שתף קטע נבחר

עדות נוספת נגד המנצח נבנהויז: "הציע שנשחק ברופא וחולה"

על רקע חשיפת הטענות שלפיהן המנצח שלימד בעבר בתלמה ילין ביצע עבירות מין בבוגרי המוסד היוקרתי, מלחין שהכיר אותו במסגרת שירותו הצבאי בתזמורת חיל חינוך מספר ל-ynet על הצעות בעלות אופי מיני מצידו. "ניסה לשכנע שזה חשוב למנצח ולמלחין להתקרב ולהיות חופשיים"

  

יום לאחר שהמנצח מנחם נבנהויז, שנטען כלפיו כי ביצע שורה של עבירות מין לכאורה בבוגרי תיכון תלמה ילין, יצא לחופשה בלתי מוגבלת מהטכניון, שם הוא עובד בשנים האחרונות - אדם נוסף שהכיר את נבנהויז במסגרת עבודתו המוזיקלית מספר ל-ynet על הצעות בעלות אופי מיני שקיבל ממנו.

 

אבנר דורמן, מלחין ומנצח ישראלי שגר בפנסילבניה, סיפר בריאיון לאולפן ynet כי הוא הכיר את נבנהויז לקראת סוף שירותו הצבאי כחייל בענף תרבות, כאשר תזמורת חיל החינוך החליטה לבצע יצירה שלו ונבנהויז היה מנצח התזמורת. "הוא ביקש שניפגש כדי לעבוד על היצירה והגיע אליי לדירה".

"הציע או ניסה לשכנע לשחק ברופא וחולה". המנצח מנחם נבנהויז (צילום: איתן טל) (צילום: איתן טל)
"הציע או ניסה לשכנע לשחק ברופא וחולה". המנצח מנחם נבנהויז(צילום: איתן טל)

לדברי דורמן, הוא נחשף בימים האחרונים לטענותיו של העיתונאי אסף הראל בעיתון "הארץ" כי נבנהויז הטריד וניצל אותו ואת חבריו מינית, בעת שהיו תלמידיו בתיכון היוקרתי לאומנויות בשכונת בורוכוב בגבעתיים. "הדימיון של הפרטים פשוט הדהים אותי", סיפר.

 

"באיזשהו שלב הוא הציע או ניסה לשכנע אותי לשחק איתו ברופא וחולה, שזה כמובן היה נראה לי מאוד מוזר", נזכר דורמן. "בהתחלה ניסיתי להתחמק, אבל הוא ניסה לשכנע אותי שזה חשוב למנצח ולמלחין להתקרב, להיות חופשיים. אני לא זוכר את הפרטים מאוד טוב אבל כבר היינו בדרך להתחיל את המשחק הזה, ואז אמרתי לו שמישהו צריך לבוא עוד 20 דקות, שיש לי פגישה אחרת עם מישהו יותר קרוב לגילו ובן אדם מוכר בתחום שלנו, וזה הלחיץ אותו. אז הוא קם ואמר 'טוב, זה ייראה לא טוב אם הבן אדם הזה יבוא ויראה אותנו במן משחק כזה'. הוא נלחץ ועזב".

"הייתי מאוד נאיבי אז". אבנר דורמן ()
"הייתי מאוד נאיבי אז". אבנר דורמן

דורמן מספר שבזה זה נגמר. "אחר כך היו חזרות על היצירה והביצוע, והכול היה בסדר גמור. למעשה לא היה לי שום קשר איתו מאז, בניגוד לאנשים האחרים שדיברו על החוויות שהיו לו איתם. קודם כל זה לא התממש, זה היה לא נעים, וזה היה בעיקר מוזר בעיני".

 

לשאלה אם נבנהויז התפשט, השיב דורמן כי "הוא התחיל להוריד את החולצה, ואז אמרתי לו שמישהו צריך להגיע והוא נלחץ. הוא כן דיבר על משהו עם מד חום ולשים אותו בכל מיני מקומות, זה היה ברור שזה הולך לכיוון כזה. אני חושב שהייתי מאוד נאיבי אפילו לגילי אז".

 

מנהל תלמה ילין לשעבר: "דומה למקרים אחרים, מחריד ומזעזע"

חיים דייטשמן, מנהל בית הספר תלמה ילין לשעבר, נשאל בראיון לאולפן ynet איך דבר כזה יכול לקרות אצלם, והשיב כי "זו שאלה שאין לי עליה תשובה, היא בהחלט מעסיקה אותנו במחשבות".

 

הוא הוסיף: "העובדה שיש קירבה בין התלמידים למורים בבית הספר, קירבה טובה ופוריה - היא נכונה. יחד עם זאת, הדבר לא הגיע לאוזנם של אנשים במשך כל כך הרבה שנים. ייתכן שאחת הסיבות היא שחלק או כל הבחורים שנפגעו חשבו שזה קרה רק להם. אני אומר את זה כהשערה, אין לי מושג, אבל זאת אחת הסיבות שאני יכול להעלות את הדעת".

 

 

 דייטשמן הסביר כי "כשהעבודה באמנויות נעשית בקבוצות קטנות, כשתלמידים עוסקים במשהו שהוא הכי יקר ללבם והמורה הוא המנטור והמנחה שלהם, איש מקצוע שהם פעמים רבות מסתכלים עליו בהערצה רבה - הקשר הוא קשר של אב ובן, או מדריך ומודרך".

 

על עדותו של דורמן אמר דייטשמן כי "המקרה הזה דומה למקרים אחרים שקראתי בתקשורת. מחריד ומזעזע, אין לי שום הגדרה אחרת".

 

נבנהויז מלמד משנת 2002 גם במחלקה ללימודים הומניסטיים ואומנויות בטכניון. בעקבות הפרסומים, במוסד האקדמי בחיפה הבהירו כי הם עורכים בדיקה מקיפה כדי לברר אם היו הטרדות או תקיפות מיניות בתקופת עבודתו במוסד.

 

מנהל תיכון תלמה ילין, משה פילוסוף, הוציא בעקבות הפרסומים מכתב להורים: "בימים האחרונים נחשפנו לידיעה קשה על אודות איש צוות לשעבר, שלפני יותר מ-20 שנה, במהלך עבודתו בבית הספר ובמקומות חינוכיים נוספים, פגע לכאורה מינית בתלמידים", כתב המנהל.

 

פילוסוף הדגיש בפני ההורים כי נבנהויז לא עובד בתיכון תלמה ילין יותר מחמש שנים, וכי המעשים שמיוחסו לו בוצעו כאמור בשנות ה-90. המנהל ציין עוד כי "כולנו מזועזעים מהידיעה ומוקיעים כל התנהגות פוגענית באשר היא. עם היוודע דבר הידיעה על אודות מעשיו, יצר בית הספר קשר עם הגורמים הרלוונטיים לצורך דיווח והתייעצות, ושיתף את כלל המורים וועד ההורים המרכזי של בית הספר. ביטחונם ושלמות גופם ונפשם של תלמידינו עומדים בראש מעיינינו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איתן טל
מנחם נבנהויז
צילום: איתן טל
מומלצים