שתף קטע נבחר

הרב אבינר: נמשיך להפנות לטיפולי המרה. ארגוני הומואים: לאסור בחוק

לאחר אזהרת משרד הבריאות מפני טיפולי ההמרה להומואים - קובע הרב אבינר כי הארגון שבו הוא תומך, "עצת נפש", ימשיך להפנות הומוסקסואלים דתיים לטיפולי המרה, באופן חוקי בלבד: "אנו עוזרים למי שרוצה עזרה, והתורים ארוכים". בארגוני ההומואים הדתיים - מחלוקת: "המציעים לבחורינו לנסות 'טיפול המרה' סוללים להם דרך ייסורים"

משרד הבריאות פרסם אזהרה מפני "טיפולי המרה" להומואים – אבל חסידי השיטה לא משתכנעים. הרב שלמה אבינר, אחד התומכים הבולטים בטיפולים פסיכולוגיים לשינוי הנטייה המינית, אמר כי המציאות בשטח מוכיחה שהם יעילים, ואלה שעברו אותם "מאושרים, אוהבים את נשותיהם ויש להם ילדים ומשפחות נורמטיביות וטובות".

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

"בארצות הברית עושים את זה בהיקפים אדירים של אלפים-אלפים, שעושים כנס גדול מאוד, מרנין ומשמח", תיאר הרב את ההצלחה. "בארץ כמובן יש הרבה פחות תושבים, אבל אנחנו מכירים אישית מאות-מאות שעשו את הטיפולים האלה - וזה הצליח".

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

הרב אבינר הדגיש כי ארגון "עצת נפש" שבו הוא תומך, ימשיך להפנות הומוסקסואלים ל"טיפולי המרה" - אך רק באופן חוקי, ועל ידי אנשי מקצוע בלבד. לדבריו, טיפול על ידי מי שאינו מוסמך לכך הוא אחת הסיבות לכישלון.

 

"כולנו נולדים עם יצרים מסוימים. מה נעשה?"

הרב אבינר טוען כי המסמך שפרסמה ועדת האתיקה של הסתדרות הפסיכולוגים "לא היה כזה שלילי", ומפגישה עם אחד ממנסחיו הבין כי היא "לא סותמת את השער, רק אומרת שצריך להיזהר". לדבריו, "זה נכון מאד, וזה כמו בכל דבר. כל טיפול פסיכולוגי - צריך להיזהר בו. זה לא שונה מאחרים".

 

על טענתה של שרת הבריאות יעל גרמן, כי נטייה חד-מינית היא מולדת ואין אפשרות לשנותה, אמר: "כולנו נולדים עם יצרים מסוימים, מה נעשה? אם אנחנו טוענים שהם לא ניתנים לשינוי, ונרשה לכל מי שיש לו תכונה מסוימת להתנהג לפיה - הרי שמחקנו את כל החובה המוסרית של האדם. מחקנו את המוסר".

 

הרב הדגיש כי "לא כל השיטות הפסיכולוגיות פעולות בנדון. יש שיטת מסוימות, ואנו פועלים בשיטה הרפרטיבית-תיקונית, הטוענת שזה לא מולד, אלא תוצאה של תסבוכת פסיכולוגית מהבית".

 

כך או כך, הבהיר, "עצת נפש" הוא "קו סיוע והכוונה (...) ומכוונים איפה שיש ניסיון מצטבר". לדבריו, "רק מי שרוצה ניגש. אנחנו עוזרים לאנשים. לא רוצים מאף אחד שום דבר, ויש תורים ארוכים".

 

"קריאת כיוון בלבד"

בארגונים השונים המייצגים את ההומואים הדתיים, קיבלו ברגשות מעורבים את החלטת משרד הבריאות היום (א'). הרב רון יוסף, העומד בראש ארגון הו"ד, הגדיר את ההחלטה "יום חג", אך הביע דאגה בגלל "בחורים ובני נוער רבים הממשיכים לסבול תחת ידי מטפלים, שרובם אינם אנשי מקצוע מוסמכים כלל".

 

"יחד עם זאת", הבהיר, "משרד הבריאות בראשות השרה גרמן, מצטרף לשורה של ארגוני בריאות הנפש בארץ ובעולם, הדוחים את טיפולי ההמרה כפרקטיקה לגיטימית, וחושפים את השקר שחלק מרבני וממנהיגי הציבור הדתי זורים בעיניי הציבור".

 

בעמותת "כמוך – הומואים דתיים אורתודוקסים", כינו את דברי משרד הבריאות והשרה שבראשו "לא מדויקים, בלשון המעטה". בארגון טוענים כי "כל מי שקורא את מסקנות נייר העמדה של הסתדרות הפסיכולוגים בישראל, מבין שאין כאן מסקנות ברורות, אלא קריאת כיוון בלבד... המחקר האמפירי עדיין לוט בערפל, ובוודאי שאין לצאת בהכרזות שבהן יצאה השרה, ולפיהן נטייה מינית 'איננה דבר שניתן או שצריך לשנות אותו'".

 

עוד הוסיפו, כי "אנו מכירים בזכותם של המעוניינים בטיפול פסיכולוגי בנושא נטייתם המינית, לממש אפשרות טיפול זו, תוך הכרה בכך שאין מדובר בערובה בטוחה לשינוי, וכי התהליך, תוצאותיו ומידת הצלחתו לא הוכחו דיים".

 

ב"כמוך" הסבירו כי פתחו "קרן סבסוד טיפולים פסיכולוגיים למעוניינים לבדוק ולברר אם הם אכן הם יכולים לנתב את משיכתם לנשים, או שאינם יכולים לכך. למותר לציין שהקרן אינה מפנה לפסיכולוגים שמשוכנעים שהטיפול עוזר תמיד, כי ראייה צרה זו היא שעלולה להזיק למטופל. הקרן מפנה לפסיכולוגים מקצועיים שמבינים את מורכבות הנושא, ומזדהים עם תפיסת העמותה".

 

צלקות נפשיות

בארגון "חברותא – הומואים דתיים" בחרו "לברך על החלטת מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות", כדבריהם, "לאמץ את מסקנות נייר העמדה הרואה ב'טיפולי' המרה שיטה שאין בה ממש. עם זאת, היינו מצפים ש'טיפולים' מסוג זה יאסרו על פי חוק, כפי שנעשה בארה"ב", קבעו.

 

"כחלק מגישתנו, אנו מכבדים את רצונו של הפרט, אם כך בחר, לנסות טיפולים כאלה ואחרים לשינוי נטייתו המינית. עם זאת, אנו מוצאים לנכון להדגיש ולהתריע כי רבים מחברינו נושאים על גבם צלקות נפשיות כתוצאה מאותם 'טיפולים', בדגש על אלה שמתקיימים במסגרת ארגון 'עצת נפש'. אף לא אחד ממאות חברי 'חברותא' הצליח לשנות את נטייתו המינית, למרות שחלק גדול מאיתנו נאבק בעבר בכל מאודו בנטייתנו המינית".

 

הארגון מבהיר כי "העדויות על הצלחות כאלו ואחרות לא מבוססות על שום נתון מדעי. המציעים לבחורינו לנסות 'טיפול המרה' סוללים להם דרך ייסורים, בשביל לגלות משהו שאנחנו ב'חברותא' כבר יודעים: זה פשוט בלתי אפשרי. תוצאה אפשרית אחרת היא המציאות המורכבת של אגודות-אגודות של הומואים דתיים נשואים, שמתקשרים לזה לזה מאחורי גבן של נשותיהם".

 

"ב'חברותא' מאמינים שאין בנו שום רעה חולה, אלא נבראנו כמו כל אחד אחר בצלם, שנטייתנו איננה משהו שמנוגד להלכה, אלא היא משהו שהחברה הדתית טרם למדה להבין איך מתמודדים אתו. דחיקת נטייתנו טיפחה משפחות עצובות וחולות, נשים נדכאות וגברים שמתהלכים בתחושת חטא".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
"המסמך לא היה כזה שלילי". הרב שלמה אבינר
צילום: גיל יוחנן
צילום: עמית לב
בעמותות השונות - מחלוקת
צילום: עמית לב
מומלצים