שתף קטע נבחר

מבקשי מקלט בכנסת: "תעלו אותם למטוס בכוח לעבר סכנת חיים?"

מבקשי מקלט, נציגי ממשלה, ח"כים ופעילים דנו בהחלטת הממשלה לגרש את המסתננים. תושבת דרום תל אביב: "מרתיח אותי שמשתמשים במצוקה שלנו, התושבים, כדי לתת לגיטימציה לגירוש". ח"כ חנין הפגין עם מבקשי המקלט

 

 

 

"לא יכול להיות שאנחנו נהיה עם שמגרש אנשים למוות" - לאמירה זו, של פעילה חברתית בכנס חירום בכנסת, היו שותפים נוכחים רבים בדיון שנערך היום (ד')  במחאה על החלטת הממשלה לגרש את מבקשי המקלט מאריתריאה וסודן לרואנדה ואוגנדה. עוד לפני הדיון הפגינו כמה מבקשי מקלט מחוץ למשכן והזהירו כי גירוש משמעו מוות.

 

בכנס הוצגו נתונים שלפיהם 8,588 בקשות מקלט עדיין ממתינות לבדיקה במדינת ישראל. מכלל הבקשות רק 11 מבקשי מקלט קיבלו מעמד פליט בארץ.

ההפגנה מול הכנסת (צילום: AP) (צילום: AP)
ההפגנה מול הכנסת(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

בכנס, שיזמו חברי הכנסת מיכל רוזין (מרצ), איל בן-ראובן (המחנה הציוני) ודב חנין (הרשימה המשותפת), השתתפו נציגי משרדי הממשלה, נציגות תושבי דרום תל אביב, בעלי עסקים, ארגוני החברה האזרחית, אקדמאים ומומחים בתחום, לצד מבקשי מקלט ופליטים שהציגו את סיפוריהם. הדוברים קראו לממשלה לעצור את הפגיעה הגורפת במבקשי המקלט וליישם תוכנית לבחינת בקשותיהם.  

 

עמנואל ימאנה, מבקש מקלט מאריתריאה שנמצא כבר עשר שנים בישראל, הבהיר כי הוא וחבריו לא יסכימו לגירוש והאשים את הממשלה בגזענות. "אישה סודנית בהיריון יכולה לעמוד בתור למשרד הפנים במשך ימים בזמן שבתור הסמוך איש בהיר בחליפה ועניבה ייכנס מיד", טען. "תרחיבו את מתקן סהרונים, כי אנחנו נשב בכלא. אל תשלחו אותי אל המוות", ביקש.

 

סמהית מהארציון, מבקשת מקלט מאריתריאה ופעילה חברתית, סיפרה: "הגענו לכאן בדרך לא דרך. חלקנו קורבנות עינויים, קורבנות אונס. הילדה שלי היא העתיד שלי, כמו שכל ילד הוא העתיד של העולם. במקום לתת לה לגדול בסביבה טובה, מה אני אגיד לה? שמגרשים אותנו? ומה השלב הבא? אנחנו בחושך. בבקשה מכם, תעמדו לצידנו עם לב גדול, תעזרו לנו".  

 

שולה קשת, תושבת שכונת נווה שאנן שבדרום תל אביב, טענה כי הסיבה לגירוש אינה ניסיון להיטיב את מצבם של שכניה, כפי שטוענת הממשלה. "מאחורי הגירוש של מבקשי המקלט מסתתר כיבוש של דרום תל אביב על ידי טייקונים", אמרה. "כשנתניהו הגיע אלינו ואמר 'נחזיר את דרום תל אביב לתושבים', הוא שיקר. הוא מתכנן לגרש אותנו. את כולנו. בונים מגדלי פאר לעשירים. יש כאן פשע של גירוש המוני של אלפים. יהודים ולא יהודים. מרתיח אותי שמשתמשים במצוקה שלנו, תושבות ותושבי דרום תל אביב, כדי לתת לגיטימציה לגירוש". 

 

מבקשי המקלט הפגינו לפני הדיון בכנסת ()
מבקשי המקלט הפגינו לפני הדיון בכנסת
 
עדי הר צבי מתנועת "עוצרים את הגירוש" אמרה כי "ההחלטה על הגירוש מערערת את כל ערכי המוסר שעליהם התחנכו. אנחנו למדנו שלא מפקירים אדם הקורא לעזרה, אנחנו מדינה של פליטים ואיננו יכולים להפקיר את אלה המבקשים את עזרתנו. אנחנו לא מסוגלים להסתכל לבני אדם בעיניים ולשלוח אותם למותם".

 

ח"כ חנין תהה: "איך אפשר לדמיין תמונות של העלאת בני אדם על מטוסים בכוח אל סכנת חיים? החלטת הממשלה לגרש את מבקשי המקלט היא לא אנושית, לא חוקית ולא מוסרית. היא גם לא יהודית. 'ואהבת את הגר' היא המצווה שחוזרת הכי הרבה פעמים בתורה. אנחנו זוכרים את המאה ה-20 שבה נרדפנו וחיפשנו מקלט ובאנו בטענות למדינות שסגרו בפנינו את השערים".

  

ח"כ רוזין אמרה: "עלינו לעצור את הממשלה הזאת מלעשות את אחד הדברים הנוראיים ביותר שהיא יכולה לעשות". לדבריה, "זה גירוש שיסכן באופן מיידי עשרות אלפי פליטים, ואת חלקם אף ישלח למותם".

 

"הדרך שבה מדינת ישראל עסקה עד היום בנושא היא שערורייה", אמר ח"כ בן ראובן. "מדיניות אכזרית של מדינת ישראל שמגובה במעשים אכזריים. החוק לגירוש כלל מבקשי המקלט הוא ככף טרקטור שתוציא מהארץ את כולם, ללא הבחנה, מבלי לשים לב שבקבוצה הזאת יש נשים, ילדים, מבוגרים ובעלי מוגבלויות. אנחנו צריכים להחליט אם אנחנו רוצים להיות חברה כוחנית וגזענית, או חברה מוסרית וערכית".

 

ורוניקה כהן, ניצולת שואה, הגיעה לכנסת לאחר שאתמול הפגינה נגד הגירוש בכיכר פריז, סמוך לבית ראש הממשלה, והחזיקה בידיה שלט שעליו נכתב "ניצולת שואה זו זוכרת מה זה להיות יהודייה וזוכרת איך זה להיות מבקשת מקלט". לדבריה, "בא לי לצעוק, לדפוק את הראש בקיר, להגיד שזה לא יכול להיות. זה העם שלי? זו הממשלה שלי?

 

"אני מחכה להזדמנות הזאת מזמן", סיפרה. "חייבים לקום ולהגיד - זה לא יכול לקרות. זה לא יכול להיות שאנחנו נהיה עם שמגרש אנשים למוות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מפגינים מול הכנסת
צילום: AP
מומלצים