שתף קטע נבחר

חוות גלעד שוב לא עולה לדיון בממשלה: "עיתוי רגיש"

השרים הבטיחו להסדיר את חוות גלעד לאחר הפיגוע שבו נרצח הרב רזיאל שבח, אך שבוע שני ברציפות שהנושא לא יעלה בממשלה. גורמים פוליטיים: רה"מ מסרב בשל העיתוי הרגיש. מאוחר יותר אמר נתניהו: "יעלה בשבוע הבא". במועצה האזורית שומרון יצאו בקמפיין והציגו ציטוטי שרים שהתחייבו: "צריך להסדיר"

 

הבטחות לחוד ומציאות לחוד: לפני כשבועיים, זמן קצר לאחר הפיגוע שאירע סמוך לחוות גלעד שבשומרון, שבו נרצח הרב רזיאל שבח ז"ל שהתגורר ביישוב, פקדו את ביתו שרים וחברי כנסת רבים, רובם מהימין, שהבטיחו לאלמנתו של הרב, יעל שבח, את הסדרת חוות גלעד כיישוב מן המניין. אלא שהזמן חלף והנושא לא עולה לסדר היום בישיבת הממשלה כפי שהובטח.

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן הודיע לאחר הפיגוע כי יורה להסדיר את היישוב והצעת המחליטים כבר מוכנה וממתינה לאישור הממשלה. עם זאת, גם היום (א') היא לא תעלה לדיון ולהצבעה בישיבת הממשלה זה שבוע שני ברציפות. מאוחר יותר הבוקר אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת שרי הליכוד: "חוות גלעד תאושר בשבוע הבא".

 

ביום רביעי אמרו יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט ושרת המשפטים איילת שקד כי היועץ המשפטי לממשלה אישר את הצעת המחליטים של הסדרת חוות גלעד שגובשה במשרד הביטחון ואין מניעה משפטית להעלותה. הם שיגרו מסר לנתניהו, שלפיו הם מצפים שההחלטה תעלה לממשלה ביום ראשון הקרוב. אלא שגם השבוע, סדר היום של הממשלה שפורסם, אינו כולל את הסדרת היישוב.

אמרו שהיועמ"ש אישר את הצעת המחליטים. השרים בנט ושקד (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
אמרו שהיועמ"ש אישר את הצעת המחליטים. השרים בנט ושקד(צילום: אלכס קולומויסקי)
 

גורמים פוליטיים המעורים בפרטים אומרים כי הדיון התעכב והנושא לא עלה לאישור הממשלה, עקב סירובו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לעסוק בנושא בשל העיתוי הרגיש. הגורמים ששוחחו עם נתניהו בנושא אומרים כי הסדרת היישוב אמורה לעלות להצבעה בשבוע הבא.

 

בשבוע שעבר הייתה זו הסמיכות לביקורו של סגן נשיא ארה"ב בישראל מייק פנס שהובילה כנראה להחלטה שלא לקיים דיון על הסדרת חוות גלעד. השבוע כנראה מדובר בדחייה בעקבות פגישתו של נתניהו עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שהתקיימה ביום חמישי בדאבוס שבשוויץ במסגרת הפורום הכלכלי העולמי.

הדחייה הפעם בגלל הפגישה? נתניהו וטראמפ בדאבוס ביום חמישי (צילום: AP) (צילום: AP)
הדחייה הפעם בגלל הפגישה? נתניהו וטראמפ בדאבוס ביום חמישי(צילום: AP)

 

"חוות גלעד תהפוך ליישוב מוסדר כפי שראוי שיהיה", צייץ הבוקר השר לביטחון פנים גלעד ארדן. "זו חובתנו המוסרית לתושבים האמיצים ולמשפחתו של הרב שבח. אין לי ספק שראש הממשלה ימלא את ההתחייבות שלנו ושל שר הביטחון, וההחלטה תאושר בממשלה היום או בשבוע הבא".

 

שר החינוך נפתלי בנט אמר לפני ישיבת הממשלה כי בבית היהודי "מצפים כבר היום מראש הממשלה לעלות את ההסדר לחוות גלעד. זה הכרחי וטבעי לעשות. נגבה את ראש הממשלה כי מה שמבטיחים צריך לקיים".

 

מהליכוד נמסר בתגובה: "זו שוב השיטה הידועה של הבית היהודי - דורשים מראש הממשלה את מה שהם יודעים שהוא בלאו הכי עומד לעשות, כדי להציג את זה אחר כך כהישג שלהם. החוק יעלה בשבוע הבא כפי שתואם עם יוזם החוק, שר הביטחון ליברמן".

 

תוסדר לאחר שנים? חוות גלעד (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תוסדר לאחר שנים? חוות גלעד(צילום: רויטרס)

הצעת המחליטים היא למעשה שלב ראשון בתהליך מורכב וארוך של הסדרת היישוב והיא בעיקרה הצהרתית. תוכנה של ההצעה היא כי הממשלה מעוניינת למעשה להסדיר את היישוב, אולם היא לא מפרטת את הדרכים לעשות זאת.

 

בחוות גלעד נמצאות כיום קרקעות פרטיות בבעלות יהודית, קרקעות בבעלות המדינה שדורשות פיתוח וישנן גם קרקעות שאינן מוגדרות וככל הנראה לא יוכלו להיות חלק מהיישוב בתהליך הסדרתו. נוסף על כך, נדרשים לצורך הסדרת היישוב גם תקציבים לא מבוטלים הכוללים הסדרת תשתיות, כבישים, תאורה וחשמל ביישוב. אלו אמורים לקרות בהדרגה, רק לאחר אישור הצעת המחליטים.

 

במקביל, במועצה האזורית שומרון פתחו בקמפיין שנועד ללחוץ על הממשלה להסדיר את המאחז. בין האמצעים יש מודעת פרסום שבו מופיעות תמונות של שרי הממשלה ולצד כל תמונה ציטוט שלו.

מודעת הפרסום של המועצה האזורית שומרון (צילום: מועצה אזורית שומרון) (צילום: מועצה אזורית שומרון)
מודעת הפרסום של המועצה האזורית שומרון(צילום: מועצה אזורית שומרון)

"הסדרתה ובנייתה של חוות גלעד היא המחיר המרתיע ביותר שאפשר לגבות מהמחבלים", נכתב מפיו של השר נפתלי בנט. לצד תמונת השרה שקד נכתב מפיה: "התשובה של מדינת ישראל לרצח המזעזע של הרב שבח תהיה הסדרת היישוב חוות גלעד".

 

שרת התרבות והספורט מירי רגב צוטטה: "צריך להסדיר את חוות גלעד. אזרחים פה צריכים לחיות עם אותן זכויות ואותן חובות שיש בקריית שמונה ובתל אביב". וכך אמר שר התיירות יריב לוין: "חייבים להסדיר את חוות גלעד. אין לי שום ספק שחוות גלעד תמשיך לצמוח". שר התחבורה ישראל כץ צוטט: "הבטחתי ליעל שבח לעשות הכול כדי להפוך את חוות גלעד ליישוב מן המניין".

 

ראש המועצה יוסי דגן אמר אמש לאחר צאת השבת: "אני לא רואה אופציה שממשלה לאומית לא תאשר את חוות גלעד. אני מתקשה להבין מה עוצר את הממשלה הזו מלהעלות את הנושא על סדר היום, לאחר שברור שהרוב המוחלט של השרים בעד הסדר. אני מצפה מראש הממשלה להעלות את נושא הסדרת חוות גלעד לאישור כבר בישיבת הממשלה הבאה. מצופה מממשלה לאומית להתנהג ככזו".

 

איתי זר, מי שהקים את חוות גלעד יחד עם אשתו בת ציון לפני 15 שנה לזכרו של אחיו גלעד זר שנרצח גם הוא בפיגוע ירי סמוך למאחז, הוסיף: "היו כאן כמעט כל שרי הממשלה והבטיחו שיפעלו לטובת העניין. התחושות בחווה כרגע, לאור גרירת הרגליים, קשות מאוד. אני קורא לראש הממשלה לאשר מיידית את חוות גלעד. קול דמי אחיך זועקים אלייך מן האדמה. צריכה להיות תשובה לרצח הזה. צריכה להיות תשובה לטרור ולכאב. זו התשובה שאנחנו מבקשים".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מועצה אזורית שומרון
מתוך הקמפיין
צילום: מועצה אזורית שומרון
מומלצים