שתף קטע נבחר

מאמץ בקואליציה: אישור בקריאה ראשונה למתווה הנכים כבר היום

שילוב אישורים בוועדת השרים לענייני חקיקה, ועדת הכנסת וועדת הכספים, עשוי להוביל להצבעה בקריאה ראשונה על העלאת קצבאות הנכים כבר היום. מחצית מהסכום שיוקצה למתווה תאפשר העלאת קצבאות בשנה הקרובה

 

השרים כחלון וכץ (צילום: אלכס קולומויסקי, אוהד צויגנברג) (צילום: אלכס קולומויסקי, אוהד צויגנברג)
השרים כחלון וכץ(צילום: אלכס קולומויסקי, אוהד צויגנברג)

מאמצים גדולים בקואליציה להעלות את מתווה הנכים להצבעה בקריאה ראשונה: אם לא יתרחשו שינויים של הרגע האחרון, ועדת השרים לענייני חקיקה תאשר היום (יום ב') את הצעת החוק המסתמכת על סיכום שגובש בין שר האוצר משה כחלון ושר הרווחה חיים כץ, ולפיו קצבאות הנכים יעלו ולשם כך יוקצו 4.2 מיליארד שקלים בפריסה לארבע שנים. בהמשך צפויה להתכנס גם ועדת הכנסת ולאשר הליך חקיקה מהיר, שעשוי להוביל מחר לאישור החוק בקריאה ראשונה.

 

אחרי שבועות ארוכים של הפגנות וחסימות כבישים בכל רחבי הארץ, ומולן אינספור הבטחות של נבחרי הציבור למצוא פתרון למצוקת הנכים, בקואליציה עבדו אתמול במשך כל היום במרץ כדי לייצר תנאים לאישור החוק של מתווה הנכים כבר מחר.

 

כחלק מהמאמצים להעלות את החוק להצבעה במליאה נדרש אישור של הצעת החוק בוועדת השרים לחקיקה, שממילא מתכנסת ברקע דיוני התקציב. לכן, קיים סיכוי שכבר היום השרים יאשרו את החוק לקראת הכנתו לקריאה ראשונה.

 

מחאת הנכים בחודשים האחרונים (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
מחאת הנכים בחודשים האחרונים(צילום: עידו ארז)

 (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

 (צילום: יאיר שגיא) (צילום: יאיר שגיא)
(צילום: יאיר שגיא)

 (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

במקביל, הנהלת הקואליציה הודיעה ליו"ר ועדת הכנסת החדש, ח"כ מיקי זוהר (הליכוד), כי היא מבקשת לכנס את הוועדה ולאשר פטור מחובת הנחה. כלומר: הליך חקיקה מזורז שבמסגרתו לא תצטרך הצעת החוק להמתין על שולחן הכנסת במשך 45 ימים כמקובל.

 

אם שתי התחנות הללו יצלחו כבר היום, יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) יכנס את הוועדה ויאשר את העברת הכספים לטובת המתווה, ורגע לפני שהמליאה תיפתח - יוכנס הנושא לסדר היום.

 

המתווה שמבוסס על ההסכמות שהושגו אתמול בין השרים כחלון וכץ כולל כאמור את העלאת קצבאות הנכות בהיקף של 4.2 מיליארד שקלים בפריסה לארבע שנים. מחצית מהסכום, כ-2.1 מיליארד שקלים, יוקצו להעלאת הקצבאות כבר במהלך השנה הקרובה ואופן החלוקה יוחלט בסיכום בין שרי האוצר והרווחה. בנוסף, הנוסח שצפוי לעבור אישור בוועדה יכלול את הצמדת קצבאות הנכות לשכר הממוצע במשק.


פורסם לראשונה 28/01/2018 22:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, אוהד צויגנברג
השרים כחלון וכץ
צילום: אלכס קולומויסקי, אוהד צויגנברג
מומלצים