שתף קטע נבחר

השר חיים כץ בשיחה עם הנכים: "נתניהו לא ספר אתכם"

לידי ynet הגיעו הקלטות בלעדיות מתוך פגישה שהשתתפו בה שרי האוצר והרווחה יחד עם יו"ר ההסתדרות ונציגי הנכים הדורשים את העלאת הקצבאות. בשיחה תקף כץ את נתניהו וטען כי ב-2003 ניסה כשר אוצר להעיר את המשק: "אני נלחמתי נגדו". כץ גם תקף בחריפות את האוצר: "החליטו לפגוע בי, אני מתחיל פה מלחמה"

 

 

"ב-2003 נתניהו לא ספר אתכם". הקלטות בלעדיות שהגיעו לידי ynet מפגישה שהתקיימה אמש (יום ד') בקריית הממשלה בנושא מאבק הנכים חושפות התבטאויות קשות מצד שר הרווחה חיים כץ (הליכוד) כלפי ראש הממשלה בנימין נתניהו. עד כה לא התקבלה תגובתו של השר.

 

בפגישה – הראשונה מאז תחילת המאבק הנוכחי – השתתפו נציגי ארגוני הנכים השונים, השר כץ, שר האוצר משה כחלון (כולנו), יו"ר ועדת העבודה והרווחה אלי אלאלוף, מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי מאיר שפיגלר, ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן. הפגישה כונסה בשל העיכוב בהגשת הצעת החוק הממשלתית להעלאת קצבאות הנכות בשל המחלוקות בין משרדי האוצר והרווחה, ועל רקע התנגדותם של הנכים להצעת החוק המתגבשת.

 

במהלך הפגישה ביקש יו"ר ארגון נכי הפוליו, יהודה דורון, את התייחסותו של כץ להקפאת קצבאות הנכות ב-2003, אז כיהן נתניהו כשר האוצר. השר כץ ענה: "ב-2003 הוא (נתניהו, א"א) לא ספר אותך. גם אם היית יוצא למאבק, הוא לא ספר אותך. כי ב-2003 הוא הלאים את קרנות הפנסיה, הוא עצר את האג"חים, הייתה אינתיפאדה, התעשייה הייתה על הפנים, אזרחים לא הגיעו לפה. הוא היה צריך להעיר את המשק".

 

 

מתוך הפגישה שנערכה אמש בתל אביב ()
מתוך הפגישה שנערכה אמש בתל אביב

ארכיון. נתניהו וכץ  (צילום: אוליבייה פיטוסי) (צילום: אוליבייה פיטוסי)
ארכיון. נתניהו וכץ (צילום: אוליבייה פיטוסי)

כץ המשיך: "הוא אמר שיש גירעון של 160 מיליארד בקרנות הפנסיה. הוא בא בבוקר, נכנס לקרנות, זרק את המנהלים, הלאים את הקרנות, פגע ב-85 מיליארד בזכויות הצבורות של אנשים ששילמו ושם עוד 85 מיליארד מבחינתו. ומי שניהל את המלחמה זה אני. ואני היחידי שהצבעתי נגדם, כשהאופוזיציה יצאה, ביקשתי הצבעה אלקטרונית, שיראו שאני מצביע נגדם. הוא היה שר אוצר, אריק היה זה (ראש ממשלה, א"א). אני הייתי שם. אני הובלתי את כל הוועדים. אני הובלתי 700 אלף איש למאבק מלחמתי, חבל לך על הזמן".

 

כץ התייחס גם לתקציב 2019 וטען שמשרד האוצר פגע בו קשות בתחום הרווחה, ולכן החל מחודש מרס הוא יסגור שירותי רווחה חיוניים רבים. לא ברור אם הוא התכוון בדבריו למנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, או לראש אגף התקציבים, שאול מרידור, אך הוא הבהיר כי אינו מתכוון לשר כחלון שישב בפגישה.

 

"אתה יודע מה הוא הודיע לי?", אמר כץ בהקלטה. "הוא, בגלל המלחמה הזאת, הוא החליט לזיין אותי עד הסוף. לקח את הבסיס שלי, את כל הבסיס של התקציב, אמר לי אני מוריד לך. עכשיו, אני במרס מתחיל פה מלחמה. סוגר מרכז יום לנכים קשים. סוגר אותם, כי הוא לקח לי כסף. מסגרת טיפול בקהילה לאוטיסטים – סוגר. שירותים בקהילה לעיוורים – סוגר. מקלטים לנשים מוכות – סוגר. כי הוא לקח לי את הכסף. אני מודיע את זה, כל זה ייסגר. מסגרת לקשישים ניצולי, שואה – מוריד, סוגר.

 

"אני בינתיים המשרד שלי סופג על המאבק, חבל לך על הזמן. כי הם הולכים להוריד לי יותר מאשר לכל האחרים, ברווחה. כי אנחנו עשירים. יש מיליון ו-700 אלף עניים. אני אעשה את העבודה, תאמינו לי. אני אעשה את שלי בשקט. וואלה, אני אאכיל אותם אחד אחד. כי הם לא יכולים להתמודד איתי, כי אני אקרע אותם סעיף אחרי סעיף אחרי סעיף ואני אביא תוצאות".

 

בעניין קצבאות הנכות סוכם בפגישה שהשר כחלון יפנה לנתניהו בבקשה להגדיל את המסגרת בחצי מיליארד שקל - מ-4.2 מיליארד ל-4.7 מיליארד.

 

דובר ארגון "הנכים הופכים לפנתרים", נאור לביא, אמר בתום הפגישה: "סוף כל סוף כנראה הבינו השרים והיושבים בישיבה כי דרושה תוספת משמעותית כדי שנכה בישראל יוכל להתקיים בכבוד ולא יצטרך לבחור בין כדורים לבין פרוסת לחם. היושבים בישיבה הבינו והוסבר להם שהמאבק לא יסתיים ואף יוחרף למקומות שמדינת ישראל לא ראתה כמותם מאז קום המדינה, אם לא יגיעו להסדר קבע עם הנכים. לנכים יש תוכנית מגירה להמשך המאבק ולא יסגרו לנו את הפיות עם תוספת הזויה של מאות שקלים".

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "בהתאם להנחיית שר האוצר, ההסכם להעלאת קצבאות הנכות בהיקף של 4.2 מיליארד שקל יקויים במלואו, כולל עדכון רטרואקטיבי של הקצבאות מ-1 בינואר 2018".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוליבייה פיטוסי
ארכיון. נתניהו וכץ
צילום: אוליבייה פיטוסי
מומלצים