שתף קטע נבחר

בלי גבול: פולקסווגן הזרימה גז לכלובי קופים

יצרנית הרכב מימנה ניסוי בו הוזרם גז ממפלטי מכוניות לחדרים אטומים בהם שהו קופים. המטרה: להוכיח עד כמה מנועי הדיזל שלה נקיים ולא מזיקים. גם ב.מ.וו ומרצדס השתתפו במימון הניסוי

התעקשותה של פולקסווגן להעניק למנועי הדיזל שהיא מייצרת תדמית נקיה בארה"ב, שוב עולה לה ביוקר. לאחר חשיפת שערוריית דיזלגייט במסגרתה הותקנה תוכנה שהטעתה בדיקות זיהום בכלי רכב מתוצרת פולקסווגן, כעת מסתבר שגם לפני כן השתמשה היצרנית בשיטות לא מקובלות לצרכיה. במהלך 2014 ומספר שנים לפני חשיפת דיזלגייט השתתפו הגרמנים באופן פעיל במחקר במסגרתו הוזרמו גזי פליטה של מכונית חיפושית עם מנוע דיזל לתוך חללים אטומים בהם שהו קופים.

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

בפולקסווגן ערכו את ה"מחקר" במטרה להוכיח כי מנועי הדיזל המשווקים בארה"ב נקיים במיוחד, בניגוד לתדמיתם עד אז. עם זאת, כבר אז החלו הגרמנים לרמות שכן במכונית החיפושית הותקנה אותה תוכנת הטעיה שהתגלתה מאוחר יותר בכ-10 מיליון כלי רכב, ואשר מקטינה משמעותית את כמות הגזים הרעילים שנפלטים.

 

פרטי הניסוי המזעזע התגלו במהלך אחד ממשפטי הנזיקין שהוגשו כנגד פולקסווגן בעניין דיזלגייט, נחשפו בניו יורק טיימס ובפרק הראשון של סדרת נטפליקס חדשה בשם "כסף מלוכלך" (Dirty Money). את פרטי המחקר המקומם חשף עורך דין מווירג'יניה בשם מייקל ג'יי מלקרסן, המנהל לטענתו לא פחות מ-300 תיקי תביעה כנגד פולקסווגן בנושא דיזלגייט

 

פולקסווגן הודתה כבר כי אכן השתתפה בניסוי שנערך על-ידי מכון מחקר באלבקורקי, ניו מקסיקו, אך טוענת כי הוא מעולם לא הגיע לסיומו ולא התפרסם. יש לציין כי את במכונית החיפושית שהשתתפה במחקר נהג לא אחר מג'יימס ליאנג (63), מהנדס בכיר בזרוע הצפון-אמריקאית של קונצרן פולקסווגן אשר נשלח לאחרונה ל-40 חודשי מאסר בכלא פדרלי עקב מעורבותו הפעילה בפרשת תוכנת הטעיית בדיקות זיהום האוויר.

 

המחקר עצמו התבצע על-ידי "קבוצת מחקר אירופאית לאיכות סביבה ובריאות בתחבורה" (European Research Group on Environment and Health in the Transport Sector, EUGT) שהוקמה ב-2007 והתפרקה בחודש יוני 2017, ובה היו חברות גם ב.מ.וו ומרצדס.

 

בפולקסווגן אמרו בתגובה כי החברה מתייחסת לגילויים מאוד ברצינות ומתנצלת בשם העובדים שהשתתפו (בניסוי) על שיקול דעתם המוטעה. "אנחנו מאמינים כי שיטות המחקר המדעיות בהן השתמשו (בניסוי) באותו זמן היו שגויות. פולקסווגן מתנערת מכל סוג של התעללות בבעלי חיים. ניסויים בבעלי חיים מנוגדים לאמות המידה האתיות שלנו", כך בהודעה רשמית.

 

בב.מ.וו שכאמור היו שותפים עקיפים במימון המחקר, אמרו בתגובה כי "לב.מ.וו לא הייתה כל השפעה על המחקר ודרך ביצועו על-ידי ה-EUGT". במרצדס אמרו כי "החברה אינה מוכנה לקבל שום דרך של התנהלות לא אתית עם בעלי חיים. אין לנו קשר למחקר שנערך ב-EUGT". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פולקסווגן חיפושית - הגז הוזרם לחדרים אטומים
ynet רכב בפייסבוק
לוח winwin
מומלצים