שתף קטע נבחר

פנס בכנסת: "ארה"ב בחרה בעובדות על פני בדיות"

בנאום במליאה הבהיר סגן נשיא ארה"ב כי ההחלטה של הנשיא טראמפ להכיר בירושלים כבירת ישראל היא לטובת השלום. פנס הדגיש כי שגרירות ארה"ב תעבור לירושלים עד סוף 2019: "אנו לא מאמינים שאי אפשר להשיג פתרון". על ההסכם עם איראן: "הוא רע ולא נאשרר אותו יותר"

 

 

"השגרירות בירושלים תיפתח עד סוף 2019": כך הכריז היום (ב') סגן נשיא ארה"ב מייק פנס בנאום שנשא בישיבה מיוחדת של מליאת הכנסת לרגל ביקורו בישראל. פנס הוסיף ברכה בעברית לקראת חגיגות ה-70 לישראל: "שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה". עם תחילת נאומו פרצה מהומה במליאה, כשחברי הכנסת של הרשימה המשותפת הניפו כרזות ועליהן הכיתוב "ירושלים, בירת פלסטין" ופתחו בקריאות בוז לעברו של פנס. שניות ספורות לאחר מכן התנפלו סדרנים על הח"כים הערבים שהורחקו ע"י יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין עד לתום הישיבה. ynet העביר משדר מיוחד.

 

 
סגן נשיא ארה"ב מייק פנס, היום בכנסת (צילום: דוברות הכנסת) (צילום: דוברות הכנסת)
סגן נשיא ארה"ב מייק פנס, היום בכנסת(צילום: דוברות הכנסת)
 

"אני מרגיש כבוד גדול לעמוד כאן, בדמוקרטיה הרוחשת הזאת, כסגן הנשיא האמריקני הראשון שמקבל את ההזדמנות לדבר כאן בירושלים, בירת מדינת ישראל", אמר פנס בפתח נאומו. "אני מביא ברכות ממנהיג שעשה יותר כדי לקרב את שני העמים הללו מכל נשיא אחר שכיהן ב-70 השנים האחרונות - הנשיא טראמפ".

 

פנס ונתניהו בישיבה המיוחדת בכנסת (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
פנס ונתניהו בישיבה המיוחדת בכנסת(צילום: גיל יוחנן)

 

"הודות למנהיגינו, הברית בין המדינות מעולם לא הייתה חזקה יותר והחברות לא הייתה יותר עמוקה. אני כאן כדי להעביר מסר פשוט, מליבו של העם האמריקני - אמריקה עומדת לצד ישראל", הבהיר פנס, והוסיף: "אנחנו עומדים לצידה של ישראל משום שהערכים שלה הם הערכים שלנו, והמאבק שלה הוא המאבק שלנו. אנחנו מאמינים בטוב על פני רע, בטוב על פני רשע ובחירות על פני דיקטטורה. זה מה שהאמריקנים תמיד עשו".

 

"בהיסטוריה של העם היהודי תמיד ראינו את סיפורה של אמריקה. סיפור של יציאה, של מסע מרדיפה לחירות, סיפור שמראה את העוצמה של האמונה וההבטחה של התקווה. העם היהודי החזיק בהבטחה לשוב לארץ ישראל והחזיק בה אפילו בלילות החשוכים והארוכים ביותר".

 

הח"כים הערבים מניפים כרזות במהלך נאום פנס (צילום: מורן אזולאי) (צילום: מורן אזולאי)
הח"כים הערבים מניפים כרזות במהלך נאום פנס(צילום: מורן אזולאי)

המהומה בכנסת במהלך נאום פנס (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
המהומה בכנסת במהלך נאום פנס(צילום: גיל יוחנן)

 

פנס המשיך: "באפריל נציין את היום שבו היהודים ענו על השאלה העתיקה האם ניתן להקים מדינה ולהוליד מדינה ביום ואומה בדקה. את זה נציין ביום ההולדת השבעים של מדינת ישראל". לאחר מכן אמר סגנו של טראמפ בעברית: "שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה".

 

"טראמפ תיקן עוול של 70 שנה"

על החלטת טראמפ להכיר בירושלים כבירתה של ישראל, אמר סגנו: "הנשיא עשה היסטוריה ותיקון עוול של 70 שנה. בהכרתה בירושלים כבירת ישראל, ארה"ב בחרה בעובדות על פני בדיות. העובדה היא הבסיס היחיד לשלום אמת. תחת הנשיא טראמפ, ארה"ב נשארת מחויבת לחלוטין להשיג שלום בר קיימא בין ישראל לבין הפלסטינים. בהחלטתו, קרא טראמפ במילותיו לכל הצדדים לשמור על הסטטוס קוו בירושלים, כולל בהר הבית. הנשיא טראמפ הבהיר שוב כי אם שני הצדדים יסכימו, ארה"ב תתמוך בפתרון שתי המדינות".

 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 

"אנחנו יודעים שהישראלים רוצים שלום ולא צריכים הטפות מוסר על מלחמה. עם ישראל יודע את המחיר ושילם אותו. ארה"ב מעריכה את הודעת ממשלתכם לחדש את השיחות עם הפלסטינים". לאחר מכן פנה פנס במסר לנשיא הפלסטיני אבו מאזן: "אנחנו קוראים היום למנהיגים הפלסטינים לשוב לשולחן המשא ומתן. שלום ניתן להשיג רק בדיאלוג".

 

באשר להסכם הגרעין עם איראן אמר סגן נשיא ארה"ב: "נעבוד עם ישראל כדי להילחם במממנת המובילה של הטרור - איראן. העולם רואה שוב את המשטר הברוטלי של איראן, דיקטטורה שמדכאת את אזרחיה. איראן תמכה בטרור שהגיע למפתן דלתה של ישראל וגרוע מכל - היא המשיכה בתוכנית הגרעין שלה. לפני שנתיים הממשל הקודם חתם על הסכם עם איראן שרק דוחה את היום שבו היא תוכל להשיג נשק זה. ההסכם הזה הוא אסון וארה"ב לא תתמוך יותר בהסכם הזה, שנולד בחטא. אני מבטיח לישראל, לכל המזרח התיכון ולעולם: ארה"ב לעולם לא תאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני".

 

"לא היה סגן נשיא עם מחויבות כה גדולה לישראל"

"אתה סגן הנשיא הראשון שמדבר בכנסת", פנה ראש הממשלה נתניהו בנאומו לפנס. "זה מתאים כי לאף סגן נשיא אחר לא הייתה מחויבות גדולה יותר לישראל ולאנשיה. עמדת כתף לצד כתף עם טראמפ בשנים האחרונות כדי להפוך את הברית בין אמריקה לישראל חזקה יותר. זה כבוד אמיתי לארח אותך כאן".

 

נאום נתניהו: "לאף סגן נשיא לא הייתה מחויבות גדולה יותר לישראל" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נאום נתניהו: "לאף סגן נשיא לא הייתה מחויבות גדולה יותר לישראל"(צילום: גיל יוחנן)

"אדוני סגן הנשיא, אתה מדבר בשם ממשל אמריקני שהוא הראשון בין ממשלות העולם שהכיר בירושלים כבירת ישראל. הכרה היסטורית זו תזכה למקום הראוי בין ההחלטות הבינלאומיות המכוננות בתולדות הציונות. הראשונה הייתה הצהרת בלפור לפני 100 שנים. השנייה - כ"ט בנובמבר, כשהאומות המאוחדות הצביעו בעד הקמת מדינת לאום לעם היהודי. השלישית ניתנה כמה חודשים לאחר מכן כשהנשיא טרומן היה הראשון בין מנהיגי העולם שהכיר בישראל. הרביעית התקבלה בחודש שעבר כשהנשיא טראמפ הפך לראשון בין מנהיגי העולם שמכיר בירושלים כבירתנו הריבונית".

 

נתניהו הוסיף: "מעמד זה, אני מבטיח לך, ייזכר לדורות על ידי עמנו. אתה ניצבת לצידו של הנשיא טראמפ במלוא מובן המילה. לא רק שהיית שם פיזית, אתה תמכת בהצהרה בהתהלבות גדולה, באמונה גדולה - דבר שמאפיין את כל מעשיך".

 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 

"בשם העם בישראל אני מבקש להודות לנשיא טראמפ, לך ולשגרירה היילי על התמיכה הבלתי מסויגת בישראל באו"ם. מול השקרים והזדון אתם מתייצבים מאחורי ישראל, אתם מתייצבים מאחורי האמת. בשם כולנו, תודה לכם", סיכם נתניהו.

 

אחר הצהריים פרסמה לשכת ראש הממשלה כי נתניהו "מביע סיפוק על נאומו החם של סגן הנשיא מייק פנס ועל האמירות הברורות שנאמרו בו: על העמידה האיתנה נגד הסכם הגרעין, שסגן הנשיא הגדירו כ'אסון', על עמדת ממשל טראמפ על העברת השגרירות, על התמיכה הבלתי מסויגת בצורכי הביטחון של ישראל והמאמצים לשלום, ועל הנכונות לעבודה משותפת מול האתגרים במזרח התיכון".

 

"כאן תשמע את הביטוי 'בנה ביתך'"

הישיבה נפתחה בדברים שנשא יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, שבירך את פנס: "אדוני סגן הנשיא, ברוך הבא לישראל, ברוך הבא לכנסת, ברוך הבא לירושלים - בירתה הנצחית של מדינת ישראל ושל העם היהודי. אנחנו מתכבדים לארח אותך כאן תקופה קצרה אחרי ההודעה החשובה של הנשיא טראמפ, שהכיר בחיבור השורשי של ירושלים להיסטוריה היהודית".

 

פנס עם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
פנס עם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

אדלשטיין הפנה אצבע מאשימה לעבר הפלסטינים ונשיאם אבו מאזן: "מי שמשלם עשרות מיליוני שקלים לרוצחים מתועבים שנתפסו ונכלאו הוא האחראי להמשך העימות. מי שחופר מנהרות תופת מתחת לאדמה במטרה להרוג, לחטוף, ולפצוע - הוא מחרחר המלחמה. מי שמעוות באופן עקבי את ההיסטוריה, כמו שעשה אבו מאזן בשבוע שעבר, מי שמסית כמדיניות ומשקר כתפיסת עולם - הוא סרבן השלום".

 

בהמשך נאומו התייחס אדלשטיין לדבריו החמורים של אבו-מאזן על הנשיא טראמפ באומרו כי: "את הביטוי 'יחרב ביתך' לא תשמע בבית הזה. כאן תשמע את ברכת: 'בנה ביתך!'. אנו מאחלים לך ולעם האמריקני שתבנו את ביתכם לתלפיות, ותמשיכו להיות מגדלור לעולם החופשי".

 

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג אמר בנאומו: "החלטת טראמפ להכיר בירושלים מבורכת ועושה צדק לישראל, לעם היהודי ולירושלים. לצערי הסכם בין ישראל לפלסטינים הוא עוד חזון רחוק. אנחנו במבוי סתום חמור שיש צורך להתגבר עליו. המאמץ האמריקני לכל אורך הדורות לנסות ולהגיע לשלום באזורנו הוא מוערך ומבורך ביותר כמו המאמץ הרב של הנשיא טראמפ. יש להניח הצעות על השולחן, למצוא דרכים חדשות ומקוריות וליצור אופק מדיני מחודש. מדינות האזור בשלות לכך. צריך לחלום על שיתוף פעולה אזורי שישרת את ההסדר המדיני. בדיוק לשם כך נדרשת התקדמות מדינית משמעותית ונועזת בינינו לבין הפלסטינים".

 

מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת, פרסם תגובה לוחמנית לנאום פנס: "השיח המשיחי של פנס הוא מתנה לקיצוניים והוכיח שהממשל האמריקני הוא חלק מהבעיה ולא חלק מהפתרון. המסר שלו לעולם ברור: תפרו את החוק הבינלאומי וההחלטות הבינלאומיות וארה"ב תגמול לכם על כך".

 

 

 (צילום: חיים צח / לע"מ) (צילום: חיים צח / לע
(צילום: חיים צח / לע"מ)

 (צילום: חיים צח / לע"מ) (צילום: חיים צח / לע
(צילום: חיים צח / לע"מ)

 (צילום: חיים צח / לע"מ) (צילום: חיים צח / לע
(צילום: חיים צח / לע"מ)

 

בטרם המחאה בכנסת, אמר יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה לאולפן ynet: "אנחנו לא מוכנים להיות תפאורה דוממת לנאום של גזען מסוכן שכל נוכחותו כאן היא במטרה לפגוע בכל אפשרות לשלום. הבחירה להחרים את הנאום היא בחירה דמוקרטית בכלי לגיטימי להבעת מחאה".

 

בפגישתו עם נתניהו הבוקר אמר סגנו של דונלד טראמפ: "לכבוד הוא לי להיות בבירת ישראל, ירושלים. זכות גדולה להיות פה. אני מצפה להזדמנות לדבר איתך על השלום ולעשות היסטוריה כפי שעשה הנשיא טראמפ בהכרזתו על ירושלים כבירת ישראל".

 

 

"הנשיא משוכנע שכך ניצור הזדמנות להתקדם הלאה במשא ומתן בין ישראל לרשות הפלסטינית. אני מלא תקווה שאנחנו בדרך לעידן חדש של דיונים להשגת פתרון של שלום לעשרות שנים של סכסוך", הוסיף פנס, שיסיים את היום השני לביקורו בארוחת ערב בבית ראש הממשלה יחד עם בני הזוג נתניהו.

 

"אני מצפה לדון איתך, כפי שהתחלנו, כיצד להמשיך ולחזק את הברית המופלאה בינינו, שמעולם לא הייתה חזקה יותר, וכיצד לקדם את השלום והביטחון באזורנו, שהוא יעדנו המשותף. אני מקבל את פניך, ידיד יקר, בירושלים. ברוך הבא", השיב לו נתניהו.

 

גבאי: "יש לנו ממשלה שמעדיפה צילומים במקום פתרונות"

יו"ר מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד, התייחס גם כן לביקורו של פנס ואמר בפתח ישיבת סיעתו: "על פנס לדעת שלא רק הממשלה מברכת על ידידותו ושמחה על בואו לישראל, אלא גם האופוזיציה. זוהי גם הזדמנות נוספת להודות לארה"ב ולנשיא טראמפ על ההכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל הנצחית".

 

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, ניצל את הביקור כדי למתוח ביקורת על מדיניות הממשלה: "פנס הוא ידיד אמיתי של ישראל כבר שנים ארוכות, ללא קשר לממשלה זו או אחרת. בעוד פחות מ-24 שעות סגן הנשיא יהיה בדרכו ליעד הבא, ואגלה לכם סוד קטן - גם לאחר הביקור יהיו כאן כ-4.5 מיליון פלסטינים. הביקור לא ישנה את העובדה הזאת ולא ישנה את החובה שלנו לפתור את הבעיה, ולא לגלגל אותה לילדינו".

 

 

"לצער כולנו, יש לנו ממשלה שמעדיפה צילומים ועוד צילומים במקום פתרונות, ולכן נמשיך לראות ביקורים וצילומים ולא מעשים. סחרחורת של ביקורים מדיניים ולא מעשים. יש כאן ראש ממשלה פאסיבי שבמקום לנצל הזדמנות כזאת לפעולה אקטיבית למען עם ישראל, נתלה בתמיכה האמריקנית כדי להמשיך לא לעשות כלום".

 

ביקורו של פנס הוביל לשינויים בהסדרי התנועה בירושלים ולעומסים חריגים ברחבי הבירה. לאורך הביקור צפויים צירים מרכזיים בעיר להיסגר לסירוגין. היום ייחסמו לתנועה הרחובות הבאים: פלומר, ז'בוטינסקי, הנשיא, האר"י, עזה, ניות, הרצוג, שניאור זלמן, בורלא, שד' המוזיאונים, צומת המנהלה, וייז, צומת השעון, הכנסת, בלפור. רחוב דוד המלך ייוותר סגור לתנועה עד לסיום הביקור.


פורסם לראשונה 22/01/2018 13:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות הכנסת
מייק פנס בכנסת, היום
צילום: דוברות הכנסת
מומלצים