שתף קטע נבחר

הבריטים המומים: החלוצים החרדים של אסקס

כמאה משפחות חסידיות שנכנעו ליוקר המחיה כבר עזבו את צפון-לונדון לטובת האי הקטן (והלא-אטרקטיבי נדל"נית) קאנווי שבאסקס. התושבים הוותיקים - רובם ככולם נוצרים ולבנים - קיבלו את המתיישבים החדשים בסקרנות ובהתרגשות, וערכו לכבודם קבלת פנים

 (צילום: BBC) (צילום: BBC)
(צילום: BBC)

בארץ היו אולי קוראים לזה "השתלטות חרדית", אבל בקאנווי איילנד – האי שבאסקס, בריטניה – נרגשים וסקרנים לפגוש את השכנים החדשים: הקהילה החרדית שמהגרת בהמוניה מצפון לונדון בשל צפיפות ויוקר מחייה. ה-BBC הבריטי יצא לתעד את התופעה מקרוב , וחזר אתמול (ים א') עם סיפור מרגש ולא שגרתי על דו-קיום שהקהילה החרדית לא ציפתה לו.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

תושבי קאנווי הוותיקים, נוצרים רובם ככולם, שונים ככל שניתן להעלות על הדעת מהקהילה החסידית שמשתקעת בימים אלה באזור: אלה הצביעו בעד הברקזיט ונחשבים ללאומניים, ואלה העדיפו להישאר באיחוד האירופי. אלה חובבי פאבים ואלה מעדיפים את הגמרא. אפילו את חוף הים המקומי הם לא חולקים, כשהמשפחות החרדיות מעדיפות להתבדל בקצה המתחם, הרחק מבגדי הים והאווירה המקומית.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

אבל כריס, ממנהיגי הקהילה בקאנווי, החליט לקבל את התושבים החדשים וליזום היכרות קרובה איתם. "מה שאני רוצה לעשות זה לקחת 15 אנשים מהקהילה החסידית, ו-15 אנשים המקהילה המקומית של קאנווי", סיפר ל-BBC, "ונאכל, נשתה, נעשה מוזיקה ונפתח שיחה".

 

הוא ארגן להם "מסיבת קבלת פנים" מרגשת, שהפתיעה עד מאוד את החסידים, שמצאו עצמם – כנראה לראשונה – יושבים עם תושבים לא-יהודים, ללא מחיצה בין גברים לנשים.

 

במסיבת "ברוכים הבאים" (צילום: BBC) (צילום: BBC)
במסיבת "ברוכים הבאים"(צילום: BBC)

 

את המעשה הסביר במילים: "מה שעוזר לך אם אתה הולך לכל מקום בעולם הזה, זה אנשים שאומרים לך 'ברוך הבא, האם יש משהו שאני יכול לעשות בשבילך?' זה עוזר לך להרגיש יותר טוב. פשוט כך".

 

ההפתעה הייתה הדדית, והמפגש שנועד להיכרות ולשיחות, ובו השתתף גם הכומר המקומי, הבהיר לוותיקי קאנווי כמה מן העקרונות החסידיים : "אפילו זה לא מותר לנו", הבהירה אחת הנשים החסידיות במפגש, כשהיא מחווה בידה על ההתקהלות המעורבות. "הכול אצלנו נפרד. בחתונות אנחנו שמים מחיצה בין גברים לנשים".

 

 (צילום: BBC) (צילום: BBC)
(צילום: BBC)

 

בתקשורת מכנים אותם: "החלוצים החרדים"

עד כה בחרו כמאה משפחות מסטמפורד היל, השכונה החרדית שבצפון לונדון, לעזוב את האזור שבו גרו עשרות בשנים ולהגר מזרחה, לקאנווי איילנד, לאחר שיוקר המחיה המאמיר בלונדון, כאמור, הכריע אותם. התקשורת הבריטית מסקרת את התופעה בהרחבה בשבועות האחרונים, ומכנה אותם "החלוצים החרדים".

 

"אין לי מושג איך עושים את זה. תלמד אותי" (צילום: BBC) (צילום: BBC)
"אין לי מושג איך עושים את זה. תלמד אותי"(צילום: BBC)

 

"האינדיפנדנט" הבריטי הדגיש בכתבה שפרסם בנושא, כי מדובר בלוקיישן לא מובן מאליו בהתחשב בחד-גוניות של תושביו – כולם לבנים ללא היסטוריה של סובלנות כלפי זרים.

 

אבל דווקא בקאנווי הם מצאו פנים מחייכות: "במילטון קיניס ומקומות אחרים שניסינו לעבור אליהם, התושבים המקומיים הגיבו, ובכן, בהתפוצצות... ואז הוזמנתי לראות את האי קאנווי, וחשבתי לעצמי, אוי לא. רק לא שם". ביקור אחד במקום קנה את המרואיינת החרדית, ובמסיבת קבלת הפנים שנערכה לה ולחבריה, אמרה: "מעולם לא ראיתי קהילה לא-יהודית כל כך מקבלת, כל כך פתוחת לב וכל כך ידידותית לנו, היהודים".

 

"אוהבים את קאנווי איילנד" (צילום: BBC) (צילום: BBC)
"אוהבים את קאנווי איילנד"(צילום: BBC)

 

הקהילה החסידית החלה לקנות נכסים ואף הקימה בית ספר בקאנווי, כשהמיקום – ליד שפת הים ולא רחוק מדי מצפון-לונדון והמשפחות שהשאירו מאחור – קורצים בהחלט. הסרטון שיצר ה-BBC מתעד את האוכלוסייה הוותיקה שמצדה מנסה להסתגל לשכנים הלא-מוכרים ולהבין מדוע הם מעדיפים להתבודד על החוף ובמגרשי המשחקים.

 

עם זאת, ב"אינדיפנדנט" בסבירים שהמקומיים היו מרוצים מההחלטה להתיישב בשכנות להם, לאחר שמחירי הבתים באזור צנחו משמעותית מחוסר ביקוש. "החלוצים החדשים" מצהירים כי בכוונתם לתרום לפיתוח המקום ולתושביו כדי להרגיש בבית. 

 

סייע בהכנת הכתבה: אלי מנדלבאום


פורסם לראשונה 22/01/2018 18:55

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: BBC
מקומי עם חלום. כריס
צילום: BBC
מומלצים