שתף קטע נבחר

מגה תרגיל: פיגוע משולב באצטדיון בפתח תקווה

בהשראת מתקפת הטרור בפריז: כוחות ביטחון ורפואה השתתפו בתרגיל שדימה "מגה אר"ן" - יותר מ-200 פצועים בפיגוע משולב במהלך משחק כדורגל. צפו בתיעוד

 

 
פיגוע המוני באצטדיון המושבה בזמן משחק כדורגל וקריסת יציע מפיצוץ מטען חבלה. תרחיש האימים תורגל היום (ד') באצטדיון המושבה בפתח תקווה, בהשתתפות יותר מ-200 נפגעים מדומים, בהם עשרות הרוגים ופצועים קשה. צפו בסרטון מהתרגיל.  

 

בתרגיל דימו אירוע שבו מחבלים רבים פותחים במתקפה משולבת הכוללת הפעלת מטעני חבלה הגורמים לקריסת אחת הטריבונות, ירי צלפים על קהל האוהדים ודקירות בסכינים תוך כדי ההמולה. המודל שבהשראתו תוכנן התרחיש שתורגל היום נלקח מאסון אמת שאירע בפריז בנובמבר 2015: פיגוע דאעש משולב בכמה מוקדים שבו נרצחו כ-130 בני אדם, עשרות מהם במועדון הבטאקלן במהלך הופעה.

 

במקביל, באופן מתודי, תורגל פיגוע גם בשוק של פתח תקווה. לזירה הוקפצו מאות מגיבים ראשוניים - מד"א, משטרת ישראל, כיבוי אש, לוחמי יחידת הכלבנים עוקץ וצוותי חילוץ מגדוד קדם של פיקוד העורף. הכוחות הגיעו לזירה תוך פחות מ-30 דקות, לאחר שהוזנקו מאימון בבסיס צריפין. בנוסף לקחו חלק בתרגיל מסוקי משטרה, מד"א וחיל האוויר, שפינו את הנפגעים לבית החולים בילינסון בעיר, שם החל השלב השני של התרגיל – מיון מהיר ויעיל וטיפול מציל חיים במסת הפצועים שזורמת למרכז הרפואי.

 

מבין 200 הנפגעים המדומים, 12% מהם הוגדרו כהרוגים בשטח, 12% במצב קשה, 25% במצב בינוני והיתר במצב קל או נפגעים מחרדה. כ-50% מהנפגעים הוגדרו כדרושי פינוי באופן דחוף. פציעות המתורגלים כללו פגיעות רסס, הדף, ירי וחתכי דקירות.

 (צילום: דו"צ) (צילום: דו
(צילום: דו"צ)
 

 (צילום: דו"צ) (צילום: דו
(צילום: דו"צ)

 (צילום: דו"צ) (צילום: דו
(צילום: דו"צ)

התרגיל הייחודי היום נערך בהובלת פיקוד העורף ומשרד הבריאות והיה נקודת השיא בכנס בינלאומי שאירח השבוע הפיקוד ומשרד הבריאות בנושא התמודדות גופי ההצלה והחירום עם אסונות גדולים. בכנס, שנערך בבית מלון בתל אביב, השתתפו כאלף רופאים, מדענים ונציגי גופי הצלה מ-35 מדינות, בהן ארה"ב, גרמניה, ספרד, איטליה, סין ועוד. 

 

לפי גורמים צבאיים שהשתתפו בתרגיל, הפער המרכזי שתורגל והקושי המשמעותי שבו עלולים להיתקל הכוחות באירוע אמת מסוג זה, נוגע לפיקוד והשליטה בדקות הראשונות בזירה. כמו כן תיאום בין הכוחות השונים, בשל המוניות האירוע והיותו במקום סגור.

 

אלוף-משנה ד"ר אולגה פוליאקוב, ראש מחלקת הרפואה בפיקוד העורף, אמרה ל-ynet: "שילוב ושליטה בין כלל הגורמים, כולל כניסה לזירה שעוד לא מנוטרלת מהאיומים, זה נושא מרכזי שתרגלנו. באירוע שכזה המשטרה שולטת ואחראית על הטיפול ומד"א על פינוי וטיפול בנפגעים, אבל כשזה הופך מאירוע רב נפגעים (כשמספר הנפגעים גדול ממספר המטפלים), לאירוע מגה אר"ן - אז מזניקים קודם את הכוחות שיש והשליטה עוברת לחמ"ל לאומי שנפתח ובו אנחנו יושבים".

 (צילום: דו"צ) (צילום: דו
(צילום: דו"צ)
 

 (צילום: דו"צ) (צילום: דו
(צילום: דו"צ)

 (צילום: דו"צ) (צילום: דו
(צילום: דו"צ)

כדי להקשות על המתורגלים, חלק מכוחות ההצלה בעצמם נפגעו בתרגיל היום במושבה. פרמדיק של מד"א ספג אש מהמחבלים ונפצע בזמן שהכוחות הקימו נקודת מיון ראשונית בזירה לנפגעים הרבים. כוחות ההצלה הרפואיים נדרשו להכריע את מי לפנות קודם - הוחלט כי בפינוי הראשוני יפונו פצועים קשה ובינוני, שפינויים הוגדר דחוף כדי להציל את חייהם. בעדיפות שנייה, יפונו נפגעי חרדה, פצועים קל, פצועים אנוש והרוגים. 

 

סוגיית הגדרת מצב פצועים שונתה באחרונה בחיל הרפואה, לאחר שבחיל שינו את הטרמינולוגיה - פצוע לא יוגדר כפצוע באורח קשה או בינוני, אלא אם הוא מפונה באופן דחוף או לא. הסיבה: מצב פצוע נוטה להשתנות בדרך לבית החולים, ובית החולים הוא זה שאמור להגדיר את מצבו לאחר בדיקות ראשוניות.

 

אלוף-משנה פוליאקוב הוסיפה: "אין כמעט בעולם מדינות שבהם הצבא מעורב בהכנות של מערכת הבריאות האזרחית לאירועים גדולים שכאלה כמו ישראל. וזה דבר שעמיתינו מחו"ל הגיעו ללמוד בכנס הזה ובתרגיל במיוחד".

 

סרן יואב ששון, מפקד פלוגה מגדוד קדם של פיקוד העורף שהגיע עם צוותו לזירה, היה מהראשונים להגיב כחלק מכוננות מוגדרת מסביב לשעון של לוחמי ולוחמות פיקוד העורף הסדירים ברחבי הארץ. לדבריו, "הדיווח הראשוני שקיבלנו היה על יציע שקרס ועל אוהדים שלכודים מתחתיו בעודם חיים, בגלל חללים שהיו בטריבונה. פעלנו לאיתור וחילוץ ראשוני של הלכודים, ותוך כדי הפעולה שמענו קולות ירי מהמעגל החיצוני בזירה.

 

"הלוחמים שלנו מגיעים תמיד מצוידים בנשק ובאפוד לחימה מלא, אל מול תרחישים של חילוץ תחת אש, אחרי שבשגרה אנחנו תופסים גזרות מבצעיות ביהודה ושומרון. נדרש מאיתנו להפגין פיקוד ושליטה באירוע מורכב שכזה, לתפקד תחת לחץ ואיום האש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים