שתף קטע נבחר

הגיל האמיתי שבו מסתיים גיל ההתבגרות

אם נראה שהמתבגרים שלכם מעדיפים להישאר "ילדים" גם אחרי שיצאו לחיים האמיתיים, אתם לא טועים. מומחים טוענים שטווח גיל ההתבגרות צריך להיות רחב יותר. אז איך בכל זאת אפשר לעזור לדור הצעיר לקחת אחריות?

פעמים רבות אני נשאלת - "האם הילד/ה שלי כבר בגיל ההתבגרות?" או "עד מתי זה יימשך?". סקירה חדשה מנסה לענות על שאלות אלו בדיוק. בעידן שבו אנו חיים אנשים צעירים ממשיכים את לימודיהם שנים ארוכות יותר מבעבר, גיל הנישואים וההורות מתאחר, ואלו משפיעים על הגיל שבו הבגרות מתחילה.

 

"שינוי ההגדרה חיוני על מנת להבטיח חקיקה הולמת ומענים ממסדיים הולמים", נכתב בסקירה בכתב העת Lancet Child & Adolescent Health. פרופסור סוזן סויאר, מנהלת מרכז הבריאות למתבגרים בבית החולים הממלכתי במלבורן, אוסטרליה, אמרה: "למרות שזכויות חוקיות רבות מתחילות בגיל 18, הרי שאימוץ הכללים ותחומי האחריות של מבוגרים לרוב מתרחש מאוחר יותר".

תנו לגדול בשקט (צילום: shutterstock) (צילום: שאטרסטוק) (צילום: שאטרסטוק)
תנו לגדול בשקט (צילום: shutterstock)

נהוג לחשוב שהבגרות המינית מתחילה כשאזור ההיפותלמוס במוח מתחיל להפריש כמות מוגברת של הורמונים. במדינות מתועשות כמו בריטניה ירד הגיל הממוצע לקבלת המחזור החודשי בארבע שנים, וכ-50% מהבנות כעת מקבלות את המחזור בין גיל 12 לגיל 13.

 

יש טיעונים ביולוגיים בעד הרחבת טווח גיל ההתבגרות, כיוון שהגוף ממשיך להתפתח גם אחר כך. למשל, המוח ממשיך להתבגר אחרי גיל 20, והוא ממשיך לשפר את ביצועיו ואת מהירות עבודתו. גם שיני הבינה של אנשים רבים לא צומחות לפני גיל 25. בנוסף, צעירים נשארים לגור בבית עד גיל 25 ומתחתנים ומולידים ילדים בגילים מאוחרים יותר.

 

קראו עוד:

איך לבחור נכון בית ספר לילדים

5 פעולות שיעזרו לילדים לחשוב חיובי

"נבוכה לדבר עם הילדים שלי על מין"

 

סויאר ושותפיה טוענים שהשינוי החברתי צריך לגרור שינוי במדיניות - הרחבת שירותי התמיכה במתבגרים עד גיל 25. לדבריהם, הגדרות גיל הן תמיד שרירותיות, אך ההגדרה הנוכחית לגיל ההתבגרות, 19-10, היא מוגבלת מדי. הטווח המתאים לטענתם הוא דווקא 24-10.

 

מנגד טוען ד"ר מקווריש, סוציולוג בתחום ההורות באוניברסיטת קנט, שיש להיזהר מהתפיסה של הרחבת טווח גיל ההתבגרות, שכן יש בכך סיכון להפיכת אנשים צעירים לילדותיים מכפי שהם. לטענתו, "ילדים בוגרים ואנשים צעירים מעוצבים בעיקר בהתאם לציפיות החברתיות מהם, הרבה יותר מאשר לאור דחף הגדילה הביולוגי הטמון בהם.

 

"הרחבת הטווח של גיל ההתבגרות עלול לסכן את הדחף הטבעי של המתבגרים לעצמאות ולהוביל לזיהוי שגוי של דחף בריא זה כפתולוגי. חברה צריכה לשמר ציפיות גבוהות ככל הניתן מהדור הבא".

 

ממשיכים להיות ילדותיים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
ממשיכים להיות ילדותיים(צילום: shutterstock)

מה שונה אצלנו?

בישראל יש שירות חובה בצבא: גיל 20-18 לבנות ו-21-18 לבנים. הצבא הוא שם כולל למסגרת שבה מגוון רחב של אפשרויות - משירות בתפקיד הכולל תחומי אחריות מועטים ועד לתפקידים משמעותיים ורבי אחריות ובכלל זה תפקידים ניהוליים.

 

הטווח הוא כמובן עצום, והאפשרויות הן רבות, אך אי אפשר להתעלם מהעובדה שהשירות הצבאי הוא הזדמנות להתבגרות בגיל צעיר שאינה קיימת במרבית מדינות העולם המפותחות.

 

טקס ההתבגרות בישראל כולל פעמים רבות גם את הטיול שאחרי הצבא, שהוא לרוב טיול מתמשך ליבשות רחוקות שמצריך את הצעירים המטיילים לקחת אחריות רבה, להתמודד עם אירועי חיים שונים וכתוצאה מכך להתבגר.

 

לא בכדי, צעירים רבים מספרים בשובם מטיול תרמילאים בחו"ל, שצעירים בני גילם נוטים להיות ילדותיים מהם בהרבה. ובכל זאת, גם בישראל גיל היציאה מהבית עולה, במידה רבה בשל יוקר המחיה והחובה ללמוד השכלה גבוהה כמפתח להצלחה בעולם התעסוקה.

 

ה"ילדים" בגילאי 19 עד 25 ועדיין נשארו בבית? שימו לב:

1. אפשרו וטפחו התנהגויות בוגרות של ילדיכם.

 

2. וודאו כי יש להם תחומי אחריות קבועים ומשמעותיים בבית. הם אמנם דיירים בו, אך דיירים בוגרים שמתבקשים לקחת אחריות על הטיפול בבית כאחד המבוגרים.

 

3. אל תתייחסו לילדיכם המבוגרים הצעירים כאל ילדים. התעניינות עדינה במעשיהם היא לגיטימית, אבל אם זו אינה זוכה למענה, גם זה לגיטימי.

 

לכתבות נוספות - היכנסו לפייסבוק הורים של ynet

 

4. עודדו את הילדים לעבוד בשכר במידה המתאפשרת להם. העובדה שהם מתגוררים בבית צריכה להיות ברורה להם וגם לכם כתקופה זמנית שבסיומה יצטרכו לצאת לעצמאות ולפרוש כנפיים, ומוטב שיתרגלו וירכשו כמה שיותר כלים לעצמאות בעודם בבית.

 

5. כשאפשר, עודדו את ילדיכם לצאת מהבית. עשו זאת על ידי כך שתביעו אמון ביכולתם, היו עבורם אוזן קשבת וחוף מבטחים לשוב אליו לארוחות בסופי השבוע ולקפוץ לקפה באמצע השבוע אם יוכלו. הביעו עמדה שמעודדת את עצמאותם.

 

כל ילד או ילדה הם חד פעמיים וחשוב לבחון מה צרכיהם ומה האופן הנכון לנהוג בהם. עם זאת, עצמאות היא אבן דרך חשובה עבור כל ילד/ה ועבור הוריהם, ולעיתים נדרשת עבודה כך ששני הצדדים יסכימו להתבגרות.

 

הכותבת היא עובדת סוציאלית קלינית (.M.S.W), מטפלת בילדים ובני נוער

 

מסרים כפולים של הורים:

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הציפיות החברתיות משפיעות על התנהגותם של הצעירים
צילום: shutterstock
מומלצים