שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  פיתוח ישראלי: בולעים "גלולת רנטגן" במקום קולונוסקופיה

  "גלולת רנטגן" חדשה פרי פיתוח ישראלי, שיוצרת הדמיה תלת ממדית ומדויקת של המעי הגס לאחר הבליעה, אושרה לשיווק על ידי גופי הרגולציה האירופיים. הגלולה מאתרת סימנים מוקדמים לגידולים סרטניים במעי ועשויה להחליף בעתיד את הצורך בבדיקת קולונוסקופיה - שמרתיעה רבים על אף חשיבותה הרבה

  צפו: כך פועלת גלולת הרנטגן החדשה 

   

  הדור החדש של בדיקות המעיים: רשויות הכלכלה האירופיות (EEA) אישרו את שיווקה של גלולה חדשה, פרי פיתוח ישראלי, שיוצרת הדמיה תלת ממדית איכותית של פנים המעי כדי לאתר בו גידולים סרטניים. הגלולה, שקיבלה מהאירופים את חותם הרגולציה CE, עשויה להחליף בעתיד את בדיקת הקולונוסקופיה - שמעוררת רתיעה בקרב רבים בשל אי הנוחות הפיזית שכרוכה בה. 

   

  הגלולה החדשה, שפותחה על ידי חברת הטכנולוגיה הישראלית Check-Cap שמשרדיה ממוקמים בעספיא, היא למעשה מצלמת רנטגן בבליעה. הגלולה יוצרת הדמיות רנטגן תלת ממדיות של תוככי המעי, בדומה למכשיר CT, ומאפשרת לאתר גידולים. בניגוד לקולונוסקופיה הרגילה, וגם לפיתוחים האלטרנטיביים הנוספים לה כמו קולונוסקופיה וירטואלית וגלולת וידאו, הגלולה החדשה אינה דורשת ניקוי של המעי לפני הנטילה על ידי חומרים משלשלים.

   

  במקום בדיקה פולשנית. גלולת רנטגן (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  במקום בדיקה פולשנית. גלולת רנטגן(צילום: shutterstock)

   

  קראו גם:

  הצוואה של עובדיה: "אל תחזרו על הטעות שלי, לכו להיבדק"

  כוכב בוורלי הילס 90210 שבגופו התגלה גידול: "לכו להיבדק"

  מחקרים מגלים: הגורמים שעשויים להפחית הסיכון לסרטן המעי

  בדיקת קולונוסקופיה רגילה משמשת לאיתור פוליפים טרום סרטניים והסרתם לפני שהם הופכים לגידולים. הבדיקה החשובה מומלצת על ידי רופאים לכל מי שהגיע לגיל 50, אך דרך ביצועה איננה נעימה ומצריכה החדרת צינור דרך פי הטבעת. גם ההכנה לבדיקה מרתיעה רבים, שכן היא מצריכה נטילת תרופה משלשלת שלושה ימים טרם הבדיקה.

   

  גלולת הווידאו, שאושרה לשימוש על ידי ה-FDA לפני כשנה, מאפשרת גם היא צילום תלת ממדי של המעיים מבפנים, אך מצריכה, כמו הקולונוסקופיה, נטילת תרופות משלשלות בימים שלפני הבדיקה.

   

  "עבדנו על הקונספט הטכנולוגי משנת 2005", מספר ד"ר יואב קמחי מחברת צ'ק קאפ, "ביצענו ניסויים מעבדתיים, ניסויים בבעלי חיים וניסויים בבני אדם שהחלו בשנת 2012. במשך חמש השנים האחרונות עבדנו על פיתוח המוצר שנוסה על מאות אנשים".

   

   ( ) ( )

   

  וכך זה עובד

  הנבדק מגיע למרפאה והטכנאי מצמיד על גבו התקן שמורכב ממספר חיישנים. בתוך כך, הנבדק מתבקש לבלוע גלולה עם מעט מים. מיד לאחר מכן שותה הנבדק כמות מזערית של חומר ניגוד בתוספת סיבים תזונתיים, אותם הוא מתבקש לשתות 3 פעמים ביום עד לסיום הבדיקה.

   

  תהליך הצילומים אורך בין יומיים לשלושה, שבמהלכם יכול המטופל לנהל חיים רגילים כולל יציאה לעבודה, אכילה, שתייה, נהיגה ברכב, מקלחת, שינה וכל פעילות שאינה קיצונית באופיה. בתום הבדיקה הנבדק מחזיר את הציוד למרפאה וממתין לפענוח המידע הקליני.

   

  המידע מועבר למחשב, שיוצר הדמיות דו ותלת ממדיות של המעי. ההדמיות מאפשרות לרופא/ה לבצע אבחון של המעי בפרק זמן של פחות מחצי שעה, כולל כתיבת דו"ח התוצאות. הממצאים מאפשרים גם להצביע על מיקום הפוליפ החשוד במדויק, ובכך לקצר את הליך הסרתו בקולונוסקופיה במידת הצורך.

   

  לדברי החברה, הקרינה הנספגת בגופו של הנבדק במהלך כל הבדיקה היא מזערית ושוות ערך לזו שנספגת במהלך טיסה טרנס אטלנטית או לזו הנספגת בצילום חזה שגרתי.

   

  נפוץ וקטלני: סרטן המעי הגס

  סרטן המעי הגס הוא המחלה הממאירה השנייה בשכיחותה בארץ אחרי סרטן השד בנשים וסרטן הערמונית בגברים. זהו גם גורם התמותה השני בין המחלות הסרטניות, השני בקרב הנשים לאחר סרטן השד והשני בגברים לאחר סרטן הריאה.

   

  אבחון מוקדם של סרטן המעי הגס מציל חיים ומונע תמותה. על פי ההמלצות, אנשים מעל גיל 50 צריכים לעבור את הבדיקה אחת ל-10 שנים. הבדיקה הקונבנציונלית, המתבצעת תוך כדי טשטוש, כוללת החדרה של צינור אופטי דרך פי הטבעת אל המעי הגס. בקצהו של הצינור מצלמת וידאו וכלי ניתוח זעירים. במידה שמתגלה פוליפ טרום סרטני, הוא מוסר.

   

  מחקרים הראו ששינוי בהרגלי החיים מפחית משמעותית את הסיכון לסרטן המעי הגס. על פי ההמלצות, דיאטה דלת קלוריות ובשר אדום, עשירה בפירות ירקות וסיבים תזונתיים היא בעלת אפקט מגן בפני סרטן המעי הגס. גם להימנעות מעישון, שמירה על משקל גוף תקין וביצוע פעילות גופנית נודע אפקט בהפחתת הסיכון לסרטן המעי הגס.

   

  על פי נתוני משרד הבריאות, כ-3,200 איש מאובחנים מדי שנה בישראל כלוקים בסרטן המעי הגס או סרטן החלחולת. מרבית החולים הם בגילאי 60 ומעלה, אך עם זאת בשנים האחרונות קיימת עליה בתחלואה בקרב צעירים בני 20 עד 50.   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מצלמת רנטגן בבליעה. הגלולה של צ'ק קאפ
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים