שתף קטע נבחר

דובר צה"ל: "אין ירידת מוטיבציה בגלל שירות משותף"

תא"ל רונן מנליס התייחס למתקפת הרבנים נגד שירות משותף לבנים ולבנות: "הטענה לירידה במוטיבציה משוללת כל יסוד. יש עודף מוטיבציה". על קריאת הרב אליהו לפטר את הרמטכ"ל: "בעל משרה ציבורית צריך לגלות אחריות". מנליס הבהיר: "הפגישה עם הרב הראשי יוסף נדחתה ותואמה כבר מחדש"

"כל ניסיון לקשור בין פקודת השירות המשותף למוטיבציה הוא משולל כל יסוד". כך אמר היום (ד') דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, שערך סיור ביהודה ושומרון. מנליס אמר את הדברים בהקשר למתקפת הרבנים נגד הפקודה לשירות משותף לבנים ולבנות ביחידות צה"ל.

 

"במקומות שבהם קיימת פקודת השירות המשותף לא רק שאין בעיית מוטיבציה אלא שיש עודף מוטיבציה. במקומות שבהם יש בעיית מוטיבציה, שנובעת מהרבה סיבות אחרות, אין בעיה של שירות משותף", הבהיר דובר צה"ל. "במחסום עומדים ביחד לוחמים ולוחמות ממקומות שונים במדינת ישראל ועם מאפיינים שונים מפני שצה"ל הוא צבא עם ממלכתי".

דובר צה"ל מנליס והרמטכ"ל איזנקוט מאחוריו (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
דובר צה"ל מנליס והרמטכ"ל איזנקוט מאחוריו(צילום: דובר צה"ל)
 

מנליס התייחס גם למתקפה האישית של רבה של העיר צפת, הרב שמואל אליהו, שקרא לפטר את הרמטכ"ל בטענה כי הוא מקדם אג'נדה פמיניסטית רדיקלית. "אדם שנושא משרה ציבורית ושיש לדברים שלו השפעה צריך לגלות אחריות. הוא צריך להימנע מאמירות מיותרות שאני חושב שלא היו צריכות להיאמר, במיוחד לא כלפי אדם שהקדיש 40 שנה מחייו לצבא ועושה זאת ביום ובלילה", אמר מנליס.

 

דובר צה"ל נשאל על פגישה שהייתה אמורה להתקיים בין הרב הצבאי הראשי, תא"ל אייל קרים, לרב הראשי הספרדי, יצחק יוסף, שגיבה את דבריו של הרב אליהו. לדברי מנליס, הפגישה בוטלה בגלל סיבות טכניות ולא בשל הנחיית שר הביטחון אביגדור ליברמן. "היא כבר תואמה מחדש ותתקיים בימים הקרובים. אין שום הנחיה כזו של הרמטכ"ל ולא של השר הממונה לא לפגוש את הרב הראשי לישראל. עם זאת, אנו כפופים לדרג המדיני ואם תהיה הנחיה כזו, אנחנו נממש אותה", הדגיש מנליס.

"בעל מעמד ציבורי צריך לגלות אחריות". מנליס נגד הרב אליהו (צילום: עמנואל מימון) (צילום: עמנואל מימון)
"בעל מעמד ציבורי צריך לגלות אחריות". מנליס נגד הרב אליהו(צילום: עמנואל מימון)

בשבת תקף ליברמן את דבריו של אליהו ושל הרב שלמה אבינר שהכריז כי "עד שלא תהיה הפרדה מוחלטת בין גברים לנשים בצה"ל - אסור להתגייס". בעקבות הדברים אמר ליברמן כי הנחה שלא להזמין לטקסי צה"ל את הרבנים וגם את הרב יוסף, שחיזק את דבריהם.

 

בצל הסערה חתמו כ-2,000 מבני הציונות הדתית על עצומת תמיכה ברב אליהו וקראו לו להמשיך להשמיע את דעתו "ללא שום מורא ופחד". בקריאתם כתבו כי הצבא חשוב להם, אך התורה וההלכה חשובות ממנו.

 

את העצומה יזמו כמה מחסידיו של הרב אליהו, ואת רוב החתימות גייסו שמיניסטים, תלמידי ישיבות ואולפנות וחניכי תנועות הנוער של הציונות הדתית. בין החותמים מאות שמיניסטים, מועמדים לשירות ביטחון ואף חיילים מישיבות ההסדר, שחלקם נמצאים בשירות פעיל.

 

אחד המחתימים, דניאל ברהוטלץ, הסביר את המניע בפנייה לרמטכ"ל: "אדוני, אתה בדו"צ (ירי דו-צדדי). אתה יורה על כוחותינו. קיבלת את צה"ל בידיים, קיבלת את הצבא המדהים בעולם, קח אחריות למה שקורה. תפסיק להילחם ברבנים. הם לא האויב".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
תא"ל רונן מנליס
צילום: מוטי קמחי
מומלצים