שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נתניהו ואבו מאזן קיבלו מפנס אישור לחמוק ממו"מ
  באמירתו השאיר פנס לנתניהו את נתיב המילוט מפתרון שתי המדינות, ואיפשר לממשלת ישראל להמשיך את הקו הפאסיבי הפחדני. בנוסף נתן לפלסטינים ואבו מאזן את הכוח והמפתחות להחלטה האם להתקדם להסדרים ואם לאו

  אי אפשר היה שלא להתרשם מהחיבוק החם של סגן נשיא ארה"ב מייק פנס בביקורו בישראל. העברת השגרירות לירושלים, הנחישות במאבק בגרעין האיראני ובטרור שאיראן מפיצה חשובים ומבורכים. ההערכה של פנס ושל הנשיא טראמפ והאהדה לישראל ולנתניהו כנים.

   

  אבל בין כל החיבוקים והרעפת השבחים אי אפשר שלא להתעלם מחזרתו על מדיניות הנשיא טראמפ, לפיה רק אם שני הצדדים ירצו לקדם את פתרון שתי המדינות ארה"ב תסייע להתקדם ולהגיע להסכמי שלום.

   

  פנס איפשר הן לאבו מאזן והן לנתניהו לחמוק ממו"מ וכל אחד מהם יכול להמשיך ולהתבצר בסרבנותו ולמנוע התקדמות. באמירתו השאיר פנס לנתניהו את נתיב המילוט מפתרון שתי המדינות, ואיפשר לממשלת ישראל להמשיך את הקו הפאסיבי הפחדני המאפשר לפלסטינים להכתיב לנו את סדר היום ולהמשיך את תלותנו ברצונו של אבו מאזן, מנהיג זקן ונרגן שעבר זמנו. בנוסף נתן פנס לפלסטינים ואבו מאזן את הכוח והמפתחות להחלטה האם להתקדם להסדרים ואם לאו.

   

  הדברים שלא נאמרו

  חבל שפנס בנאומו לא דרש מהכנסת ומממשלת ישראל לקחת אחריות ולפעול באומץ לפתרון שתי המדינות, משהו מעין זה: "אתם, מדינת ישראל והחברה בישראל, שהקמתם מדינה כנגד כל הסיכויים, שבניתם פה חברה חזקה ודמוקרטיה למופת ויכולתם לכל אויביכם, אתם מספיק חזקים גם בלי ארה"ב ליזום ולקדם ללא פחד הסדרים לפתרון הסכסוך עם הפלסטינים, ועל אחת כמה וכמה כשנשיא ארה"ב וארה"ב מתחייבת ומחויבת לביטחונכם ברמה שאין גבוהה ממנה. הנשיא טראמפ ואני לצדכם בכל כובד משקלנו, זה הזמן להיות אמיצים, זה הזמן למעשה היסטורי שיחזק את ביטחונכם, יחזק עוד יותר את הדמוקרטיה הנפלאה שבניתם כאן, והעיקר ירחיק מלחמות ושפיכות דמים משני הצדדים שסבלו די. הנשיא טראמפ הוכיח את כנותו, נחישותו ואומץ ליבו כשהכריז על ירושלים כבירת ישראל, וכעת התחייב להעביר את השגרירות האמריקאית לירושלים לפני תום שנת 2019. ג'נטלמנים, עכשיו תורכם להוכיח במעשים את אומץ ליבכם ולהתקדם להכרעות קשות. תפסיקו לפחד וקחו אחריות לעמכם ולעמי האזור".

   

  כל זמן שממשלת נתניהו תחשוש או לא תרצה להתקדם להסדרים, נמשיך כנראה ליהנות מביקורים אוהדים ומתוקשרים שבסופם תמיד האמריקנים חוזרים לאמריקה ואנחנו נשארים כאן לעוד סבבים של אלימות ושפיכות דמים.

   

  אנחנו, צה"ל, כוחות הביטחון והחברה הישראלית החזקים באזור, אנחנו בעלי הבית ולכן עלינו לקחת האחריות לפתרון. לא מתוך פחד ולא מדאגה לפלסטינים, אלא כדי להמשיך לבנות כאן חברה טובה יותר ומדינה בטוחה יותר עם רוב יהודי מוצק. בואו ניקח את גורלנו בידינו ונפסיק לתלות את הקיפאון בנאום תעתועים כזה או אחר של אבו מאזן.

   

  האלוף (במיל') עמירם לוין, לשעבר אלוף פיקוד הצפון. כיום חבר במפלגת העבודה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים