שתף קטע נבחר

רבני הפשקוויל: צועקים כותרות, מחללים שם שמים

"אותם רבנים היוצאים כלפי עולם התקשורת - משתמשים בכלי זה להפצת השקפת עולמם בדרך רדודה. לבל יהא ספק: אנחנו מחויבים לחנך לערכים ולהתמודד עם סוגיית הצניעות, אבל בהצהרות הרבנים אין כל קריאה לעשייה חינוכית". הרב צורי לוי, ראש מכינה קדם-צבאית, מתמודד עם סוגיית השירות המשותף

"אַבְטַלְיוֹן אוֹמֵר, חֲכָמִים, הִזָּהֲרוּ בְּדִבְרֵיכֶם, שֶׁמָּא תָחוֹבוּ חוֹבַת גָּלוּת וְתִגְלוּ לִמְקוֹם מַיִם הָרָעִים, וְיִשְׁתּוּ הַתַּלְמִידִים הַבָּאִים אַחֲרֵיכֶם וְיָמוּתוּ, וְנִמְצָא שֵׁם שָׁמַיִם מִתְחַלֵּל". כאנשי חינוך ורבנים מוטלת עלינו אחריות לדברים שיוצאים מפינו כלפי תלמידנו וכלפי שמיא. בתקופה האחרונה עדים אנו לבירור סוגיות חינוכיות, ערכיות ואמוניות בדרך של השגת כותרות בעיתונים. מה לא יעשו על מנת להשיג עוד כותרת ופרסום.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

אותם רבנים היוצאים, בדרך כלל, כלפי עולם תקשורת ההמונים - משתמשים בכלים אלה להפיץ את השקפת עולמם בדרך רדודה ולא מעמיקה, דרך שהופכת את עולמה של תורה לפרסומת או ידיעה חדשותית, ובכך שם שמים מתחלל.

 

עוד בנושא בערוץ היהדות:

 

המחלוקת הציבורית על גיוסן של בנות לצבא ופקודת השירות המשותף - לגיטימית ואף חשובה. גם לי קשה לקבל יחידות לוחמות מעורבות. אך מעבר לכל, חשוב השיח שאותו אנחנו מנהלים. הקריאות בימים האחרונים שלא לשרת בצה"ל או להדיח את הרמטכ"ל נשמעות כקריאות נואשות של מי שלא מבינים לאן פני הדור, או של אלה הרוצים להוביל לגט כריתות את השותפות והעשייה בחברה הישראלית.

 

 

מניפולציה גסה

לבל יהא ספק: המחויבות שלנו לחנך את בנינו ובנותינו לשמירת תורה ומצוות, ובמיוחד לקדושת המחנה - היא בנפשנו. סוגיות של צניעות מלוות כל בחור ובחורה מרגע שעומדים הם על זהותם המינית והאישית. בדור האחרון אנחנו עדים יותר ויותר לשאיפה הברוכה של כוחות העולים בקרב בנינו ובנותינו למימוש עצמי ותרומה משמעותית בשירותם הצבאי.

 

אתגרים חינוכיים אלה מחייבים אותנו לבחון ולבנות שיח חינוכי ורוחני בשיתוף הבחורים והבחורות. ידוע שלא כל אחד או אחת נמצא באותה דרגה רוחנית או אישית, ולכן חייבים אנו למצוא לכל אחד ואחת את הדרך הנכונה ללכת בה עם בנייה של מערכת איזונים הלכתית, אמונית וערכית.

 

ההצהרות של הרבנים בתקשורת - אין בהן קריאה לעשייה חינוכית ומעמיקה עם צעירי וצעירות הציונות הדתית, מלבד קולות מניפולטיביים שמטרתם להשפיע בצורה גסה על השיח בחברה הישראלית.

 

אל תסתגרו, תידברו

למעלה מ-20 שנה, בשירותי בסדיר ובשירות המילואים כיום, משרת אני ביחידות מעורבות - כקצין חינוך בסדיר וכמפקד וקצין מילואים בפיקוד העורף. ברור לי שלא הכול קל. גם אני עמדתי, לא פעם, בדילמות הלכתיות שאינן פשוטות, אך מעולם לא בחרתי להסתגר בדל"ת אמותיי או לתקוף את המערכת הצבאית.

 

הרב שמואל אליהו. אמירות שמרדדות את השיח (צילום: עמנואל מימון) (צילום: עמנואל מימון)
הרב שמואל אליהו. אמירות שמרדדות את השיח(צילום: עמנואל מימון)

 

מה כן? ישבתי, דנתי מתוך כבוד הדדי עם מפקדיי או פקודיי (נשים וגברים כאחד), ובנינו מערכת של הבנה. שמרנו יחד על פקודות הצבא, שבבסיסן שומרות על ההלכה, ומתוך כבוד הדדי והרבה מעבר למשורת הדין, גם על הגבולות ההלכתיים הברורים שלי. עקרונות אלה של שמירת הלכה, שמירת פקודות הצבא ובמיוחד שמירה על כבוד הדדי של שיח וקבלת האחר והשונה ממני, אני מתווה גם לבחוריי היקרים שעומדים לצאת לקראת שירותם הצבאי.

 

ומילה לרמטכ"ל, רב אלוף גדי איזנקוט: מתוך היכרות עם השקפת עולמך בסוגיה, ועם דאגתך שכל חייל וחיילת בצה"ל ימצאו את מקומם תוך שמירה על השקפת עולמם האישית והרוחנית, אני מחזק את ידיך. פעלת לשמירה על שיח פתוח עם רבני הציונות הדתית מתוך כבוד הדדי וחשיבה יצירתית למציאת פתרונות. תחזקנה ידיך ומקומך שמור בספרי ההיסטוריה של עם ישראל.

 

בנינו ובנותינו חיים בתוך מציאות מורכבת, מאתגרת ומעורבת. חייבים אנו לתת להם את הכלים למצוא את הדרך הנכונה ללכת בה בלי לפחד. הצלחת חינוכנו תהיה בכך שהם, בכל מקום ומקום, ישמרו על עולמה של תורה ויאירו את דרכה תוך שותפות מלאה עם כל חלקי החברה הישראלית.

 

  • הכותב הוא ראש המכינה הקדם-צבאית טכנולוגית אמי"ת המר, וחבר הנהלת תנועת נאמני תורה ועבודה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים