שתף קטע נבחר

תיעוד מסעיר בפולין: ניאו-נאצים חוגגים יום הולדת להיטלר

תוכנית תיעדה במצלמה נסתרת ניאו-נאצים במדים נאציים שמבעירים כתובת בצורת צלב קרס. רה"מ: "תעמולה לפשיזם שרומסת את זיכרון אבותינו"

 

 

תוכנית תחקירים בפולין שחשפה ניאו-נאצים שחוגגים את יום הולדתו של אדולף היטלר ומבעירים כתובת אש בצורת צלב קרס עוררה סערה ציבורית גדולה במדינה. ראש הממשלה מתאוש מורבייצקי גינה את הניאו-נאצים שתועדו במדים נאציים, אמר שמדובר במעשה פשיסטי, והרשויות פתחו בחקירת האירוע.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

רשת הטלוויזיה TVN24 שידרה שלשום (יום שבת) את תוכנית התחקירים שחשפה באמצעות מצלמה נסתרת שהארגון הניאו-נאצי שחגג את יום הולדתו של היטלר הוא זה שעמד מאחורי המחאה בעיר קטוביץ בנובמבר 2016. במהלך אותה מחאה הניפו המשתתפים תמונות של שישה מחוקקים פולנים בפרלמנט האירופי, אנשי מרכז, על שישה גרדומים מדומים.

 

הבעירו כתובת אש כפי שעושים בתנועות נוער. צלב הקרס שתועד ()
הבעירו כתובת אש כפי שעושים בתנועות נוער. צלב הקרס שתועד
התובע הכללי בפולין פתח אתמול בחקירה של "תעמולה ציבורית של פשיזם", פשע שהעונש עליו עשוי להגיע לשנתיים בכלא לאחר הרשעה בבית משפט.

 

ראש הממשלה הפולני מורבייצקי אמר שתעמולה לפשיזם רומסת "את זיכרון האבות שלנו והמאבק ההרואי שלהם למען פולין צודקת וחופשייה משנאה".

 

בית משפט בפולין הרשיע בשבוע שעבר 12 בני אדם שהתפשטו אשתקד במחנה ההשמדה אושוויץ ושחטו כבש. על שניים מהם גזר בית המשפט יותר משנת מאסר. שאר המורשעים חויבו לשלם קנס כספי.

 

12 המפגינים, כולם בני 27-20, הם בין השאר שישה פולנים, ארבעה בלארוסים וגרמני אחד. הם קשרו את עצמם בשרשראות מתחת לשלט המפורסם "העבודה משחררת" בשער הכניסה למחנה. יותר ממיליון בני אדם, רובם הגדול יהודים, נרצחו באושוויץ בתקופת השואה.

 אתמול, לקראת יום השואה הבינלאומי, פרסם משרד התפוצות נתונים שמעידים על מגמות מדאיגות בכל הקשור להתנכלויות מכוונות כלפי יהודים באירופה. מדו"ח התקריות האנטישמיות לשנת 2017 עולה כי פשעי השנאה זינקו בעיקר במערב אירופה.

 

לפי הדו"ח, השנה החולפת היוותה שנת שיא במספר התקריות האנטישמיות בבריטניה מאז 1984, שבה החל ארגון CST (ארגון הביטחון של הקהילה היהודית בבריטניה), לתעד את ההתנכלויות כלפי יהודים בממלכה. ב-2017 חלה עלייה של 78 אחוזים בתקריות של אלימות פיזית נגד יהודים וכן עלייה של 30 אחוזים בסך כל התקריות האנטישמיות במדינה.

 

מכון המחקר PEW ערך במאי האחרון מחקר בקרב 2,000 תושבים בכל אחת מ-18 מדינות במזרח ומרכז אירופה. מהמחקר עלה כי 20 אחוזים מהנשאלים לא מעוניינים לקבל את היהודים במדינתם ו-30 אחוזים מהם לא היו רוצים לקבל את היהודים כשכנים. בנוסף, 22 אחוזים מאזרחי רומניה ו-18 אחוזים מאזרחי פולין היו מעוניינים לשלול את זכותם של היהודים לאזרחות במדינתם.  

פורסם לראשונה 21/01/2018 22:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צלב הקרס שהבעירו הניאו-נאצים בפולין
מומלצים