שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  יום הסרטן הבינלאומי: בישראל יותר חולים - ופחות מתים

  שיעורי תחלואת הסרטן בישראל אמנם נמצאים בירידה, אך הם עדיין גבוהים מהממוצע ב-OECD. שיעורי התמותה מהמחלה, לעומת זאת, נמוכים בישראל יחסית לעולם המערבי. עוד עולה מהנתונים: טלפון נייד לא גורם לגידולים ממאירים במוח

  חולים יותר - מתים פחות: לרגל יום המודעות למחלת הסרטן, שיצוין בארבעה בפברואר, מפרסמים היום (ב') האגודה למלחמה בסרטן ומשרד הבריאות את נתוני התחלואה והתמותה מסרטן בישראל. על פי הנתונים, בישראל מספר החולים החדשים לשנה גבוה ביחס לממוצע מדינות ה-OECD, אך היא נמצאת מתחת לממוצע המדינות המפותחות בשיעורי התמותה מהמחלה.

   

  בשנת 2015 אובחנו בישראל 26,164 בני אדם עם סרטן: 12,006 גברים (10,194 יהודים, 1,181 ערבים ו-631 אחרים) ו-14,158 נשים (12,091 יהודיות, 1,332 ערביות ו-735 אחרות).

   

  יותר מ-26 אלף מאובחנים חדשים. סרטן בישראל (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  יותר מ-26 אלף מאובחנים חדשים. סרטן בישראל(צילום: shutterstock)
   

  סוגי הסרטן העיקריים, האחראים ליותר מ-50% מכלל מקרי התחלואה בגברים בישראל, היו דומים ביהודים ובערבים וכללו את סרטן הערמונית, סרטן המעי הגס סרטן הריאה, לימפומה שאינה הודג'קין וסרטן כיס השתן.

   

  עם זאת, בגברים יהודים סרטן הערמונית היווה כ-18% מכלל הגידולים החודרניים לעומת 10% בגברים ערבים, ואילו בקרב גברים ערבים סרטן הריאה היווה כ-20% מכלל הגידולים החודרניים לעומת 12% בגברים יהודים.

   

   

  גם בנשים היה דמיון בסוגי הסרטן השכיחים בין יהודיות וערביות. בשתי קבוצות האוכלוסייה גידולי השד היוו כשליש מכלל הגידולים וגידולי המעי הגס היוו כ-11% מכלל הגידולים. סרטן הריאה, סרטן בלוטת המגן, לימפומה שאינה הודג'קין וסרטן הרחם היו גם הם בין הגידולים השכיחים בנשים. 

   

  שיעורי התחלואה בירידה – אך עדיין גבוהים יחסית לעולם המערבי

  בתום שנת 2015 חיו בישראל כ-90,000 תושבים אשר אובחנו עם המחלה בין השנים 2015-2011. אם בין השנים 2007-1990 נצפתה עלייה בשיעורי מקרי הסרטן בקרב גברים יהודים (עלייה של כ-0.9 אחוז), אפשר לראות שבשנים 2015-2007 נצפתה מגמה מובהקת של ירידה במקרי הסרטן - 3.3%.

   

  בנשים יהודיות מגמת התחלואה הייתה יציבה בשנים 2015-1990. בגברים ערבים נצפתה בשנים 2005-1990 עלייה מובהקת של 3.8% בממוצע במקרי התחלואה בסרטן. זאת לעומת השנים 2015-2005, שבהן נצפתה ירידה מובהקת של 2.2% בשיעור התחלואה.

   

  שיעור התחלואה הנמוך ביותר נרשם במקסיקו (131.5 חולים מכל 100 אלף בני אדם), לאחר מכן יוון (163 חולים) וצ'ילה (175.7). הממוצע של המדינות המפותחות עומד על 270.5 חולים על כל 100 אלף בני אדם. ישראל עומדת מעל הממוצע עם 283.2 חולים על כל 100 אלף בני אדם. המדינות עם הכי הרבה תחלואה הן: דנמרק (338.1), אוסטרליה (323) ובלגיה (321.1)

   

  גם בנשים ערביות נצפה שינוי במגמה עם הזמן: אם בשנים 2005-1990 נצפתה עלייה מובהקת של 4.3% בממוצע בשיעור מקרי הסרטן, הרי שבשנים 2015-2005 השיעור נותר יציב.

   

  למרות הירידה בשיעורי התחלואה, שיעורי ההאירעות (מספר החולים החדשים לשנה) של סרטן בישראל גבוהים מהממוצע במדינות ה-OECD.

   

  בזכות אבחון וטיפול: התמותה בסרטן בישראל נמוכה

  בשנת 2015 נפטרו בישראל כ-11,000 אנשים מסרטן. בגברים הייתה סיבת המוות השכיחה ביותר סרטן הריאה (יהודים וערבים), ובנשים, סרטן השד (יהודיות וערביות). בכל הנוגע לשיעורי התמותה מסרטן, בגברים משלושת הלאומים (יהודים, ערבים ואחרים) שיעורי התמותה גבוהים יותר בהשוואה לנשים.

   

  בהשוואה בינלאומית, שיעור התמותה מסרטן בישראל נמוך לעומת רוב מדינות ה-OECD, למרות שיעור התחלואה הגבוה יחסית. מגמות התמותה מסרטן הן בירידה ביהודים (גברים ונשים) מאז 1995. בערבים המגמה מעורבת: בגברים המגמה יציבה מאז 1994, ובנשים נצפית ירידה מובהקת מאז 1990. גם בארה"ב נצפתה מגמת ירידה בתמותה מסרטן בגברים ובנשים בשנים 2006-2015.

   

   

  במקסיקו, ברזיל וקוסטה ריקה שיעור התמותה מסרטן הוא הנמוך ביותר. המדינות עם השיעור הגבוה ביותר הן הונגריה, סלובקיה ולטביה. ישראל נמתאת מתחת לממוצע וממוקמת במקום ה-7 מתחתית רשימת 30 המדינות.

   

  אין עדות לסרטן מטלפונים ניידים

  עיבוד נתונים, שנערך לראשונה מאז החל השימוש הנפוץ בטלפון סלולרי בישראל (שני העשורים האחרונים) על ידי הרישום הלאומי לסרטן במשרד הבריאות, מראה כי לא נרשמה עלייה במספר המקרים של גידולי מוח ממאירים בכל קבוצות האוכלוסייה.

   

  מהנתונים עולה כי בין השנים 2014-1990 ההיארעות (מספר המקרים החדשים) של גידולי מוח ממאירים בכל קבוצות האוכלוסייה שנבחנו הייתה יציבה: גברים יהודים, נשים יהודיות, גברים ערבים ונשים ערביות. מגמה זהה נצפתה גם עבור הגידול השכיח ביותר בקבוצה זו, גליובלסטומה.

   

  בספרות המדעית נרמז כי עלול להיות קשר בין שימוש ממושך ותכוף בטלפון נייד או טלפון אלחוטי לבין גידולים מסוג גליומות, אבל מהנתונים עולה כאמור כי אין בישראל עדות לעלייה בתחלואה בסוג זה של גידולי מוח בשני העשורים האחרונים.

   

  לא מסרטן? טלפון נייד (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  לא מסרטן? טלפון נייד(צילום: shutterstock)
   

  באשר לגידולים שפירים, נצפתה מגמת עלייה בהיארעות בקרב נשים יהודיות וערביות, וכן בקרב גברים ערבים עד אמצע שנות ה-2000, בעוד שבגברים יהודים המגמה הייתה יציבה. לאחר אמצע שנות ה-2000 התייצבה המגמה בגברים ובנשים ערבים בעוד שבקרב יהודים, גברים ונשים, נצפתה מגמת ירידה מובהקת.

   

  אין הסבר ברור לעלייה בהיארעות של גידולי מוח שפירים בגברים ערבים בשנים המוקדמות ועד אמצע שנות ה-2000. הועלו מספר השערות לכך, אחת מהן היא עלייה באבחנה מקרית של גידולים איטיים ללא הסתמנות קלינית, תודות לשימוש מוגבר באמצעי הדמיה משוכללים.

   

  באגודה למלחמה בסרטן אומרים כי יש צורך להמשיך ולבחון את הנושא, אך יחד עם זאת, אילו היה קשר בין החשיפה לטלפונים ניידים לסרטן, היינו מצפים לראות עלייה בתחלואה, בעיקר לאור השימוש הנרחב בקרב כל קבוצות האוכלוסייה. בנוסף, מחקרים קודמים שהתמקדו בשימוש בטלפון נייד כגורם אפשרי להיארעות מנינגיומה (סוג של גידול מוח שפיר), לא מצאו קשר בין הדברים.

   

  8.8 מיליון מקרי תמותה בסרטן בעולם  

  הנתונים התפרסמו במסיבת עיתונאים של האגודה למלחמה בסרטן בשיתוף סגנית מנהלת המרכז לבקרת מחלות במשרד הבריאות פרופ' ליטל קינן בוקר. יום הסרטן הבינלאומי, שמצוין בישראל ובעולם ב-4 בפברואר, נקבע במטרה לאחד את העולם סביב העלאת המודעות למחלות הסרטן תחת הכותרת "אנחנו יכולים. אני יכול" (We can. I can).

   

  מהנתונים העדכניים של ארגון הסרטן הבינלאומי (UICC) עולה כי כיום ישנם כ-8.8 מיליון מקרי מוות מסרטן בעולם בכל שנה. 70% ממקרי התמותה מתרחשים בארצות בעלות ההכנסות הנמוכות עד בינוניות.

   

  מירי זיו, מנכ"לית האגודה למלחמה בסרטן, מציינת כי "למרות שישראל מובילה במספר חולי הסרטן החדשים שמאובחנים מדי שנה יחסית לממוצע מדינות ה-OECD, הנתון המעודד הוא שישראל מדורגת נמוך מבין מדינות ה-OECD בשיעורי התמותה מהמחלה. זה נובע ככל הנראה מהעובדה שהחולים בישראל מאובחנים בשלב מוקדם במחלות הסרטן השכיחות ובמקביל זוכים לטיפול מיטבי ברמה גבוהה, כך ששיעורי ההישרדות והריפוי גבוהים וכתוצאה מכך שיעורי התמותה נמוכים יחסית".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  בזכות הגילוי המוקדם - פחות מתים מסרטן
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים