שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אובמה: לא הטלתי וטו בגלל הגידול בבנייה בהתנחלויות
  בהופעה נדירה נאם השבוע נשיא ארה"ב לשעבר בפני קהל בבית כנסת בניו יורק. אובמה הסביר מדוע לא הורה לשגרירה דאז באו"ם להטיל וטו על ההחלטה שמגנה את הבנייה בהתנחלויות: "מנוגד לזכויות אדם". על תמיכתו בישראל: "לא היה ממשל שסייע יותר משלי, אני יהודי ליברלי"

   

  ההצבעה באו"ם נגד ההתנחלויות ב-2016

  ההצבעה באו"ם נגד ההתנחלויות ב-2016

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  גרסת ההגנה של הנשיא אובמה: בהופעה חריגה ונדירה נאם נשיא ארה"ב לשעבר ברק אובמה ביום רביעי האחרון בפני באי בית כנסת בניו יורק והתייחס למדיניות שלו מול ישראל בתקופת כהונתו השנייה, תקופה שהייתה רצופת משברים.

   

  מוקד המחלוקת היה סביב החלטתו של אובמה שלא להורות לשגרירת ארה"ב באו"ם דאז, סמנת'ה פאוור, להטיל וטו במועצת הביטחון בדצמבר 2016 על החלטת גינוי נגד הבנייה הישראלית בהתנחלויות. ההחלטה עוררה סערה גדולה בישראל וביקורת מצד ראש הממשלה בנימין נתניהו.

  אי הטלת הווטו הוביל למשבר ביחסים. אובמה ונתניהו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  אי הטלת הווטו הוביל למשבר ביחסים. אובמה ונתניהו(צילום: AFP)
   

  כעת אובמה מציג את גרסתו ואומר כי הסיבה להחלטתו הייתה הבנייה המואצת של ישראל בהתנחלויות. "להצביע נגד ההחלטה הזו היה פוגע במהימנות האמריקנית ובאמונתה בזכויות אדם. לא צריך לעשות את זה רק כשזה נוח לנו ולחברינו", אמר אובמה בפני אולם מלא. "בשביל להיות חבר לישראל, זה חשוב להיות כנה במערכת היחסים הזו. המדיניות הישראלית לפעמים לא מאפשרת זאת".

   

  הנשיא הקודם אף הבהיר כי ממשלו היה התומך ביותר בישראל. "ארה"ב תחת ממשלי נתנה יותר סיוע צבאי לישראל מאשר כל ממשל אחר. זה אפילו לא נתון לוויכוח", הדגיש אובמה. הוא גם סיפר לקהל כי הוא נהג להתבדח עם צוות כי הוא בעצם "יהודי ליברלי" בשל התמיכה הגורפת שלו בישראל.

  השגרירה דאז פאוור נמנעת בהצבעה ולא מטילה וטו (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  השגרירה דאז פאוור נמנעת בהצבעה ולא מטילה וטו(צילום: EPA)

  על אף שלא הורגשה בשטח, ההצבעה במועצת הביטחון בדצמבר 2016 גרמה למשבר עמוק בין ישראל לארה"ב.אישור ההחלטה התאפשר בשל העובדה שבצעד חריג נמנע ממשל אובמה מלנצל את זכות הווטו האמריקנית במועצה כדי לסכל את ההחלטה ולהציל את ישראל. 14 מ-15 חברות המועצה תמכו בהצעת ההחלטה וארה"ב נמנעה. אישור ההחלטה התקבל במחיאות כפיים.

   

  כשבישראל הבינו שארה"ב עומדת להימנע בהצבעה, שעות אחדות לפני כינוס המועצה, אמר "גורם ישראלי רשמי בכיר" לסוכנויות הידיעות כי נשיא ארה"ב ברק אובמה ומזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי "עומדים מאחורי הצעד המביש" של ההצבעה נגד ההתנחלויות באו"ם.

   

  "מאחורי גבה של ישראל בישל הממשל האמריקני בחשאי עם הפלסטינים החלטה אנטי-ישראלית קיצונית, שתיתן רוח גבית לטרור ולחרמות", אמר הגורם הישראלי הרשמי הבכיר. "זה צעד שנוטש את ישראל ושובר מסורת של עשרות שנים במדיניות האמריקנית שבמסגרתה ארה"ב הגנה על ישראל באו"ם. הצעד הזה פוגע בסיכוי לפעול בצוותא עם הממשל הבא כדי לקדם את השלום".

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים