגד עבודות בשבת בכל הארץ, ועל רקע המחסור שיש בפקחים במשרד העבודה לצורך ביצוע המשימה.

 

הסיכום היה שהאכיפה תהיה משותפת לפקחי משרד העבודה והרווחה ולפקחי משרד הפנים, דבר שיגביר באופן דרמטי את אכיפת חוק העבודה והמנוחה בשבת בכל הארץ. בשל כך הוכנה טיוטה של הצעת חוק כדי להסדיר זאת, אולם העניין לא קודם.

 

"עלה איזה רעיון לפני כמה זמן והבינו שהוא לא ישים", מסבירים ברשות האוכלוסין. "מבחינתנו אין לנו מספיק כוח אדם. יש לנו 400-300 פקחים, אבל זה לא שמאות מהם לא-יהודים. אנחנו נלחמים על תוספת של 100 תקנים כדי שיהיה אפשר ליישם את החלטת הממשלה בנושא המסתננים. יש פה עניינים פוליטיים בין שרים שלא ממש קשורים אלינו".

 

גורם במשרד הפנים הוסיף: "לא שמענו על דבר כזה. על פניו זה לא נשמע משהו שגובש מתוך המשרד אחרי שישבו עם היועצים המשפטיים. אבל יכול להיות שזה מין סיכום בין נתניהו ויעקב ליצמן, שישבו עם דרעי ואמרו לו 'מה נעשה? רגע, יש לך את הפקחים, נכון? רובם ערבים, מוסלמים'. אנחנו לא מכירים את זה אבל זה לא אומר שזה לא קיים. זה נורא פוליטי וזה לא משהו שקורה מתוך המשרד אלא בא מלמעלה".

 

גורם נוסף שבקיא בעניין הסביר שהרעיון אינו ישים מכיוון ששר הפנים אמנם יכול לבטל חוקי עזר שמתירים פתיחת מרכולים בשבת, אך סמכות האכיפה כאמור היא בידי הרשות המקומית. "אכיפת חוק שעות עבודה ומנוחה כבר כיום לא מתבצעת במלואה, ולא בשל מיעוט פקחים", אמר. "הבעיה אינה מאיפה יביאו את הפקחים, אלא ההחלטה העקרונית כיצד ואיפה אוכפים".

 

בינתיים, היום המשיך להסתעף הקרב על השבת באשדוד. באתר העירייה פורסמה מודעת דרושים המחפשת אחר סטודנטים למשרת פקח בפיקוח העירוני כדי לאכוף חוקי עזר עירוניים, בהם את החוק לפתיחת עסקים בשבת. במודעה מצוין כי היא מיועדת לאוכלוסייה לא יהודית. "המשרה מיועדת לאוכלוסייה שיום שבת איננו יום המנוחה שלה", לשון המודעה. התושבים זעמו, אך בעירייה טוענים כי מודעה דומה פורסמה גם בשנת 2016.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חורחה נובימינסקי
ראש עיריית מודיעין חיים ביבס
צילום: חורחה נובימינסקי
מומלצים