שתף קטע נבחר

אלוף דורון רובין נטמן: "עיצבת דורות של לוחמים ומפקדים"

כ-1,000 בני אדם ליוו בדרכו האחרונה את המפקד הנערץ ומקים יחידת הקומנדו מגלן, שהלך לעולמו בסוף השבוע. סגן הרמטכ"ל כוכבי ספד: "היית ותישאר סמל ודמות מעוררת השראה, אך הסמל לא נקבר". הבן זיו קרא את ההספד של האלמנה הגר: "חבל שלא זכית לראות כמה הערכה קיבלת לאחר מותך"

 

 

בחלקה הצבאית בבית העלמין קריית שאול בתל אביב הובא בצהריים (יום א') למנוחות אלוף במיל' דורון רובין, שהלך לעולמו בסוף השבוע בגיל 73. בהלוויה השתתפו כ-1,000 בני אדם, בהם סגן הרמטכ"ל אלוף אביב כוכבי, מפכ"ל המשטרה רב-ניצב רוני אלשיך, ראשי הממשלה לשעבר אהוד ברק ואהוד אולמרט, הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ ושר הביטחון לשעבר שאול מופז.

 

אלוף כוכבי אמר בדברי ההספד שלו כי רובין "פעל מתוך אמונה יוקדת ואהבה לארץ למרות שחלק ניכר משירותו הוא בילה מחוץ לגבולותיה. הוא פיקד על קרב המופת ובו בלם כוח מצרי גדול. דורון הוביל את אחת הרפורמות החשובות ביותר בצה"ל, מנהיגותו של דורון התבססה על יכולות אישיות, אומץ לב, דוגמה אישית. השפעת על צה"ל ועיצבת דורות של לוחמים ומפקדים.

 

"כל מי שנמצא כאן מעריך אותך מאוד על כל מה שעשית. היית דמות מוערכת, מורה ומודל לחיקוי. הותרת את חותמך על כולנו, היית ותישאר סמל ודמות מעוררת השראה, אך הסמל לא נקבר. יש לו דופק והוא ימשיך לפעול. דורון, כבר לא תענה לנו בקשר. הפעם אני שעושה זאת. בשם חטיבה 500, אוגדת הפלדה, פו"ם, המטה הכללי וצה"ל כולו - אני מצדיע לך ומקווה שתמלא את הפקודה לנוח בשלום".

 

הלווייתו של אלוף רובין בתל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הלווייתו של אלוף רובין בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)

 

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

ניר, אחד מבניו של רובין, אמר: "כולנו נולדנו לאב יוצא דופן, התמונות מספרות על שנים ראשונות בלי שיניים, ישובים על הכתפיים הגבוהות שלך. אבא שלנו לא מכין סנדוויצ'ים, לא מעיר אותנו לבית הספר, כי הוא הולך על הגבעות עם חייליו. אנחנו מתבגרים וזיכרונות חדים של יום שישי אחרי הצהריים מחכים לבואך. השריקה שלך שהקפיצה אותנו למרפסת וריח המדים. שבת בבוקר איתך במיטה עם אימא וציפייה לטייל בארץ לאורכה ולרחבה. אוכלים לוף בכביש הסרגל, תמיד היה זמן להכול".

 

ניר אמר עוד: "כשכבר היינו גדולים הבנו שאתה איש של אנשים שתזוזתו במרחב מזיזה איתו צל ענק, כי כך מרגישה אחוות רעים ואהבת אמת של אנשים אליך, אל אבא שלנו. ניסינו להתאים עצמנו לצעדיך הגדולים. במשך השנים ניסינו לחלוב ממך עוד פיסות ילדות כשאתה מתמרן בין עשייה ומבינים ששם במרחב חיה משפחתנו השנייה עם קשרי דם ומחויבות במחויבותנו אנו. אנחנו כאן ארבעת הבנים עם אימא ולידינו כל משפחותינו ואתה כבר לא פה. מעולם לא ביקשת ממנו עזרה ועטפת אותנו באהבה. עזבת אותנו מוקדם מדי ולא הספקנו להיות איתך מספיק. תיהנה עכשיו מהנוף שכל כך אהבת, סללת לנו דרך ברורה ומסומנת. את העגלה שלך נוביל כל הזמן קדימה".

ראש הממשלה לשעבר אולמרט בהלוויה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ראש הממשלה לשעבר אולמרט בהלוויה(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

הבן זיו הקריא את הספדה של האלמנה הגר: "דורון אהוב שלי, אני לא מעכלת את לכתך מאיתנו כל כך מהר חיינו ביחד 52 שנה, עברנו מלחמות שבהן נלחמת, גידלנו ארבעה ילדים שרק אפשר להתגאות בהם ויש לנו 14 נכדים. עם הידיעה על מותך כל העיתונים כתבו עליך וחבל שלא זכית לראות כמה הערכה קיבלת. היה בך משהו ממגנט מישהו עם לב חם ומייעץ לכל מייעץ. קשה המחשבה איך ממשיכים בלעדיך, לא יודעת איך לעשות זאת, כל מסכת חיינו עם העליות והירידות בה, החיים לצדך היו מאתגרים ולפעמים קשים, אך תמיד יצאנו מנצחים. אוהבת אותך, שלך הגר".

