שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מה היה קורה אם הסודנים היו מגרשים אותנו?
  אני שואלת את עצמי מה היה קורה אילו הסודנים היו מכריחים אותנו לחזור לאתיופיה או למדינה אחרת. סביר להניח שהיינו נכלאים, עוברים עינויים קשים ואולי נרצחים. לכן, אסור לגרש כעת את הפליטים שהגיעו לישראל מאפריקה

  כבת לקהילה ציונית, ששמרה בקנאות על יהדותה באתיופיה, שהקריבה לא מעט על מנת להגשים את החלום הציוני ולחיות כעם חופשי בציון, אני מכירה בזכות של ישראל להיות מדינה יהודית יחידה ומיוחדת בתוך העולם הגדול והעוין הזה. זהו גם הלקח העיקרי ממה שקרה לעם היהודי במאות השנים האחרונות, ועל בסיסו של לקח זה קמה מדינה ישראל.

   

  המאבק של מבקשי המקלט - כתבות אחרונות:

  דיפלומטים נגד גירוש מבקשי המקלט: "אסור לנו לשתוק"

  מבקשי המקלט מאפריקה - רק שליש מהשוהים הבלתי חוקיים

  מנהלי בתי ספר נגד גירוש מבקשי המקלט: "מלמדים חמלה ואנושיות"

   

  עם זאת כולנו בוודאי זוכרים את הפסוק מספר דברים "ואהבתם את הגר כי גרים הייתם"... במיוחד אנחנו.

   

  הפגנה של פליטים מול שגרירות רואנדה בהרצליה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
  הפגנה של פליטים מול שגרירות רואנדה בהרצליה(צילום: עידו ארז)

   

  גם אני ומשפחתי "גרים היינו", ובדרך להגשים את חלום ירושלים, הלוא היא ציון, היינו פליטים במדינת אויב - סודן. כילדה חייתי במחנה פליטים לאחר שיצאנו מאתיופיה. זו הייתה התקופה הקשה והנוראה ביותר בחיי.

   

  אני שואלת את עצמי מה היה קורה אילו הסודנים היו מכריחים אותנו לחזור לאתיופיה או למדינה אחרת. סביר להניח שהיינו נכלאים, עוברים עינויים קשים ואולי נרצחים.

   

  הלקח מסודן

  האם זה מה שאני עומדת לגרום לבני אדם אחרים? אני? מה אז הייתי מאחלת לעצמי? בוודאי שאנשים טובים יזכרו שלפני הכול ולמרות הכול אני בת אדם ולכן הם יגנו על חיי ועל חיי בני משפחתי. במקום שבו אני נמצאת כיום, עם הביטחון והעוצמה, אני יודעת שזה מה שאני צריכה לעשות עבור אותם פליטים הנמצאים כאן בישראל.

   

  תושבי דרום תל אביב, שהעומס נופל עליהם, זקוקים לממשלה שלא עוצמת עיניים ומחפשת פתרונות קסם בדמות "הסכמים חשאיים עם מדינה שלישית".

   

  ההקלה על תושבי דרום תל אביב יכולה להתבטא בכך שנאפשר את פיזור מבקשי המקלט, שנאפשר להם לעבוד באזורים שונים בארץ, בחקלאות, בתעשייה, במסעדות ובחדרי האוכל. ורק כשיתאפשר - להחזיר אותם לארצם על פי החוק הבינלאומי.

   

   

  ניצולי השואה שאומרים שיחביאו פליטים בבתיהם - הם אלה שזוכרים את הלקח של השואה. איזו עוצמה יש באמירה זו, וכמה היסטוריה כואבת ואיומה מסתתרת בה. הם יודעים שזה מה שהם היו רוצים שיעשו עבורם אז, והיו מעטים מדי שעשו זאת.

   

  הרי אם יש לקח לשואה - הוא שלא נלך כצאן לטבח ושלא נעשה לאחרים משהו דומה למה שעשו לנו. רבים מבני הקהילה שלי ואני, כמו גם ניצולי השואה (להבדיל אלף אלפי הבדלות), יודעים "פליטות" מה היא.

   

  מהרטה ברוך רון היא סגנית ראש העיר תל אביב מטעם מרצ וממונה על תיק שירותי הרווחה. בגיל 10 עלתה מאתיופיה דרך מחנות הפליטים בסודן. בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בסוציולוגיה ארגונית, שניהם מאוניברסיטת חיפה. נשואה ואם לשלושה, מתגוררת בתל אביב.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים