שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לראשונה: מוצר קנאביס רפואי ישווק בבתי המרקחת

  חברת התרופות "רפא" הודיעה כי היא תחל מהחודש הבא בשיווק מוצר רפואי המבוסס על מיצוי החומרים הפעילים של צמח הקנאביס במינון מדויק. "זו הפעם הראשונה שריכוז החומרים יקבלו תעודת אחריות", בישרו בחברת התרופות

  חברת התרופות "רפא" הודיעה היום (א') כי מטופלים בקנאביס רפואי יוכלו לרכוש בבתי המרקחת מוצרי קנאביס רפואיים במינון מדויק של החומרים הפעילים המצויים בצמח, ה-THC וה-CBD. "זו תהיה הפעם הראשונה שריכוזי החומרים הפעילים במוצרים תרופתיים יקבלו 'תעודת אחריות'", הודיעו בחברת התרופות.

   

  חומרים פעילים במינון מדויק (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  חומרים פעילים במינון מדויק(צילום: shutterstock)

   

  בחברה מוסיפים ומתארים כי המינונים המדויקים יביאו לשינוי בגישת הרופאים שנמנעו מהמלצה על המוצר בשל חוסר העקביות בריכוז החומרים הפעילים בקנאביס.

   

  פרופסור פסח שוורצמן, יו"ר האיגוד לרפואה פליאטיבית בישראל, מסר בעקבות הודעת חברת התרופות כי "מדובר בחידוש משמעותי הן לרופאים והן למטופלים. לנו כרופאים חשוב לדעת בדיוק את המינון של הטיפול עליו אנו ממליצים למטופלים, ושיהיה לנו מגוון מינונים שיאפשרו לנו לעשות טיטרציה ולהתאים מינון לכל מטופל בצורה מסודרת. לקנאביס רפואי פוטנציאל רפואי רב, ומתכונת כזו תתרום לשיפור ההבנה בטיפול".

   

  נטילת המוצרים שתשווק "רפא" עבור החולים אינה כרוכה בעישון, אלא בדמות טיפות וטבליות תת לשוניות.

   

  ד"ר מיקי דור, היועץ הרפואי הראשי של היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות בירך על מתן אישור שיווק מוצר הקנאביס הרפואי ואמר: "אני שמח שחברת תרופות ישראלית הינה אחת מחברות התרופות הראשונות בעולם שמיישמת את החזון שלנו – הפיכת הקנאביס למוצר רפואי בדומה לתרופה".

   

  החזון: הפיכת הקנאביס למוצר תרופתי ()
  החזון: הפיכת הקנאביס למוצר תרופתי

   

  את המוצרים מייצרת עבור רפא חברת פנאקסיה הישראלית, שקיבלה את רישיון משרד הבריאות לייצר מוצרי קנאביס תרופתיים בתנאי ייצור נאותים בתקן GMP (Good Manufacturing Practice) וכן מייצרת ומוכרת מוצרי קנאביס רפואי במדינות שונות בארה"ב.

   

  משרד הבריאות הישראלי הוא הראשון בעולם המערבי שהעניק אישור תו התקן לייצור מוצרי קנאביס רפואי ומכירתם בבתי מרקחת. בשורה זו צפויה לשפר את איכות חייהם של אלפי חולים במגוון מחלות שאושרו לטיפול בקנאביס רפואי, ובהן חולי סרטן, כאב נוירופטי, קרוהן, קוליטיס, פרקינסון, טרשת נפוצה ומחלות נוספות.

   

  מנכ"ל "רפא": "שינוי דרמטי"

  ירון זקהיים, מנכ"ל חברת "רפא", פירט בשיחה עם ynet כי "על מנת להגיע לייצור עקבי ומדויק של מינוני החומרים הפעילים, צריך לפתח שיטות שלקוחות מעולם התרופות ולא מעולם הקנאביס. שיטת המיצוי שאנו פיתחנו מבטיחה כי התוצר יהיה מדויק ועקבי בהרכבו. משרד הבריאות בדק את המפעל שמייצר עבורנו את המצור והגיע למסקנה שהוא עומד בדרישות ונתן לו את אישור ה-GMP. זהו שינוי דרמטי. המוצר שלנו יבטיח כי החולים יקבלו פעם אחר פעם את אותו הטיפול עם אותו ההרכב ובעל אותה היעילות".

   

  מנכ"ל החברה מוסיף ומתאר כי, להערכתו, שמנים של "רפא" ישווקו בבתי המרקחת תוך כחודשיים ימים. "תוך כחצי שנה נחל לשווק מוצרים ששיטת הצריכה שלהם דומה יותר לאלו שמקובלות בתרופות אחרות, קרי טבליות מסיסות, טבליות בליעה ונרות", מוסיף זקהיים.

   

  כל צמח קנאביס שונה מיתר הצמחים בהרכב ובמינון החומרים הפעילים. כיצד התהליך שפיתחתם מבטיח הפקת תוצר זהה מחומרי גלם שונים?

  "הדעה המדעית שלנו היא שלפני שלב המיצוי יש הבדלים בין זני הצמחים וההרכב של כל צמח וצמח, אך שההבדלים הללו מצטמצמים משמעותית אחרי הליך המיצוי. יחידת היק"ר הוציאה את הספר הירוק, שם נקבעו הריכוזים והמינונים המדויקים להתוויות הרפואיות השונות. אנחנו נצמדנו להנחיות הללו. העבודה שעשה היק"ר מהבחינה הזו היא אדירה. אלו דברים שלא קיימים ביתר מדינות העולם. מדובר בהוראות פורצות דרך. המטרה הסופית שלנו היא להפוך את הקנאביס הרפואי לכמה שיותר רפואי וכמה שפחות קנאביס".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  החזון - הפיכת הקנאביס לתרופה
  צילום: shutterstock
  צילום: יח"צ
  ירון זקהיים, מנכ"ל חברת "רפא"
  צילום: יח"צ
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים