שתף קטע נבחר

היועמ"ש לליברמן: חוות דעתי בפרשת גפן וגל"צ מחייבת

מעמיק העימות בין מנדלבליט לשר הביטחון. לאחר שליברמן אמר שהוא "דוחה על סף את עמדת היועמ"ש" שקבע כי לשר אין סמכות להורות להפסיק להשמיע בגל"צ את יהונתן גפן שהשווה בין עאהד תמימי לאנה פרנק, כתב היועץ: "מיותר להזכיר שחוות דעתי מחייבת. התחנה לא כפופה למעורבות פוליטית"

העימות בין שר הביטחון ליועץ המשפטי לממשלה מעמיק. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט דחה היום (ג') את דבריו של שר הביטחון אביגדור ליברמן, שהנחה להפסיק להשמיע או לראיין את יהונתן גפן בגלי צה"ל – בעקבות שיר שהשווה בין עהאד תמימי לאנה פרנק. היועץ הבהיר שעל פי החוק, כפי שנקבע בעבר על ידו, אין לשרי הביטחון הממונים על התחנה כל סמכות חוקית להתערב בתכנים המשודרים בה.

 (צילום: עמית שאבי, ירון ברנר, יואב דודקביץ) (צילום: עמית שאבי, ירון ברנר, יואב דודקביץ)
(צילום: עמית שאבי, ירון ברנר, יואב דודקביץ)
 

במכתב חריף ששיגר לשר ליברמן כותב מנדלבליט: "הגם שמדובר בדברים מקוממים, הרי ששר הבטחון אינו מוסמך לתת הנחיות מעין האלו למפקד תחנת הרדיו גלי צה"ל". הוא הדגיש בפני ליברמן כי הנחייתו "ניתנה שלא כדין ובחוסר סמכות", ומסיף: "מיותר להזכיר כי חוות דעתו המשפטית של היועץ המשפטי לממשלה בדבר הדין הינה מחייבת, בהיותו הפרשן המוסמך של הדין עבור כלל רשויות המדינה ושרי הממשלה בכלל זה".

 

"הסמכות החוקית לקבוע את התכנים שישודרו בתחנה מסורה בידי גורמי המקצוע של התחנה בלבד", קבע היועץ. "בכל ענייני התוכן העיתונאיים והמקצועיים התחנה אינה כפופה לדרג הצבאי ולהיררכיה הצבאית, ובוודאי שאינה כפופה לכל מעורבות פוליטית", הבהיר היועמ"ש. "התחנה נהנית מעצמאות עיתונאית ושידוריה אינם מוכתבים על ידי הרמטכ"ל או שר הביטחון – שאינם מוסמכים להתערב בשיקולים המקצועיים-עריכתיים, העיתונאיים והאומנותיים" .

 

הבוקר, כשליברמן הנחה את מפקד גלי צה"ל להפסיק להשמיע בשידורי התחנה את גפן, היועץ מנדלבליט הגיב באומרו כי לשר אין סמכות חוקית להתערב בתכנים וליברמן ענה: "אני דוחה על הסף את עמדתו".

 

גפן פרסם את השיר בחשבון האינסטגרם שלו, צירף את תמונתה של תמימי ותיאר את הנערה שסטרה לחייל כלוחמת צדק. "ילדה יפה בת 17 עשתה מעשה נורא, וכשקצין ישראלי גאה שוב פלש לביתה היא דפקה לו סטירה", כתב גפן. "היא נולדה לתוך זה ובסטירה הזאת היו חמישים שנה של כיבוש והשפלות וביום שבו יסופר סיפור המאבק, את עהאד תמימי, אדומת השיער, כמו דוד שסטר לגוליית, תהיי באותה שורה עם ז'אן דארק, חנה סנש ואנה פרנק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי, ירון ברנר, יואב דודקביץ
ליברמן, גפן ומנדלבליט
צילום: עמית שאבי, ירון ברנר, יואב דודקביץ
מומלצים