שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אבו מאזן בנאום בקהיר: "ירושלים - שער לשלום או למלחמה, שטראמפ יבחר"
  בנאום במוסד אל אזהר, הבהיר הנשיא הפלסטיני כי עמו לא יפנה לטרור כדי להשיג את זכויותיו. בנאום בקהיר המשיך בקו התוקפני כלפי הנשיא האמריקני: "אנחנו לא בוטחים בו ולא מקבלים את ארצות הברית כמתווכת". עוד אמר: "אנחנו נמצאים כאן כבר 5,000 שנה עוד מימי הכנענים. אנחנו הכנענים"

   

  אבו מאזן בנאומו בקהיר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  אבו מאזן בנאומו בקהיר (צילום: רויטרס)

   

  הנשיא הפלסטיני אבו מאזן אמר היום (ד') בנאום בקהיר כי "ירושלים היא שער השלום רק כשתהיה בירה לפלסטין. אבל היא גם שער למלחמה, אי-ביטחון ואי-יציבות אם לא תהיה כזאת. טראמפ צריך לבחור". אבו מאזן נאם במוסד הדתי אל-אזהר בוועידה שכותרתה ירושלים.

   

  במסגרת נאומו הבהיר כי הפלסטינים לא יפנו לטרור כדי להשיג את זכויותיהם אלא ינקטו אמצעים דיפלומטיים: "אנחנו דבקים בשלום כבחירה על עמנו, אבל לא בשלום בכל מחיר אלא כזה המבוסס על ההחלטות הבינלאומיות שיבטיחו לנו את הקמת המדינה הפלסטינית בגבולות 1967".

   

  הוא המשיך בקו התוקפני כלפי הנשיא האמריקני. בהמשך לנאומו מרמאללה ("יחרב ביתכּ"), הבהיר כי הפלסטינים דורשים "רק 22 אחוזים מפלסטין ההיסטורית" (גבולות 67'). ולמרות זאת, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אומר שירושלים המאוחדת היא הבירה הישראלית: "לא נקבל זאת. לא מטראמפ, לא מארצות הברית ולא מאף אחד אחר. ירושלים היא הבירה שלנו".

   

  הוא הבהיר כי החלטת טראמפ מנוגדת גם להחלטות של ממשלים אמריקניים אחרים: "טראמפ שינה את עמדת הממשלים האחרים. איך נבטח בממשל כזה שיהיה בורר ביננו לבין הישראלים? אנחנו לא בוטחים בו ולא מקבלים את ארצות הברית כמתווכת". הוא שב על דבריו כי ישנה קונספירציה נגד ירושלים וכי זו קונספירציה שנועדה לנטוע נטע זר בפלסטין. "אנחנו נמצאים כאן כבר 5,000 שנה עוד מימי הכנענים שבנו את ירושלים. אנחנו הכנענים".

   

  אבו מאזן אמר עוד: "לא נולד ולא יוולד הפלסטיני, הערבי או הנוצרי, שיעשה מקח וממכר על ירושלים ופלסטין ויוותר על גרגיר אחד מאדמתה".

   

  המנהיג הסוני הבכיר שייח אל-אזהר אמר בנאומו בכנס: "המוסלמים מעוניינים בשלום שאינו יודע כניעה, ושלא יפגע באדמות המולדת והמקומות הקדושים. שלום שיכונן בכוח הידע, החינוך והכלכלה".

   

  הוא קרא לעולם המוסלמי להשיב את תשומת הלב לסוגיה הפלסטינית ולירושלים. "ההחלטה של נשיא ארה"ב להכיר בירושלים כבירת ישראל צריכה להתקבל בחשיבה מוסלמית וערבית חדשה ורצינית, שתכבד את הערביות של ירושלים ואת קדושתם של המקומות הקדושים למוסלמים ולנוצרים. אני מציע ששנת 2018 תהיה שנת ירושלים".

   

  בנאום חריף בן כשעתיים במועצה המרכזית של אש"ף אמר הנשיא הפלסטיני בתחילת השבוע כי "רצו להביא את היהודים מאירופה לכאן כדי לשמור על האינטרסים של האירופים באזור. הם ביקשו מהולנד, שהיה לה הצי הגדול בעולם, להעביר את היהודים". הוא ציטט פילוסוף מצרי שהתייחס להצהרת בלפור: "ישראל היא פרויקט קולוניאליסטי שאין לו קשר ליהודים".

   

  אבו מאזן גם תקף כאמור את נשיא ארה"ב טראמפ, שטען שהוא מתכוון לקצץ בסיוע לפלסטינים על רקע סירובם כביכול לשתף פעולה בתהליך המדיני. "ראיתי בטוויטר ציוץ", אמר יו"ר הרשות וציטט: "אנחנו לא מביאים לפלסטינים כסף מפני שהם מסרבים למשא ומתן". על כך הוא הוסיף בערבית "יח'רב ביתכּ. איפה הצעת לי את זה? בטלפון? בטלוויזיה?".

   

  הוא הוסיף באותו נושא: "המועצה המרכזית אחראית על דיון מחדש בהסכמים שחתמו אש"ף וממשלת ישראל. עליה לבחון מחדש את ההסכמים. לא נקבל את העסקאות שתציג לנו ארה"ב, וגם לא את התיווך שלה אחרי הפשע שביצעה נגד ירושלים. לא נסכים להיות רשות ללא סמכויות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים