שתף קטע נבחר

אבינועם ברוג: ברק נותן לנו ולערבים זמן להבשיל

אחיו של ברק מעריך שברק יחזור לחיים הציבוריים כדי להוביל את דרך השלום. "הוא יודע שטעה, שיכול היה להיות נחמד יותר לרמון", אומר ברוג

ברק צפה אמש בתוצאות מדגם הטלוויזיה במלון דן בתל אביב. מקורביו, ששהו איתו שם, פיתחו הומור שחור. אשה אחת אמרה: "היום השישה בפברואר, ומחר יושבים שבעה". אבינועם ברוג, אחיו של אהוד ברק אומר היום: "רק הערבים צריכים לשבת שבעה. ערפאת אכזב, והיום לא קשה להבין למה רוב הציבור חושב שמגיע לערפאת ששרון נבחר".
ברק עשה את הלילה בבית ראש הממשלה בירושלים וישן עד לשעות הבוקר המאוחרות, כהרגלו. אחר כך הוא התפנה לשיחות טלפון וסידורים ראשונים לקראת העברה מסודרת של השלטון לאריאל שרון.
"אחרי 41 שנה בשירות הציבור זה מגיע לנאוה ולי", אמר ברק בהודעת הפרישה שלו אמש (יום ג'). לאחרונה הרבה ברק להתלונן על כך, שכבר הרבה מאוד זמן לא היתה לו חופשה אמיתית. יש הרבה מאד דברים שברק אוהב לעשות: הוא אוהב לקרוא, לנגן בפסנתר, להאזין למוסיקה קלאסית ולהתקלח ארוכות במים חמים.

אבינועם ברוג: "ברק יילך מבלי להתחשבן"

אבינועם ברוג, שמיטיב להכיר את אחיו, טוען שברק אינו מחפש לעצמו חופשות ומתכונן לחזור לחיים הציבוריים כדי להוביל את דרך השלום. לדבריו, הפרישה של ברק נועדה לתת לישראלים זמן להבשיל ולהכיר בהסדר המדיני שהציע. "ברק נאלץ בשלב זה לפרוש, אבל הוא מתכונן לחזור לחיים הפוליטיים ברגע שתהיה הבשלה בצד הזה ובצד האחר של הגבול. הפלסטינים צריכים לעבור בעצמם תהליך התפכחות ולהבין, שהישראלים לא יכולים להציע יותר ממה שהציע. מי שבחר בשרון, קיבל את של"ג, לא שלום הגליל, אלא שרון, ליברמן וגנדי".
בבוקר שאחרי, ברק יודע שטעה. ההפסד בהפרש של למעלה מעשרים ושניים אחוזים מחדד את הטעויות של ברק, אבל לא תהיה כל התחשבנות. לפי ברוג, ברק יחזיר את מפתחות המדינה בדרך המאופקת האופיינית לו. "הוא יודע שטעה. הוא יודע שיכול היה להיות קצת יותר נחמד לחיים רמון. אבל כל מה שעשה היה בכוונת מכוון. היתה לו הזדמנות לעצב את ההיסטוריה של מדינת ישראל והוא ביקש למצות את הסיכוי. עכשיו הוא ילך מבלי להתחשבן, גם לא עם פרס. אם תסתכלי ברקורד, תראי שאהוד לא משמיץ פוליטיקאים, כי זה לא ישנה דבר. הוא בשום פנים ואופן לא יגיב על הדברים".

שמעון בטאט: "אני מרגיש רע לאללה"

שמעון בטאט, מנהל לשכתו של ברק לשעבר, שעזב את הלשכה לפני מספר חודשים בטריקת דלת, בשום אופן לא שמח לאידו. בטאט הסכים להודות היום, שהוא אפילו עצוב. "אני מרגיש רע לאללה, נורא", אמר, "אבל עוד מוקדם לי לסכם את ברק".
דוד זיסו, עוזרו של ברק ואיש הקשר שלו עם העיתונאים, כבר ממתין לשובו. "מהר מאוד הציבור יתגעגע והוא עוד יחזור", אומר זיסו. "אמש היתה הפתעה מוחלטת אך טיפוסית למי שמכיר את ראש הממשלה. הוא תמיד ידע לקחת אחריות והחליט לתרגם את האחריות להודעה על פרישה. בסופו של דבר הדרך שלו תנצח. הוא מנהיג שהקדים את זמנו, והוא לא זועם, גם לא על כלי התקשורת. הוא לא ליקק דבש, זה נכון, אבל יש למשחק הזה כללים ברורים. העיתונאים ממלאים את תפקידם והוא מבין את זה".
סיסמת הבחירות של ברק היתה "אהוד ברק, למען עתיד ילדינו". סיסמת הפרישה הבלתי רשמית של ברק היא "ברק הקדים את זמנו". כל פעיל, יועץ, מקורב או קרוב משפחה יסביר כך את תבוסתו. "האיש האמיץ הזה הקדים את זמנו", אמר חברו ויועצו, יוני קורן, בראיון לגל"צ. "הוא מזכיר לי קצת את בן גוריון. הציבור כנראה עדיין לא מוכן לדברים כאלה. אני לא מכיר הרבה אנשים, שמצאו עצמם מוקפים בכל כך הרבה אנשים בשעות הקשות. למרות הכל, יש לו קבוצה של אנשים שמאמינים לו והולכים בדרכו. את הבדיקה למה קרה מה שקרה, צריך לעשות אבל לא מייד בבוקר שאחרי".

אלדד יניב: "הציבור עוד יקרא לו לחזור"

גם ראש הצוות האישי של ברק, אלדד יניב, משוכנע שברק יחזור. "ברק הקדים את זמנו", אמר, "ועוד יתברר שדרכו היא הדרך היחידה לפתור את הסכסוך. מי שמכיר את אהוד ידע שהוא הולך לקחת את כל האחריות על עצמו. ברק הוא איש קר רוח שידע מצבים הרבה יותר קשים בחייו ושמע דברים גרועים מאלה של פרס במהלך הקדנציה. הוא לא יכול היה לשאת את העובדה שבתקופת בחירות מתעסקים בסקרים במקום במערכת הבחירות עצמה... ברק ילך לביתו ויחזור מהר יותר ממה שחושבים. הציבור עוד יקרא לו לבוא ולהשלים את המלאכה שהחל בה".
בבוקר שאחרי, אפילו ראש עיריית ירושלים אהוד אולמרט, איננו נשמע כתמול שלשום. בראיון לגל"צ הבוקר אמר, כי "ברק הוא איש שמעורר הערכה וכבוד לנחישותו ולמסירותו למטרות שהציב לעצמו למען מדינת ישראל. הוא איש מוכשר, מיוחד ואינטיליגנטי. אינני יכול לומר שלא התרגשתי אתמול במעמד הפרידה שלו מול תומכיו. הוא השאיר חותם ובוודאי לא נעלם. עוד נשמע אותו וממנו. צר לי על העימותים שהיו בינינו לאחרונה. הוא יריב ראוי מבחינה פוליטית ורשם פרק חשוב בהיסטוריה של מדינת ישראל".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים