שתף קטע נבחר

ניצב ריטמן טוען: מח"ש והמפכ"ל לשעבר דנינו היו שותפים לקנוניה נגדי

פרסום ראשון: סנגוריו של ראש להב 433 הפורש טוענים במכתב כי הקלטות שפורסמו לאחרונה, בהן של בכיר במח"ש שאמר למתלוננת נגדו כי מנסים לתפור לה תיק, מעלים חשש שהחקירה נגדו במח"ש התנהלה באופן לקוי. כמו כן, מאשים ריטמן את המפכ"ל לשעבר יוחנן דנינו בשל הקשר שלו לכאורה עם המתלוננת נגדו. כעת דורש ריטמן לחקור את דנינו ואת התנהלות מח"ש

 

 (צילום: דנה קופל, צביקה טישלר, אלי מנדלבאום) (צילום: דנה קופל, צביקה טישלר, אלי מנדלבאום)
(צילום: דנה קופל, צביקה טישלר, אלי מנדלבאום)

מלחמת החרבות במשטרה: סנגוריו של ראש להב 433, ניצב רוני ריטמן, שיגרו מכתב שבו הם טוענים כי עולה חשד שהמחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) והמפכ"ל לשעבר יוחנן דנינו היו שותפים לקנוניה לפגוע בקציני משטרה באגף החקירות, לרבות בריטמן עצמו. את המכתב החמור, שנחשף כעת ב-ynet, שלחו הסנגורים לראש היחידה לבירור תלונות נחקרים.

 

לעיון במכתב סנגוריו של ריטמן - לחצו כאן

 

בין היתר מעלים הסנגורים, עורכי הדין ירון לונדון ואייל כהן, שורה של טענות נגד מח"ש בהתנהלות נגד ריטמן שבסופו של דבר הביאה לכך שהומלץ על ידם להעמידו לדין.

 

בין הדברים שמצייניים הסנגורים כמה דברים שפורסמו בתקשורת בתקופה האחרונה היא הקלטה של בכיר במח"ש (שפורסמה בתאגיד) ובו הוא אומר לקצינה "מנסים לתפור לך תיק". עוד מציינים את עובדת הקלטת בין מפכ"ל המשטרה לשעבר יוחנן דנינו לבין הקצינה צ' , המתלוננת נגד ריטמן, כמו גם ציטוט מחוקר אחר שבו אומר לקצינה צ' כי הוא לא רואה איך היועמ"ש דאז יהודה ויינשטין ימליץ על החלטה שונה משלהם.

ריטמן והמפכ"ל לשעבר דנינו (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ריטמן והמפכ"ל לשעבר דנינו(צילום: מוטי קמחי)

לדברי ריטמן, שנאלץ לאור הודעת בג"ץ להודיע על פרישה, הוא נפגע מכל הסיפור שכן הוא לא יכול היה להגן על עצמו, בשום ערכאה שכן לא התקיים לו דין משמעתי והוא לא הועמד לדין. במכתב שכתבו הסנגורים הם טוענים כי דברי הבכיר במח"ש מציירים תמונה כוזבת כאילו דו"ח הבדיקה של הקצין הבודק שמונה על ידי מ"מ המפכ"ל בנצי סאו נועדו לעכב את קידומו של תנ"צ גיא ניר.

 

אבל גולת הכותרת היא דבריו של ריטמן שטוען כי הגילויים הדרמטים "מטילים צל כבד על ניקיון החקירה שהתנהלה נגד ניצב ריטמן במח"ש כמו גם מניעיה ובמיוחד בכל הנוגע להמלצה להעמידו לדין".

 

המכתב נוגע גם לחשיפת הקלטת ב"ידיעות אחרונות" וב-ynet של שיחה בין דנינו לבין הקצינה צ' ולאחר מכן בפרסום בתוכנית עובדה, שלפיו בין דנינו לבין הקצינה היו קשרים מיוחדים. כזכור, חשפנו כי דנינו התקשר לקצינה צ' לפני שמינה את ריטמן למפקד להב 433 והודיע לה כי הוא ממנה את "ריטמן לתפקיד".

 

צ' הקליטה את השיחה והעבירה אותה במהלך עדותה למח"ש לאחר שהחוקרים חייבו אותה. ריטמן ששמע את הקלטת בחקירה טוען כי המפכ"ל דנינו נשמע "כמי שחושש ממנה, וכמי שנאלץ לתת לה דין וחשבון. לדאבון הלב ולמרבה התמיהה הוא אף נשמע מגמגם ומתנצל על החלטתו למנות את ניצב ריטמן לתפקיד".

 

ריטמן אף צוטט מדברי הקצינה צ': "אמרתי לך שהוא אינו ראוי?".דנינו השיב: "את צ'יקו (משה אדרי - א"ס) אני לא יכול למנות... עכשיו הוא זה שיהיה. אין לי ברירה".

עורכי הדין אייל כהן וירון לונדון (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
עורכי הדין אייל כהן וירון לונדון(צילום: עידו ארז)

בנוסף לכך, מציין ריטמן כי "החומרה המיוחדת שבדברים דלעיל נובעת מהסתמכות של בג"ץ על עדותו של המפכ"ל לשעבר כאילו נודע לו על הדברים "בסמוך להתרחשותם". ריטמן גם מציין שהיו פרסומים בתקשורת של קרוב משפחתו של דנינו שסיפר על מערכת היחסים בין השניים.

 

"זה מעלה חשש שעדותו זו של המפכ"ל לשעבר נמסרה בשעה שיחסיהם של השניים הוסתרו כחלק מהקנוניה המתוארת בסעיף 1, ולמרות שהיו ידועים ככל הנראה לחוקרי מחש והיו צריכים להדליק להם נורה אדומה", אמרו עורכי הדין. 

 

לאור זאת מבקש ריטמן כי במסגרת החקירה על מח"ש ייבדקו לעומק נושא זה של דנינו כחלק ממכלול האירועים אשר היה בהם כדי לפגום, לשבש ולהטות את החקירה נגד מרשנו.

 

עו"ד חי בראל ()
עו"ד חי בראל

מהמחלקה לחקירות שוטרים נמסר בתגובה: "הטענה שהעלו עורכי דינו של ניצב ריטמן לגבי החקירה בעניינו הינה טענה מופרכת מיסודה, חלק מסדרת טענות 'קונספירטיביות' חסרות שחר, שהועלו על ידו ועל ידי עורכי דינו כבר בזמן החקירה ולאחריה, ונקבע זה מכבר שאין להן כל יסוד".

 

עו"ד חי בראל, המייצג את המתלוננת נגד ריטמן, מסר כי "לאחר שנכשל נסיונו להציג עצמו כמי שמקבל את הכרעת ועליונות בג"ץ, מכתב זה של ניצב ריטמן מלמד יותר מכל על כך שקצין במעמדו ובתפקידו לא מקבל את פסיקת בג"ץ ומבזה את בג"ץ ואת משטרת ישראל.

 

"ניצב ריטמן, האמור להוות דוגמא אישית לכאלף פקודיו קצינים ושוטרים, תוקף קשות את אמינות מח"ש ומכפיש שוב את הקורבן בה פגע. בדרך הוא כמובן פוגע, שוב, אנושות במשטרה. זו דרכו להתנהגות ערכית ומוסרית. התקפתו הקשה של ניצב ריטמן נגד מח"ש, יום לאחר שעשתה זאת דוברת המשטרה, מצביעים על כך שהמתקפות לא באו בחלל ריק אלא תוזמנו היטב.

 

"בג"ץ אמר את דברו על סולם הערכים הפגום של ניצב ריטמן, שנאחז בקרנות המזבח, ואנו רואים לכך שוב ביטוי נוסף היום במכתב לא מכובד זה, שראוי שהשר יתייחס אליו ואל הנזק הרב שהוא גורם למשטרת ישראל, למח"ש ולשלטון החוק - טרם יקבל החלטה בעניינו של ניצב ריטמן.  אנו שמחים כי ניצב ריטמן מוכן לעמוד לדין כפי שאמר עורך דינו. נבקש מהיועץ המשפטי להגיש כתב אישום פלילי נגדו ושינסה להוכיח את חפותו בבית המשפט. עד אז הקצינה צ' תמשיך לעמוד חזקה ואיתנה למרות הכול".


פורסם לראשונה 29/01/2018 18:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
רוני ריטמן
צילום: עידו ארז
מומלצים