שתף קטע נבחר

הרב אבינר: "יש נשים ביחידה? אסור להתגייס"

בתשובה לתלמיד ששאל אם להתגייס "למרות ערבוב גברים ונשים בצבא", ענה הרב, מבכירי הציונות הדתית: "מצווה גדולה ללכת לצבא, אבל גברים ונשים צריכים להתרחק מאוד". התלמיד הקשה, "זה לא מציאותי", אך אבינר ענה: "או יחידה נפרדת - או לא להתגייס בינתיים. כשהבעיה תתוקן, נתגייס"

 

הרב שלמה אבינר (צילום: אורות) (צילום: אורות)
הרב שלמה אבינר(צילום: אורות)
 

המוטיבציה של החיילים הדתיים גבוהה, היקפי הגיוס של החיילות הדתיות שוברים שיאים, אבל למרות הפריחה בשטח, אתמול (ג') נרשם פרק נוסף בעימות בין רבנים מהמגזר הדתי-לאומי לצה"ל. הרב שלמה אבינר, מהחשובים והבולטים בציונות הדתית, הטיל פצצה: "עד שלא תהיה הפרדה מוחלטת בין גברים לנשים בצה"ל - אסור להתגייס".

  

אבינר כתב את הדברים כחלק משו"ת - שאלות ותשובות - שפירסם באתר "כיפה". הוא השיב לחייל ששאל כך: "אני תלמיד ישיבה ואני מתלבט אם להתגייס או לא, בגלל עירבוב הגברים והנשים בצבא".

  

הרב אבינר ענה: "מצווה גדולה ללכת לצבא, ויחד עם זה לקיים את הוראת התורה שיש לגברים ונשים להתרחק מאוד מאוד", והוסיף: "צריך לבקש יחידה בה אין נשים, כגון יחידות קרביות ממש, או יחידות של חרדים". התלמיד היקשה ואמר כי מדובר בדרישה לא מציאותית, שכן הצבא לא מחוייב לקלוט חיילים שאינם חרדים לגדודים החרדים, ובנוסף לא כל אחד מתאים לסיירת קרבית. "אם זה כך", ענה הרב, "אז לצערנו, בינתיים אין ללכת לצבא. או יחידה נפרדת - או לא להתגייס בינתיים. אין עושים מצוות צבא על ידי עבירה".

  

הרב דחה את הטענה כי מדובר ב"מרידה בצה"ל" ואמר: "אנו אוהבים את צה"ל אהבת נפש ובוודאי נתגייס כאשר הבעיה תתוקן".

  

תשובתו של הרב עוררה סערה בקרב הציבור הדתי-לאומי, וביקורת כלפי המסר הקיצוני. "קריאת הרב אבינר להשתמטות מגיוס לצה"ל מהווה חציית קו אדום. מחלוקת עם הצבא יש לפתור בשיח מכובד כפי שנעשה והוסכם עם רבני הציונות הדתית, ולא בדרכים המוציאות שם רע לחינם ומפרקות את המרקם העדין של צבא העם", אמרו בארגון נאמני תורה ועבודה.

 

הרב אוהד טהרלב, ראש מדרשת לינדנבאום וחבר ארגון רבני ורבניות בית הלל, אמר: "להגיד שאסור להתגייס כי הצבא מעורב, זה בעצמו ביטול מצווה. תלמידינו ימשיכו להתגייס בהמוניהם. הצבא והרמטכ"ל עושים ככל יכולתם כדי לאפשר לבנים ולבנות דתיים לשרת בצבא, ולשמור על ההלכה. ראינו את זה רק עכשיו בשינויים שנעשו בפקודת השירות המשותף. אמירות כאלו הן הוצאת שם רע על הצבא ועל חיילי וחיילות ישראל, שהם אנשים מובחרים וייחודיים". 

 

הרב אבינר, רב היישוב בית אל ורב ישיבת עטרת כהנים, ידוע כרב שמרבה לעסוק בסוגיות חברתיות וקבע לא פעם קביעות שעוררו סערה ציבורית - מפעילותו ל"המרה" של לה"טבים, דרך קריאה לנשים לא לרוץ לפוליטיקה מטעמי צניעות ועד איסור על שימוש באימוג'ים מסוימים בטלפון בגלל שהם "עבודה זרה".

 

הוא נחשב לרב משפיע ופופולרי, בין היתר בעקבות מנהגו לערוך שו"ת סלולרי ואינטרנטי עם תלמידים. אמש אמר הרב אבינר ל"ידיעות אחרונות" על קביעתו בעניין הגיוס: "אני עומד מאחורי כל מילה. לא מכיר את כל אלה שמעוררים סערה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הרב אבינר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים