שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  יהונתן גפן על ההשוואה בין עאהד תמימי לאנה פרנק: "מתנצל בכל ליבי"

  לאחר שפרסם שיר שבו השווה בין הנערה שסטרה לקצין צה"ל לבין אנה פרנק, חנה סנש וז'אן דארק, יהונתן גפן מתנצל: "רציתי להראות שכמו שאנחנו עסוקים בלברוא לעצמנו גיבורים לאומיים - גם לפלסטיני מותר לברוא גיבורי תרבות משלהם. זאת הייתה טעות ואני מתנצל עליה בעיקר בפני כל מי שזה פגע בו אישית"

  "זאת הייתה טעות ואני מתנצל עליה בעיקר בפני כל מי שזה פגע בו אישית", כך אמר אמש (שבת) המשורר יהונתן גפן בהופעתו בפתח תקווה, בהתייחסו להשוואה שערך בין הנערה הפלסטינית שהכתה חייל צה"ל, עאהד תמימי, לאנה פרנק וחנה סנש.

   

  גפן הוסיף בהופעה כי "רציתי להראות שכמו שאנחנו עסוקים בלברוא לעצמנו גיבורים לאומיים - מטרומפלדור ועד משה דיין - מותר לפלסטינים לברוא לעצמם גיבורים. הטעות שעשיתי היא ששרבבתי לרשימה את חנה ואת אנה, שאין כמוני מעריץ אותן. עצם זה שהבאתי את אנה פרנק וחנה סנש לסיפור הזה - זו הייתה טעות ואני מתנצל עליה בכל ליבי. באותה מידה יכולתי לכתוב שעאהד תמימי עומדת באותה שורה עם וונדר וומן וגל גדות".

   

  ב-mynet פתח תקווה מציינים היום (א') כי בנוסף להתנצלות - גפן גם תקף את התקשורת. לדוגמה, על שאלתה של אישה מהקהל מדוע לא התנצל בתקשורת השיב: "אמצעי התקשורת זה זבל, הם מחפשים רכילות כדי לעשות ממני אידיוט. שבוע הייתי במצור, לא אכלתי שבוע. אין לי עניין להיפתח בפני התקשורת כי הם תמיד יעוותו את זה, מכיוון שהם מחפשים סנסציה ורכילות".

   

  השיר שפרסם גפן ()
  השיר שפרסם גפן

  האישה הקשתה על גפן ושאלה מדוע ההתנצלות נעשית בפורום סגור. "אתכם אני אוהב, אותם אני שונא", השיב גפן והרחיב: "ברגע שליברמן מחרים אותי, שאנשים אומרים שאני שיכור זקן, שכולם מחרימים אותי, שיש תנועה שלמה של אנשים כמו מאיר ויזלטיר, המשורר ש-70 שנה לא כתב שיר טוב, יש שני דברים לעשות: א' - להביא את הכיבוש בחזרה לכותרות כי אנחנו 50 שנה כובשים עם אחר, לעזאזל. דבר שני (כאמור למעלה. ר"ב) רציתי להראות שכמו שאנחנו עסוקים בלברוא לעצמנו גיבורים לאומיים... גם לפלסטינים מותר לברוא גיבורי תרבות משלהם. היום, ביום השואה הבינלאומי, אני יכול להגיד לך - זאת הייתה טעות ואני מתנצל עליה בעיקר בפני כל מי שפגע בו אישית".

   

  בעקבות ההתנצלות, שר הביטחון אביגדור ליברמן, שבשבוע שעבר הורה למפקד גלי צה"ל שלא לראיין את המשורר או להשמיע את שיריו - ונתקל בסירוב היועץ המשפטי לממשלה בטענה כי אין בסמכותו להתערב בתוכני התחנה - כתב כעת בחשבון הטוויטר שלו: "מודה ועוזב ירוחם".

   

  תחילת הדברים כשהמשורר, הזמר והסאטיריקן פרסם לפני כשבוע בחשבון האינסטגרם שלו שיר קצרצר שבו השווה בין עאהד תמימי, הנערה שסטרה לקצין צה"ל, לאנה פרנק, לחנה סנש ולז'אן דארק. גפן העלה את תמונתה של תמימי בצירוף השיר ובו מתוארת הנערה כלוחמת צדק: "ילדה יפה בת 17 עשתה מעשה נורא, וכשקצין ישראלי גאה שוב פלש לביתה היא דפקה לו סטירה".

   

  "היא נולדה לתוך זה ובסטירה הזאת היו חמישים שנה של כיבוש והשפלות וביום שבו יסופר סיפור המאבק, את עהאד תמימי, אדומת השיער, כמו דוד שסטר לגוליית, תהיי באותה שורה עם ז'אן דארק, חנה סנש ואנה פרנק", כתב.

   

  תמימי בת ה-17 תועדה כשהיא הכתה חייל צה"ל בחודש שעבר ונעצרה. כעת היא מואשמת בתקיפת קצין וחייל צה"ל, ומעצרה הוארך בשבוע האחרון עד לתום ההליכים המשפטיים נגדה.

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אבי קקון
  יהונתן גפן. "מתנצל בכל לבי"
  צילום: אבי קקון
  לאתר ההטבות
  מומלצים