שתף קטע נבחר

נציג פולין בישראל לאחר השיחה במשרד החוץ: "רוצים לעשות אמת"

סגן השגריר פיוטר קוזלובסקי הגיע הבוקר למשרד החוץ לשיחה לאחר קידום החוק בפרלמנט הפולני שיסיר את אחריות המדינה מזוועות השואה. אחרי זמן קצר הוא יצא: "לא מנסים למחוק את ההיסטוריה". נתניהו בישיבת הממשלה: "אין מקום לסילוף האמת או להכחשת השואה"

 

סגן שגריר פולין בישראל פיוטר קוזלובסקי הגיע הבוקר (א') לשיחת הבהרה במשרד החוץ לאחר קידום החוק בפרלמנט הפולני, שלפיו יוטל עונש מאסר על מי שיאשים את הפולנים בזוועות השואה. קוזלובסקי זומן אתמול לאחר הסערה הגדולה שהתעוררה, ואת השיחה קיימו איתו סמנכ"ל אירופה במשרד החוץ רודיקה רדיאן-גורדון וראש חטיבת תפוצות ודתות, עקיבא תור.

 

אחרי כרבע שעה יצא קוזלובסקי מהמשרד ואמר: "אנו לא מנסים למחוק את ההיסטוריה אלא דווקא לעשות אמת. שמעתי בשיחה מה שציפיתי לשמוע".

קוזלובסקי מגיע לשיחה במשרד החוץ (צילום: יואב דודקביץ') (צילום: יואב דודקביץ')
קוזלובסקי מגיע לשיחה במשרד החוץ(צילום: יואב דודקביץ')

 (צילום: יואב דודקביץ') (צילום: יואב דודקביץ')
(צילום: יואב דודקביץ')

החוק החדש אושר בבית התחתון וכעת אמור לעבור לאישור בבית העליון. הוא ייכנס לתוקף רק לאחר שיחתום עליו הנשיא אנדז'יי דודה. היום בפתח ישיבת הממשלה התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לחוק: "אין לנו מקום לסילוף האמת או להכחשת השואה. אתמול הבעתי את התנגדותי לגבי החוק הפולני החוק צריך לעבור עוד שני שלבים והבעתי את עמדתינו שצריכים לשנות אותו. לא נקבל שום ניסיון לשנות את ההסיטוריה. השגרירה שלנו בוורשה שוחחה עם ראש ממשלת פולין והבהירה את עמדתנו. שגריר פולין זומן למשרד החוץ ושמע את אותם הדברים. אנחנו זוכרים כל יום את ששת מיליוני אחינו".   

"העבודה משחררת" באושוויץ, 1945 (צילום: AP) (צילום: AP)
"העבודה משחררת" באושוויץ, 1945(צילום: AP)

ראש ממשלת פולין, מתאוש מורביצקי (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
ראש ממשלת פולין, מתאוש מורביצקי(צילום: gettyimages)
 

ראש ממשלת פולין מתאוש מורביצקי השתתף אמש בטקס לציון 73 שנה לשחרור אושוויץ והתייחס לחלקה של פולין בשואה: "בפולין הכבושה מי שסייע ליהודים נידון למוות מייד, אזרחים פולנים הוצאו להורג לאחר שניסו להגן על יהודים, לכן ב'יד ושם' חסר עדיין עץ מיוחד לפולין - עץ פולני", הוסיף מורביצקי. לדבריו, "אושוויץ הוא הלקח המר ביותר שנותר מהדרך שבה אידאולוגיה מרושעת מסוגלת ליצור גיהינום עלי אדמות. יהודים פולנים וכל הקהילות שנפגעו צריכים לשמור על זיכרון הנרצחים בידי הנאצים. אושוויץ בירקנאו זה לא שם בפולנית, ו'העבודה משחררת' הוא לא ביטוי בפולנית".

  

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין הזכיר את דבריו של נשיא פולין לשעבר אלכסנדר קוושנייבסקי מעל בימת הכנסת, אז אמר: "אי אפשר לזייף את ההיסטוריה, אי אפשר לשכתב אותה, אי אפשר להסתיר את האמת. כל פשע, כל עבירה, צריכים להיות מוקעים, צריך להוקיע אותם, צריך לבדוק אותם ולחשוף אותם".

 

יו"ר מפלגת 'יש עתיד' יאיר לפיד הגיב בטוויטר ואמר: "אני מגנה בכל תוקף את החוק החדש שעבר בפולין המנסה להכחיש את מעורבות אזרחים פולנים רבים בשואה. אף חוק פולני לא ישנה את ההיסטוריה. פולין הייתה שותפה לשואה. מאות אלפי יהודים נרצחו על אדמתה מבלי לפגוש קצין גרמני אחד".

 

בעקבות הדברים תקפה שגרירות פולין בישראל את לפיד בטוויטר וכתבה לו: "הטענה המופרכת שלך מראה כמה חיוני הוא חינוך על השואה אפילו כאן בישראל. הכוונה של הצעת החוק בפולין היא לא להלבין את העבר, אלא להגן על האמת מפני דברי דיבה כאלו".

 

הבוקר לפני ישיבת הממשלה התייחסה השרה מירי רגב לחוק הפולני: "החוק הוא אות קלון לפרלמנט הפולני. כולנו מבינים שהשמות של מחנות ההשמדה הם של הגרמנים, אבל כולנו יודעים שבית הקברות הגדול של היהודים הוא בפולין, ויהודים נשרפו שם למוות במחנות ההשמדה. אי אפשר לשכתב את ההיסטוריה".


פורסם לראשונה 28/01/2018 10:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקביץ'
סגן השגריר הפולני בכניסה למשרד החוץ
צילום: יואב דודקביץ'
מומלצים