שתף קטע נבחר

מנכ"ל האוצר: "ב-2018 נראה ירידה במחירי הדירות"

שי באב"ד התייחס בראיון לאולפן ynet להתייקרות הדירות ב-2.4% ב-2017 לצד ירידה קלה בחודשים האחרונים, ואמר: "יש התמתנות בעלייה, ראוי לשפוט בסוף הקדנציה". בנוגע לנכים האשים: "שר הרווחה מעכב את הכסף". ומה עם העלאת שכר השרים? "לא רואה בזה פסול, שכרם נשחק"

 

 

 

למרות פעולות משרד האוצר בתחום הדיור, הנתונים האחרונים עדיין מראים על עלייה של יותר מ-2% במחירי הדירות , לצד ירידה קלה בחודשים האחרונים. עם זאת בראיון באולפן ynet העריך היום (ד') מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד: "בשנת 2018 כבר נתחיל לראות את המשך הירידה ואת המשך שינוי המגמה שהתחיל כבר בשנה-שנתיים האחרונות".

 

באב"ד התייחס לחוסר האמון בציבור להבטחות הממשלה על הורדת מחירי הנדל"ן, ואמר: "האזרחים כבר חסרי סבלנות, גם קצת קטני אמונה. אבל אני מבקש, שר האוצר נבחר לקדנציה מלאה. בסוף הקדנציה ראוי לשפוט אותו ולראות מה קרה למחירי הדיור כשהוא נכנס, מה עליות המחירים כשהוא נכנס ומה קורה כשהוא מסיים את הקדנציה.

מנכ"ל האוצר שי באב"ד (צילום: טל שמעוני) (צילום: טל שמעוני)
מנכ"ל האוצר שי באב"ד(צילום: טל שמעוני)
 

"יש התמתנות אדירה בעלייה, אנחנו רואים שמ-9%, בשנה האחרונה זה רק עלה ב-2.4% ובתוך שנת 2018 אני כבר אומר לך שזה יעלה בפחות - אם לא יירד. נושא הדיור הוא לא קסם, לא בונים בית ביום אחד. לא מרימים בניין ביום אחד. זה לא צעצוע. הדבר הזה לוקח שנים, ולכן כדי שנשלים את המלאכה וכדי ששר האוצר ישלים את המלאכה, צריך זמן".

 

מה דעתך על הביקורת נגד תוכנית "מחיר למשתכן "? עד כה רק כמה דיירים בעפולה קיבלו מפתח, זוכים רבים מבטלים את הזכיה, וגם מדברים איתכם גם על איכות בנייה ירודה. 

"בעלי אינטרסים עושים הכל כדי לחרב את התוכנית וקבלנים מסוימים באים ומספרים סיפורים, שהאיכות ירודה. הם מנסים לעשות הכל כדי להכשיל את התוכנית כדי להחזיר חזרה ולהעלות מחירים. תוכנית מחיר למשתכן כל הזמן תעבור שידרוגים ושיפורים לטובת האזרח, ככל שרק ניתן ואפשר ומעבר לזה".

 

"שכר השרים נשחק, עכשיו החליטו לתקן את זה"

בצל המחלוקת על קצבאות הנכים והתרעמות הציבור על העלאת שכר השרים בכ-5,000 שקלים, הצדיק באב"ד את ההחלטה, ואמר: "אני לא חושב שזה פסול". לדבריו, "הסיטואציה שנוצרה היא ששכר השרים נשחק ב-16 השנים האחרונות בצורה משמעותית ועכשיו החליטו בוועדת הכספים של הכנסת לתקן את זה ולעשות השוואה לכל השכר במשק. הרי מה זה השכר הממוצע במשק? השכר של כל העובדים במשק. הם לא הצמידו את עצמם למשהו שונה".

 

באב"ד הוסיף כי "אם תשוו את שכר השרים בישראל לשכר של שרים במדינות ה-OECD ומדינות אחרות תגלו שיש פערים גדולים".

 

על הנכים: "אין אף סקטור במדינה שקיבל תוספת של 20%"

הראיון עם מנכ"ל האוצר נערך על רקע דיון סוער שהתקיים הבוקר בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת בנושא קצבאות הנכים. הדיון הסתיים ללא הצבעות לקריאה ראשונה בשל מחלוקות קשות בין שר הרווחה חיים כץ, מנכ"ל האוצר באב"ד, חברי הכנסת וארגוני הנכים.

 

הדיון התקיים לאחר שכץ טען השבוע כי כי מנכ"ל האוצר הודיע לו כי הפעימות השלישית והרביעית של העלאת קצבאות הנכות והצמדתן לשכר הממוצע במשק לא יהיו חלק מהצעת החוק הממשלתית בנושא, על אף הסיכום עם ארגוני הנכים בספטמבר 2017, ובניגוד להבטחה שניתנה לו תמורת תמיכתו בתקציב המדינה.

מחאת הנכים בחיפה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
מחאת הנכים בחיפה(צילום: עידו ארז)
 

במהלך הדיון היום הציג בוועדה שר הרווחה מסמך ובו תוספת לקצבאות הנכים בארבע פעימות בארבע השנים הקרובות, הקטנת הדיסריגארד (התעלמות מהכנסות לצורך קבלת קצבה) והצמדה לשכר הממוצע במשק. כץ דרש כי הוועדה תצביע ותאשר אותו לצורך המשך הליך החקיקה לפיו. "האוצר רגיל לסכם דבר אחד ולעשות אחרת. נאמר שהועברו למשרדי כספים עבור הגדלת קצבאות הנכים, אבל כלום לא הועבר. אם לא תהיה הצמדה לשכר הממוצע במשק, אני לא אהיה פה", האשים כץ.

 

בתגובה לדברים, הבהיר לאחר מכן משרד האוצר כי בהתאם להנחיית שר האוצר, "ההסכם להעלאת קצבאות הנכות בהיקף של 4.2 מיליארד שקלים יקויים במלואו. כל אמירה אחרת אינה אמת".

 

באב"ד, שהתייחס אף הוא לנושא בראיון ל-ynet, אמר: "הקצבאות של הנכים יותר מהוצמדו לשכר הממוצע במשק. הם מקבלים 20% ומשהו תוספת חד פעמית. אם הייתי מצמיד לשכר הממוצע במשק רק בחקיקה זה היה עולה ב-2.5%-3%".

 

לדבריו, "אין אף סקטור במדינת ישראל שקיבל עכשיו 20% בפעימה אחת בהצמדה אחת. בסופו של דבר, אחרי 45% תוספת לקצבה זה עוד יוצמד לשכר הממוצע במשק - לכן אנחנו לא מבינים מה גודל הצעקה".

 

שר הרווחה טוען במפורש: האוצר משקר לנכים, משקר לי, מסרב להעביר את הכספים.

"צר לי ששר הרווחה בחר ללכת בגישה הזאת. שר האוצר אמר כבר מספר פעמים שלנכים יינתן סכום של 4.2 מיליארד שקלים בפעימות עד סוף 2021. עבר בהחלטת ממשלה, בסיכום מלא שהיה עם שר הרווחה, לתת את שתי הפעימות הראשונות בסך 2.140 מיליארד שקלים כבר ביולי הקרוב.

 

"אני לא יודע מדוע שר הרווחה רוצה לפתוח את הסיכומים האלה שוב ושוב, וכתוצאה מההתנהלות הזאת גם הכסף לנכים מתעכב לצערי".

 

למה לא לאשר את כל ארבע הפעימות מראש?

"אי אפשר לעשות את זה. כשעושים תקציב ל-2018/2019 מאשרים כספים לאותן שנים. ככל שרוצים לאשר כספים ל-2020/2021 צריך להביא את המקורות על השנים האלה... כך נעשה בצהרונים, בנקודות זיכוי וכך גם נעשה בנכים. יש התחייבות שלטונית מלאה של שר האוצר וממשלת ישראל והוא יעמוד מאחוריה - לתת 4.2 מיליארד שקל לנכים".

 

"לא הופעל לחץ בנושא הסיגריות האלקטרוניות"

באב"ד גם התייחס להחלטת שר האוצר, משה כחלון, להעלות את מיסוי הסיגריות האלקטרוניות וסיגריית האייקוס של פיליפ מוריס (המאדה את הטבק במקום לשרוף אותו), וולהשוות אותו לסיגריות הרגילות. "לא הופעל לחץ, הנושא הזה הפך להיות נושא יותר משפטי", אמר מנכ"ל האוצר. 

 

לדבריו, "זה אפילו לא היה שיקול מקצועי אם כן להעלות או לא להעלות מיסוי על סיגריות אייקוס, זה היה בעקבות הנחיה של היועץ שאמר שאין דרך להגן על זה בבג"ץ אם לא נשווה את המיסוי על אחד משניהם, ובוודאי שלהוריד מס על סיגריות זה משהו שלא נעשה".

 

לצפייה בראיון המלא עם מנכ"ל האוצר: 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים