שתף קטע נבחר

כרזות ירושלים והעימות הפיזי: תיעוד מהמהומה בכנסת

מיד עם תחילת נאום סגן הנשיא פנס במליאה הניפו חברי הרשימה המשותפת כרזות שעליהן נכתב "ירושלים היא בירת פלסטין". הם התעמתו עם סדרנים והורחקו. ח"כ טיבי: "זו מחאה נגד עמדות קיצוניות של ממשל שדוחף אותנו לעימות". צפו בתיעוד

 

 

עימות אלים היום (ב') עם תחילת נאומו של סגן הנשיא האמריקני בכנסת : רגע לאחר שמייק פנס עלה לדוכן הנואמים הניפו חברי הרשימה המשותפת כרזות שעליהן נכתב: "ירושלים היא בירת פלסטין". צפו בתיעוד המהומה.

 

פרט להנפת הכרזות, הח"כים הערבים פתחו בקריאות בוז לעבר פנס. שניות ספורות לאחר מכן התנפלו סדרנים על אותם חברי כנסת. הם הורחקו על ידי יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין עד סוף הישיבה.

המהומה בתחילת נאום פנס (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
המהומה בתחילת נאום פנס(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: ערוץ הכנסת) (צילום: ערוץ הכנסת)
(צילום: ערוץ הכנסת)

 

הח"כים הערבים מניפים כרזות (צילום: מורן אזולאי) (צילום: מורן אזולאי)
הח"כים הערבים מניפים כרזות(צילום: מורן אזולאי)

 

 

 

 

במשדר ynet הגיב ח"כ אחמד טיבי למהומה: "זו עמדה פוליטית ומחאה לגיטימית והיא תימשך נגד עמדות מאוד קיצוניות של ממשל שדוחף את כולנו לעימות. הוציאו אותנו מהאולם בכוח".

 

ח"כ ג'מאל זחאלקה התראיין גם הוא לאולפן ynet והחזיק את השלט שעליו נכתב "ירושלים היא בירת פלסטין". לדבריו, "רצינו למחות נגד סגן הנשיא פנס בגלל עמדותיו הפוליטיות. הוא בעצם תומך בליכוד, תומך בנתניהו, בליברמן ובנט. בעצם הוא תומך בשלילת זכויות הפלסטינים, תומך בהתנחלויות, מתנגד לגבולות 67, נגד החוק הבינלאומי, נגד החלטות האו"ם. הוא לא בא לכאן להשכין שלום אלא לשפוך שמן על מדורת הסכסוך".

 

- בנאום הוא הביע תמיכה בפיתרון שתי המדינות. אולי אם הייתם נשארים הייתם שומעים.

"כן, אבל את הגבולות תקבע ישראל. שמעתי מה שהוא אמר. אם אתה לא עומד מאחורי החלטות האו"ם וגבולות 67, אז אין טעם. זה תיווך לא הוגן. זו תמיכה בישראל. הוא לא בא לתווך כאן אלא להגיד 'אני אויב של הפלסטינים, אני עם הכוחנות הישראלית'".

 

- זה שהוא תומך בישראל לא בהכרח אומר שהוא נגד הפלסטינים, זה לא משחק סכום אפס.

"בוודאי. הרי פניו של נתניהו לא למו"מ או להסדר, אלא להכרעה של צד אחד על ידי קביעת עובדות בשטח. והנה באים טראמפ ופנס ותומכים בו. הוא משנה את העמדה האמריקנית הידועה, שאמרה שפתרון צריך להתבסס על גבולות 67. הם משנים הכל, טראמפ ופנס, ולכן אנחנו מוחים. המחאה שלנו היא בשביל להגיע לשלום צודק ולמנוע שפיכות דמים".

 

לפני תחילת נאומו של פנס הבטיח ח"כ עודה באולפן ynet: "אין ספק שיהיה אקט של החרמה. איך נעשה את זה? בואו נשאיר את כולם עכשיו במתח מסוים, אבל אנחנו נעשה את האקט בצורה המכובדת ביותר. זו אמירה שלא כולם בישראל בעד טראמפ, אלא שהסיעה השלישית בגודלה מתנגדת בתוקף לגישה של טראמפ כי הסיעה הזו רוצה לקרב בין שני העמים ולקרב את השלום".

 

לדבריו, "אנחנו רשימה משותפת שמייצגת אידיאולוגיה מאוד ברורה שהיא ההיפך הגמור מהגישה של טראמפ או פנס. גם בסוגיית השלום, וזה העיקר, שירושלים המזרחית צריכה להיות בירת פלסטין וירושלים המערבית בירת ישראל. אנחנו רוצים להביא את השלום, לקרב בין שני העמים, וזה הניגוד המוחלט לגישה של פנס ולכל התפיסה האוונגליסטית שלו, המשיחית המסוכנת. הוא רוצה לאסוף את היהודים והערבים פה שיריבו ביחד כדי שאנחנו נגיע לגיהינום ורק הוא והקבוצה שלו יהיו בגן העדן. זה כל כך גזעני ומשיחי, כל בן אדם דמוקרט צריך להתנגד לגישה הזאת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ הכנסת
מתוך העימות
צילום: ערוץ הכנסת
מומלצים