 

"גיבור המלחמה שלנו"

אלוף במיל' דורון אלמוג נשא דברים בשם לוחמי גדוד הצנחנים 202 במלחמת יום הכיפורים. "ב-14 באוקטובר 1973 רעדה האדמה. מוצב החרמון נכבש, 'קו בר-לב' התמוטט, השמועות אמרו ששר הביטחון משה דיין מדבר על סכנה קיומית ממשית לבית השלישי. את הניצחון העצום של יום כיפור, מדינת ישראל חייבת ללוחמים ולמפקדי הקו הראשון, כי אלו ששרדו אלתרו וסחפו אחריהם לוחמים בחירוף נפש ובמופת אישי יוצא דופן. דורון רובין היה המפקד שלנו בלחימה. הכוח שלנו עצר דוויזיה מצרית. הוא הוביל אותנו ממבוכה והפתעה לניצחון מהגדולים במלחמה יום כיפור", אמר אלמוג.

 

נפרד בהצעדה. מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
נפרד בהצעדה. מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך(צילום: מוטי קמחי)

הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ(צילום: מוטי קמחי)

ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק(צילום: מוטי קמחי)

הוא הוסיף כי "האלוף מנדלר הטיל עלינו משימה שאותה ביצענו עד תום. באותו היום דורון הטיל עליי להציב תצפית ולמחרת המצרים עברו למלחמה. יותר מ-200 טנקים עברו בצומת 'נווה- יורה' ואנחנו כוח צנחנים עם מעט טנקים ואמצעי נ"ט. דורון ואני היינו רחוקים אחד מהשני 20 קילומטרים וסיכמנו שאין נסיגות, כאן נלחמים בחירוף נפש. שמעתי את דורון מדבר עם המפקדים בקשר ושולח את המפקדים למשימותיהם וכעבור כמה שעות לחימה עשרות טנקים מצרים בוערים והם בורחים חזרה לתעלת סואץ.

 

"דורון תמיד התגאה בלחימה ב-14 באוקטובר, תמיד התגאה במפקדים ובלוחמים. אחרי הקרב הוא רצה לחבק כל אחד מאיתנו. אתמול נזכרתי שאחרי הקרב הוא ביקש מהקצינים שלי לצייר לי על הכתף דרגת סרן. חבורת צנחנים שנלחמים על המדינה ואין ודאות שנחיה את השעות הבאות, והוא אמר בשפתו 'אני אוהב אתכם אחיי הלוחמים'. דורון רובין הוא גיבור המלחמה שלנו".

 

"לא חושש לקחת סיכונים אדירים" 

סגן הרמטכ"ל לשעבר, אלוף יאיר גולן, אמר: "כשהתגייסתי דורון היה המח"ט. בהמשך הוא משך אותי לפו"ם. לעתים הוא היה בא לשחק עמנו כדורסל. אחר כך, בחלוף הרבה שנים, הזמנתי אותו לשאת דברים על מנהיגות קרבית והוא תמיד נענה בחפץ לב. לאורך כל שירותי דורון היה עבורי ועבור כל בני דורי סמל למנהיג כריזמתי וסמל לאדם הבז לגינונים. מפקד שאינו חושש לומר אמת גם אם אינה מקובלת ואינו חושש לקחת סיכונים אדירים בעבור מה שהוא מאמין בו".

 

גולן אמר עוד: "דורון עורר בנו הקצינים הצעירים חוש ביקורתי. דורון לא חשש לשים עצמו על שולחן הניתוחים המבצעי והציג אומץ לב. הוא אמר שבחיי אדם אין שיקול אחר מלבד לדאוג לחיי אדם. דורון דרש מחויבות חסרת פשרות ומפו"ם יצאנו אנשים אחרים שנאמנים למקצוע הצבאי מעל כל שיקול אחר. ממרחק של 30 שנה הוא השפיע על בני דורי כמו ברזל מלובן ששינה את התפישה העצמית וההתמודדות עם מצבי חירום. דורון חי על הקצה, הנפש מבקשת לצאת מגדרה, אדם שהולך על חבל מתוח".

רובין בתמונה מ-2013 (צילום: יאיר שגיא) (צילום: יאיר שגיא)
רובין בתמונה מ-2013(צילום: יאיר שגיא)

רובין שירת בצה"ל במשך 28 שנים ושימש בשורת תפקידים במערך הלוחם, בהם מפקד חטיבת הצנחנים ומפקד בית הספר לקצינים. בתפקידו האחרון בצה"ל פיקד על מפקדת העומק המטכ"לית עד לפרישתו בשנת 1991. הוא הותיר אחריו את אשתו הגר וארבעת בניו, בהם מפקד סיירת נח"ל לשעבר ברק רובין.

 

ב-1983 פיקד רובין על הגזרה המזרחית בלבנון עד לנסיגת צה"ל ב-1985, ובינואר 1986 הורה בתור ראש חטיבת התורה והפיתוח במפקדת חילות השדה (זרוע היבשה כיום) על הקמת יחידת מגלן שמתמחה בלוחמת נ"ט.

 

לאחר פרישתו פנה לעולם העסקי, והיה שותף בחברה לחיפוש נפט. בשנת 1998 התמודד על ראשות העיר תל אביב במסגרת רשימת עצמאית וזכה לתמיכתו של ראש הממשלה דאז בנימין נתניהו ולמימון של מפלגת הליכוד בתחילת המרוץ. ראש העיר הנוכחי רון חולדאי ניצח באותן בחירות ורובין שימש כחבר מועצת העיר במשך שנתיים. בשנים האחרונות לחייו עמד בראש חברה שקישרה בין מפיצי רכבים ללקוחות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
הלווייתו של דורון רובין
צילום: מוטי קמחי
מומלצים