שתף קטע נבחר

יחזק את דברי טראמפ: סגן נשיא ארה"ב מגיע לישראל

מייק פנס, ידיד מובהק של ישראל, ינחת היום בנתב"ג לביקור בפרופיל נמוך. הוא יביע את מחויבות הממשל לביטחון ישראל - אך בנאומו בכנסת ידגיש את הצורך בוויתורים כואבים. לרשות הפלסטינית הוא לא יגיע, וגם הרשימה המשותפת מחרימה אותו: "מסוכן וגזען"

 

הביקור נדחה פעמיים, אבל הפעם זה סוף סוף יקרה: מייק פנס, סגן נשיא ארה"ב, מגיע היום (יום א') לביקור ראשון בישראל במסגרת תפקידו. ביקורו של פנס, ידיד מובהק של ישראל, ייערך בצל החרם הפלסטיני על הנשיא האמריקני דונלד טראמפ בגין הצהרתו להכיר בירושלים כבירת ישראל - הצהרה שסגן הנשיא פנס היה מיוזמיה ומהדוחפים שתתרחש במציאות.

 

פנס משלם את המחיר על ההצהרה של טראמפ וההשלכות שלה. הביקור מתקיים בפרופיל נמוך ולא חגיגי. סגן הנשיא מגיע לכאן לקטוף את הפירות על הצהרתו של טראמפ בקרב הבייס שלו: החוגים האוונגליסטים בארה"ב והתומכים היהודים שלו במפלגה הרפובליקנית. ילדיו של סגן הנשיא לא יצטרפו אליו, אולם אשתו קארן הצטרפה למסעו למזרח התיכון.

פנס ואשתו קארן נוחתים בירדן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פנס ואשתו קארן נוחתים בירדן(צילום: רויטרס)

בנאומו מחר בצהריים במליאת הכנסת יביע פנס את המחויבות הבלתי ניתנת לערעור של ממשל טראמפ לביטחונה של ישראל אך גם ידגיש את הצורך בקידום השלום עם הפלסטינים ובוויתורים כואבים. הוא גם יתייחס להעברת השגרירות האמריקנית לירושלים, יבהיר שאין מדובר בהבטחה ריקה וכי הממשל יעמוד מאחוריה. בסוף השבוע דיווח "ניו יורק טיימס" כי השגריר האמריקני דיוויד פרידמן וצוות מצומצם שלו יחלו לעבוד מירושלים כבר בשנה הבאה.

 

מטוס ה"אייר פורס 2" של פנס צפוי לנחות בנתב"ג בשעה 21:30 בערב. הוא יתקבל על ידי שר התיירות יריב לוין, אך בשדה לא יתקיים טקס קבלת פנים ממלכתי. מחר יגיע פנס למשרד ראש הממשלה ויתקבל בטקס קבלת פנים, ללא נאומים והצהרות. לאחר מכן הוא יקיים פגישת עבודה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

ביקור פרטי בכותל 

מחר בשעה 13:30 בצהריים יגיע פנס למשכן הכנסת, ובשעה 14:00 יישא כאמור נאום בפני מליאה מיוחדת של הכנסת. בהמשך הוא ייפגש עם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. בשעה 20:00 בערב יגיע פנס למעון ראש הממשלה - שם יסעד לארוחת ערב חגיגית עם ראש הממשלה נתניהו ושתי הרעיות. באותו מעמד ישמיעו נתניהו ופנס הצהרות משותפות.

פנס ונתניהו בוושינגטון בשנה שעברה. משלם את המחיר על הצהרת טראמפ  (צילום: אבי אוחיון, לע"מ) (צילום: אבי אוחיון, לע
פנס ונתניהו בוושינגטון בשנה שעברה. משלם את המחיר על הצהרת טראמפ (צילום: אבי אוחיון, לע"מ)
 

ביום שלישי בבוקר, יוועד פנס עם נשיא המדינה ראובן ריבלין. אשתו קארן תיפגש בנפרד עם רעיית הנשיא נחמה ריבלין. בשעה 12:00 יבקר פנס ב"יד ושם" בירושלים ויניח זר באוהל יזכור. בשעה 13:45 יערוך ביקור פרטי בכותל המערבי בלוויית רב הכותל שמואל רבינוביץ' וללא ליווי של גורם ישראלי בכיר. מיד עם תום הביקור בכותל - תעשה הפמליה את פעמיה לנמל התעופה בן גוריון וסגן הנשיא ימריא מישראל.

 

סגן הנשיא לא יבקר ברשות הפלסטינית, ואף שהוא נוצרי אדוק - הוא לא יתפלל בכנסיית הקבר בירושלים או באתרים הקדושים לנצרות בצפון.

 

ראש הממשלה נתניהו אמר לקראת הביקור כי מדובר ב"ביטוי נוסף לקשר העוצמתי בין ישראל לארה"ב. נדבר על כמה נושאים חשובים בתחום המדיני הבינלאומי".

 

 

ראש הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, הודיע לקראת הביקור כי חברי הכנסת הערבים של מפלגתו יחרימו את נאומו של פנס בכנסת. לדבריו, "נשאלתי האם יש שינוי בעמדתנו לגבי ביקור סגן הנשיא פנס. מדובר באדם מסוכן בעל חזון משיחי שכולל את חורבן האזור כולו, שמגיע בשליחותו של אדם מסוכן אף יותר, פירומן פוליטי, גזען ומיזוגן שאסור שיהיה מתווה דרך באזורנו. הרשימה המשותפת כולה תחרים את נאומו במליאה".

 

לקראת הביקור של פנס בישראל, ערך המכון למחקרי ביטחון לאומי INSS סקר דעת קהל ולפיו 71% מהציבור סבורים כי מערכת היחסים עם ארה"ב השתפרה מאז כניסתו של טראמפ לבית הלבן. 31% מהישראלים סבורים כי מעמדה של ארה"ב כמעצמה התחזק, 31% חושבים שנחלש, ו-38% חושבים שנותר ללא שינוי. רוב הציבור סבור כי טראמפ יוכל לקדם מהלך מדיני משמעותי.

פנס בפגישתו בקהיר עם נשיא מצרים א-סיסי (צילום: AP) (צילום: AP)
פנס בפגישתו בקהיר עם נשיא מצרים א-סיסי(צילום: AP)

בתוך כך, פנס ופמלייתו נפגשו אמש בקהיר עם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי. דובר נשיא מצרים מסר לאחר הפגישה כי א-סיסי ציין בפני אורחו כי היחסים בין מצרים וארה"ב הם אסטרטגיים ונשענים על היסטוריה ארוכה של שיתוף פעולה. א-סיסי הבהיר את החשיבות של היחסים בין שתי המדינות, ש"מהווים את אחד מגורמי היציבות באזור המזרח התיכון".

 

השניים שוחחו גם על סוגיית ההכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל. בעניין זה אמרו בקהיר כי "הנשיא א-סיסי הדגיש את העמדה העקרונית של מצרים בנוגע לסוגיה הפלסטינית - תמיכה בזכויות העם הפלסטיני להקמת מדינה עצמאית שמזרח ירושלים בירתה. הסדרת הסכסוך הישראלי-פלסטיני תיפתר רק באמצעות משא ומתן על בסיס פתרון שתי המדינות, ומצרים לא תחסוך מאמצים כדי לתמוך בכך". א-סיסי גם ציין את החשיבות שארה"ב תמשיך לשאת בתפקידה במסגרת זו.


פורסם לראשונה 20/01/2018 23:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
סגן הנשיא פנס ואשתו בעמאן
צילום: רויטרס
מומלצים