שתף קטע נבחר

מלחמת השבת: "אנשים התעוררו, נתניהו נכנע לחרדים בכל דבר"

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד התייחס להפגנת החילונים באשדוד שבה נכח. "אנשים מרגישים שדורסים אותם", אמר בריאיון לאולפן ynet. ח"כ מלכיאלי (ש"ס): "ליברמן חצה קו"; ח"כ פורר (ישראל ביתנו): "טענות מגוחכות". בינתיים, מארגני המחאה מבטיחים לנקוט צעדים נוספים: "לא ניכנע"

 

"אנשים התעוררו, הם מרגישים שדורסים אותם. המחאה הזו היא גם נגד נתניהו, שנכנע לחרדים בכל דבר". אחרי שאמש (שבת) הפגינו כ-2,500 מתושבי אשדוד במחאה על מדיניות הגברת האכיפה נגד בתי עסק הפועלים בשבת, אמר יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, שנכח בהפגנה כי "זה לא מאבק של חילונים בלבד. זה מאבק של מסורתיים ושל כל מי שחושב שיש לו זכות וחופש בחירה במדינה הזאת". את הדברים אמר בריאיון לאולפן ynet.

 

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו קרא להרגעת הרוחות בישיבת ראשי הקואליציה: "זה הזמן להרגיע, לצנן את הטמפרטורה. העם והמדינה זקוקים לזה. אני אשוחח בנפרד עם שר הביטחון ועם שר הפנים. אם רוצים שהממשלה הזאת תמשיך לעשות דברים גדולים למען הציבור בישראל, צריך להנמיך את הלהבות ולהמשיך לעבוד יחד".

 

במהלך הריאיון עומת לפיד עם הטענה שהוא מנצל את ההפגנה לצורך גריפת רווח פוליטי: " אם אתה בא לתמוך במישהו זה לתפוס טרמפ? המטרה היא לבוא ולהיות חלק ממאבק משותף מפני שחוק המרכולים הוא חוק מעליב. החרדים לא יכולים לכפות עלינו את אורח חייהם. אם אני לא נכנס לדרעי וגפני הביתה – אז שהם לא ייכנסו אליי ויגידו לי איך לחיות. אגב, זה לא מאבק של חילונים בלבד, זה מאבק של מסורתיים ושל כל מי שחושב שיש לו זכות וחופש בחירה במדינה הזאת".

 
לדבריו, "בכל פעם שמישהו זורק לנתניהו איזו הצעת חוק שמעליבה את רוב הציבור – הוא מסכים. כל כך חשוב לו לשמור על הקואליציה. אני חושב שלאנשים נמאס מזה שמנסים לכפות עליהם דברים שהם לא מעוניינים בהם. החרדים, פעם אחרי פעם, גונבים עוד שני מטר ואומרים לנו שזה הסטטוס קוו. זה לא. מדובר ב'השתלטות זוחלת' של כפייה חרדית – ואנחנו לא ניתן לזה לעבור".

 

לפיד נשאל האם המאבקים הלו יפגעו ביציבות הקואליציה, והשיב: "אני חושב שבאופן כללי הגיע הזמן לפגוע בקואליציה של נתניהו כי היא לא עובדת בשביל אזרחי ישראל. מדובר בחבורת פוליטיקאים שלא אוהבת האחד את השני ועסוקה כל היום במאבקים פנימיים". בדבריו הביע יו"ר יש עתיד הסכמה עם ביקורו באשדוד של שר הביטחון ליברמן אתמול: "תמוה בעיניי שהוא ממשיך לשבת בממשלה הזאת, שבועטת בכל מה שיקר וחשוב לציבור שלו. אני שמח מאוד שהוא התעורר".

 

הוא הוסיף כי הוא "מברך את ליברמן גם על ההחלטה שלא לתת לרבנים שמנאצים חיילים וחיילות בצה"ל להיות חלק ממערך המרצים בצבא. לא יכול להיות שיהיו חיילות בקרקל ובמג"ב שמסכנות את חייהן - ויבואו רבנים שידברו נגד גיוסן לצה"ל. מי שמדבר נגד חיילי צה"ל גם לא יכול לדבר איתם. מי שתוקף את הרמטכ"ל לא יכול להרצות בצה"ל".

 

 

ח"כ מלכיאלי: "ליברמן חצה קו כדי לקושש קולות"; ח"כ פורר: "טענות מגוחכות"

בדיון בנושא השתתפו גם ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) וח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס). האחרון הדגיש כי ליברמן "חצה קו" כשביקר באשדוד בשבת: "שר בכיר בממשלת ישראל מגיע לעיר שקטה ומעורבת – ומעורר שנאה כדי לקושש קולות לצרכים פוליטיים. זה לא ויכוח פוליטי, זה הפך לוויכוח של שנאה. אנחנו חושבים שזה לא בסדר".

 

על כך השיב ח"כ פורר: "מדובר בטענות מגוחכות, בייחוד אחרי שהסיעות החרדיות דחפו בכל הכוח את חוק המרכולים ולאחרונה, בעקבות החוק הזה, ראש העיר אשדוד החליט לקנוס לכל העסקים, שחלקם פתוחים בשבת כבר למעלה מעשור". פורר הוסיף עוד כי "אי אפשר לפגוע בסטטוס-קוו מצד אחד ומנגד לבוא ולהגיד שהמחאה על כך מעוררת שנאה. אנחנו אומרים: חברים, חיו ותנו לחיות. אל תתערבות בכוס הקפה של שבת בבוקר ולא יתערבו לכם בשכונות החרדיות".

  (צילום: מתן צורי) (צילום: מתן צורי)
(צילום: מתן צורי)

פורר נשאל מדוע, אם כך, נשארת ישראל ביתנו בממשלה - והשיב: "אנחנו היחידים שהצבענו נגד החקיקה הזו. נוסף על כך, אנחנו לא מצליחים להבין מה קרה לחברינו בליכוד. איך הם מאפשרים את ההשתוללות הזו?".

 

על כך אמר ח"כ מלכיאלי: "כשליברמן נכנס לקואליציה הוא ידע וחתם על שמירת הסטטוס קוו בתוך ההסכם הקואליציוני. כרגע מה שקורה זה שבא ראש העיר ואוכף את החוק. הכנסת אמרה את דברה. ליברמן וסיעתו התנגדו – והם היו יכולים לפרוש". פורר השיב כי "בסוף, בשורה התחתונה, אם ימשיכו עם הכפייה הדתית – אנחנו לא נאפשר את זה. אני אומר לחבריי בקואליציה: אתם תצטרכו לבחור. הסיעות החרדיות צריכות לרדת מהעץ ולהפסיק עם החקיקה הזו".

 

 

מארגני המחאה מבטיחים לנקוט צעדים נוספים: "לא ניכנע"

אולג מולדבסקי, אחד ממארגני המחאה באשדוד, אמר לאולפן ynet כי "הלחץ שמפעילות המפלגות החרדיות על ראש העיר לסרי עושה את שלו. הוא פועל, כך נראה, כפי שמכתיבים לו".

 

מולדבסקי הוסיף כי גם ביום שישי הקרוב צפויה הפגנת חילונים נוספת בעיר, והכריז כי יינקטו צעדים נוספים במסגרת המחאה. "העניין פה הוא לא רק סגירת החנויות. סוגרים לנו גם את המסעדות ואת מרכזי הבילוי ולזה אנחנו לא מוכנים. אנחנו לא ניכנע".

 

מורן אזולאי השתתפה בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים