שתף קטע נבחר

ארה"ב: מקפיאים כמחצית מכספי הסיוע לאונר"א

גורם רשמי בבית הלבן הודיע כי ארה"ב תעביר 60 מיליון דולר בלבד מתוך ה-125 שהתכוונה להעביר לסוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם לפליטים הפלסטינים: "עליה לשנות את דרכי הפעולה שלה". מחלקת המדינה הבהירה: "הקיצוץ לא נועד להעניש אף אחד"

 

הנשיא הפלסטיני אבו מאזן והנשיא האמריקני טראמפ (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הנשיא הפלסטיני אבו מאזן והנשיא האמריקני טראמפ(צילום: AFP)

טראמפ מממש את האיום. גורם רשמי בבית הלבן הודיע הערב (יום ג') כי ארצות הברית תקפיא יותר ממחצית מכספי הסיוע שהתכוונה להעביר לאונר"א - סוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם לפליטים הפלסטינים. הבכיר אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי האמריקנים יעבירו 60 מיליון דולר בלבד, מתוך 125 מיליון דולר שתוכננו במקור. הוא מסר כי יתר הסכום יוקפא "עד להחלטה חדשה". 

 

הבכיר הבהיר כי הארגון יקבל את 65 מיליון הדולר המוקפאים "ברגע שישנה את דרכי הפעולה והמימון שלו". הת'ר נוארט, דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, הבהירה כי ההחלטה על קיצוץ הכספים לפלסטינים "לא נועדה להעניש אף אחד".

 

ארצות הברית היא התורמת הגדולה ביותר לסוכנות אונר"א, ומעבירה לקופתה כ-300 מליון דולר מדי שנה. רק בשנת 2016 תרמה לאונר"א 368,429,712 דולר. בהקשר לכך אמר הבכיר כי "זה הזמן שמדינות אחרות, שכמה מהן עשירות למדי, יתרמו את חלקן כדי לקדם את הביטחון והיציבות באזור".

 

מוקדם יותר השבוע דווח כי הממשל האמריקני נערך לקיצוץ. מפי בכירים בוושינגטון דווח כי בנוסף לקיצוץ, יוחלט כי גם תרומות עתידיות שצפויות להיות מועברות לסוכנות יחייבו את הפלסטינים לשוב לשולחן המשא ומתן עם ישראל. במחלקת המדינה האמריקנית אמר השבוע כי "ההחלטה עדיין נבחנת ויש דיונים שצריך לקיים".

 

באחרונה צייץ נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ על כוונתו לקצץ את הסיוע לפלסטינים. "אנחנו משלמים לפלסטינים מאות מיליוני דולרים בכל שנה - ולא מקבלים שום הערכה או כבוד. הם אפילו לא רוצים לדון על הסכם שלום עם ישראל שהיה צריך לקרות כבר מזמן. הורדנו מהשולחן את ירושלים, החלק הקשה ביותר במשא ומתן, אבל ישראל, בשל כך, הייתה צריכה לשלם יותר. אבל אם הפלסטינים כבר לא מוכנים לדון בשלום, למה שנשלם להם את התשלומים המסיביים האלה בעתיד?".

 

הנשיא הפלסטיני אבו מאזן תקף בחריפות את הנשיא טראמפ במהלך נאום ברמאללה, בתגובה לציוץ של הנשיא האמריקני שבו הזהיר שיקצץ את הסיוע. "יחרב

ביתך", איחל לו הנשיא הפלסטיני.

 

"ראיתי בטוויטר ציוץ", אמר יו"ר הרשות וציטט: "אנחנו לא מביאים לפלסטינים כסף מפני שהם מסרבים למשא ומתן". על כך הוא הוסיף בערבית "יח'רב ביתכּ. איפה הצעת לי את זה? בטלפון? בטלוויזיה?".

 

הוא הוסיף באותו נושא: "המועצה המרכזית אחראית על דיון מחדש בהסכמים שחתמו אש"ף וממשלת ישראל. עליה לבחון מחדש את ההסכמים. לא נקבל את העסקאות שתציג לנו ארה"ב, וגם לא את התיווך שלה אחרי הפשע שביצעה נגד ירושלים. לא נסכים להיות רשות ללא סמכויות".

 

שגריר ישראל באו"ם דני דנון התייחס הערב להחלטה האמריקנית: "הגיע הזמן להפסיק את האבסורד של אונר"א. אונר"א נחשף פעם אחר פעם כארגון המנצל את כספי הקהילה הבינלאומית לתעמולה אנטי-ישראלית, הנצחת הפליטות הפלסטינית וטיפוח שנאה.

 

"רק במהלך השנה החולפת נחשף כי בכירים בארגון נבחרו להנהגת החמאס ברצועה, כי בתי הספר של הארגון מכחישים את קיומה של ישראל וכן התגלו מנהרות טרור מתחת למבני הארגון. האבסורד הזה מוכרח להיפסק, הגיע הזמן שכספים המיועדים לסיוע הומניטרי יופנו אך ורק למימוש ייעודם המקורי".

 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אונר"א. חצי מהכסף הוקפא
צילום: AFP
מומלצים